Starlink Mini ma zapewnić kosmiczny internet turystom z plecakiem

Router Wi-Fi Starlink Mini jest umieszczony w obudowie wielkości laptopa, którą można zasilać za pomocą standardowego powerbanku USB.

Starlink Mini

Usługa internetu satelitarnego Starlink firmy SpaceX jest już dostępna dla łodzi, samolotów, vanliferów, amazońskich wiosek i domów wiejskich w ponad 75 krajach – teraz będzie dostępna dla turystów z plecakiem. Nowy kompaktowy zestaw Starlink Mini zasilany prądem stałym ma wielkość grubego laptopa i integruje router Wi-Fi bezpośrednio w obudowie. I mimo że zