3 powody, dlaczego nie powinno zamykać się otwartych aplikacji na iPhonie!

Zmień swój zły nawyk zamykania aplikacji pod systemem iOS (lub iPadOS), aby poczuć różnicę w działaniu swojego iPhone’a lub iPada i zwiększyć żywotność baterii!

Dlaczego nie powinieneś zamykać otwartych aplikacji na iPhonie?
Dlaczego nie powinieneś zamykać otwartych aplikacji na iPhonie? | fot. Depositphotos

Dobrze jest wiedzieć, jak zamykać aplikacje na iPhonie, gdy aplikacja działa błędnie lub przestaje odpowiadać. To naprawdę proste — po prostu przesuń palcem w górę, aby zobaczyć uruchomione aplikacje, i przesuń ponownie w górę, aby je zamknąć. Czy to jednak oznacza, że ​​powinieneś zamykać wcześniej uruchomione aplikacje? Właśnie chodzi o to, że nie!

Wbrew temu, co mogłeś słyszeć, zamykanie aplikacji na iPhonie pod systemem iOS zwykle pogarsza, a nie poprawia sytuację. To mit, że zamykanie aplikacji wpływa na oszczędzanie żywotności baterii, przyspieszenie działania iPhone’a lub zwalnia pamięć. Ogólnie rzecz biorąc, zamykanie aplikacji negatywnie wpływa na wydajność iPhone’a. Zmień swoje nawyki, jeśli za każdym razem zamykasz aplikacje i naucz się zamykać aplikacje na iPhone’a tylko wtedy, gdy to konieczne — oraz trzy powody, dla których nie powinieneś się śpieszyć z zamykaniem aplikacji!

Aby zamknąć otwarte aplikacje na iPhonie, przesuń palcem w górę od dołu ekranu i przytrzymaj przez chwilę, aby wyświetlić pasek przełączania aplikacji (lub na starszym iPhonie naciśnij dwukrotnie przycisk Początek). Przesuń palcem w górę dowolną aplikację, aby ją zamknąć.

Wszystko to co tutaj opisałem dotyczy także aplikacji na Ipada pod systemem iPAdOS – więc te wskazówki możesz zastosować także dla tabletu firmy Apple!

Zamykanie aplikacji na iPhonie X lub nowszym

 1. Przesuń palcem w górę od dołu ekranu początkowego i zrób pauzę na środku ekranu.
 2. Przesuwaj palcem w prawo lub w lewo, aby znaleźć aplikację, którą chcesz zamknąć. 
 3. Przesuń palcem w górę na podglądzie aplikacji, aby ją zamknąć. 

Zamykanie aplikacji na iPhonie SE, iPhonie 8 i starszych oraz iPodzie touch

 1. Naciśnij dwukrotnie przycisk Początek, aby wyświetlić ostatnio używane aplikacje. 
 2. Przesuwaj palcem w prawo lub w lewo, aby znaleźć aplikację, którą chcesz zamknąć. 
 3. Przesuń palcem w górę na podglądzie aplikacji, aby ją zamknąć.
Pasek przełączania aplikacji na iPhonie
Pasek przełączania aplikacji na iPhonie

Jeśli używana aplikacja na iPhone’a przestanie odpowiadać (czyli zawiesi się) lub będzie powodowała błędy, jej ponowne uruchomienie (reset) może rozwiązać problem. Niestety, wydaje się, że wiele osób ma zły nawyk wymuszania zamykania wszystkich otwartych aplikacji na iPhone’ach za każdym razem, gdy z nich korzystają. Możesz to robić, myśląc, że oszczędzasz baterię lub zwiększasz wydajność swojego iPhone’a. Ale zwykle to jest dalekie od prawdy – bardziej niż myślisz!

Jeśli do tej pory zawsze „zamykałeś” uruchomione aplikacje, postaraj się ignorować tę myśl, i ignoruj to że je uruchomiłeś wystarczająco dużo razy, aż stanie się to nawykiem. Poniżej poznasz trzy powody, dla których nie powinieneś zamykać aplikacji – i dowiesz się, dlaczego każdorazowe zamykanie aplikacji pod systemem iOS przynosi więcej szkody niż pożytku.

1. Zamykanie aplikacji powoduje znacznie szybsze wyczerpanie baterii iPhone’a i jego spowolnienie!

Może to wydawać się sprzeczne z intuicją, ale lepiej dla baterii iPhone’a jest gdy pozostawimy aplikacje działające, niż je zamykali. Kiedy wymuszasz zamknięcie aplikacji, Twój iPhone musi wykonać dodatkową pracę, aby zakończyć wszystkie uruchomione procesy i wyczyścić wszystko z pamięci. Następnie, gdy ponownie otworzysz aplikację, telefon będzie musiał załadować ją od zera, co spowalnia działanie. Jeśli masz nawyk zamykania aplikacji na iPhonie, energia baterii marnowana na zamykanie aplikacji i czekanie, aż ponownie się otworzą, będzie znacznie większa niż energia potrzebna do pozostawienia aplikacji w tle.

Postaraj się zrobić taki eksperyment i przez tydzień nie zamykaj aplikacji na iPhonie! Poczujesz różnicę i zmienisz zły nawyk!

Kiedy skończysz korzystać z jakiejś aplikacji, najmądrzejszym posunięciem będzie po prostu powrót do ekranu głównego lub zablokowanie iPhone’a. Urządzenie samo usunie aplikacje z pamięci, jeśli zajdzie taka potrzeba – nie musisz tego robić samodzielnie.

2. Twoje aplikacje i tak nie robią nic w tle!

Co więc właściwie się dzieje, gdy zostawisz uruchomioną aplikację na iPhonie? Jeśli aplikacji nie ma na ekranie, zwłaszcza jeśli Twój iPhone jest zablokowany, aplikacja może niewiele zrobić. Niemal tak, jakby była całkowicie zamknięta, bez konieczności wymuszania zamknięcia jej na siłę.

Jest tylko kilka rzeczy, które system iOS pozwala aplikacji robić w tle, jak wyjaśnił były dyrektor Apple’a Scott Forstall, po wprowadzeniu funkcji wielozadaniowości iPhone’a kilka dobrych lat temu:

 • Przesyłanie strumieniowe/odtwarzanie dźwięku (muzyka, podcasty, wideo).
 • Odbieranie lub wykonywanie połączenia telefonicznego.
 • Udostępnianie swojej lokalizacji.
 • Wysyłanie powiadomień.
 • Zakończenie właśnie rozpoczętego zadanie, np. przesyłanie zdjęcia lub opublikowanie posta w mediach społecznościowych.
Akcje aplikacji, które mogą być wykonywane w tle pod systemem iOS
Akcje aplikacji, które mogą być wykonywane w tle pod systemem iOS (na zdjęciu Scott Forstall z Apple’a) | fot. Apple

Pandora, Skype i TomTom zostały okrzyknięte najlepszymi aplikacjami tamtych czasów, które jako pierwsze zaimplementowały te funkcje — tak dawno to było (w 2010 roku!). Od tego czasu Apple dodał jeszcze kilka funkcji działających w tle, ale żadna z nich nie będzie działać bez Twojej wiedzy:

 • Uruchamianie funkcji Wydarzenia na żywo (Live Activities), które umożliwiają częste aktualizacje danych pojawiających się na ekranie blokady iPhone’a i na dynamicznej wyspie (Dynamic Island). Pojawiają się one również po przełączeniu iPhone’a w Tryb czuwania (Standby Mode), który podczas ładowania zmienia urządzenie w inteligentny wyświetlacz.
 • Komunikacja z urządzeniami Bluetooth/NFC.
 • Nagrywanie ekranu.
 • Uruchamianie akcji skrótu.
 • Uruchamianie VPN.

W większości przypadków zatem, jeśli aplikacji nie ma na ekranie Twojego iPhone’a, to nic nie robi. Czeka tylko, aż ponownie ją otworzysz.

3. Jest lepszy sposób na zatrzymanie aktywności w tle niż zamknięcie aplikacji na iPhone’a!

Wyłącz odświeżania aplikacji w tle w Ustawieniach! Firma Apple wprowadziła funkcję umożliwiającą aplikacjom aktualizowanie treści także w tle, zwaną Odświeżaniem aplikacji w tle. Twój telefon ocenia, które aplikacje mogą to robić, na podstawie Twojego sposobu użytkowania.

Jeśli naprawdę jest to dla Ciebie ważne, wystarczy jeden przełącznik, którego możesz użyć, aby uniemożliwić aplikacjom odświeżanie danych w tle. Możesz wyłączyć tę funkcję w aplikacji UstawieniaOgólneOdświeżanie aplikacji w tle. Alternatywnie możesz zmienić ustawienie tak, aby aplikacje odświeżały się w tle tylko wtedy, gdy Twój iPhone jest podłączony z siecią Wi-Fi.

Jeśli zamkniesz aplikację z paska przełączania programów, może ona nie być w stanie uruchomić się lub sprawdzić nowej zawartości, zanim jej ponownie nie otworzysz.

Odświeżanie aplikacji w tle na iPhonie pod systemem iOS
Odświeżanie aplikacji w tle na iPhonie pod systemem iOS

Gdy przełączasz się na inną aplikację, niektóre aplikacje przed przełączeniem w stan wstrzymania działają jeszcze przez krótki czas. Wstrzymane aplikacje nie są aktywnie używane, otwarte ani nie zużywają zasobów systemowych. Dzięki funkcji Odświeżanie aplikacji w tle wstrzymane aplikacje mogą sprawdzać dostępność uaktualnień lub nowej zawartości. 

Gdy to zrobisz, możesz przestać zamykać aplikacje na iPhone’a, ponieważ nic nie będzie działo w tle bez Twojej wiedzy. Odświeżanie aplikacji w tle jest naprawdę sprytnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o oszczędzanie baterii. Najlepiej wyłączyć tę opcję tylko dla niektórych aplikacji, które są najgorszymi pożeraczami energii: Facebook, Messenger, Amazon, Instagram, Snapchat itp.

Wiem, trudno jest zmienić nawyki, ale spróbuj!

Kiedy już nauczysz się zamykać aplikacje na iPhonie, wtedy kiedy to konieczne, możesz błędnie pomyśleć, że telefon powinien sam to robić. Ale niie o to chodzi. Wymuszone zamknięcie aplikacji nie oszczędza baterii ani nie przyspiesza działania telefonu — w rzeczywistości wyczerpuje baterię i spowalnia ją.

Od teraz kiedy skończysz korzystać z jakiejś aplikacji, po prostu przesuń palcem w górę do ekranu głównego i nie martw się o to, że jest ona na jakiejś liście w pasku przełączania aplikacji. Zrób eksperyment i przekonaj się jak po tygodniu wpłynie to na żywotność baterii i sposób korzystania przez Ciebie z iPhone’a. Nie mówiąc o tym, że zaoszczędzisz czas, rezygnując z kompulsywnego zamykanie apek!

Proszę bardzo, nie ma za co :)

Przeczytaj także:

Obejrzyj także poniższe wideo, dlaczego nie powinieneś zamykać swoich otwartych aplikacji na iPhonie:

Dowiedz się także więcej na temat maksymalizacji wydajności i żywotności baterii iPhone’a i iPada oraz Apple Watcha na oficjalnej stronie firmy Apple.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple | Cult of Mac
zdjęcie wykorzystane we wpisie pochodzi z Depositphotos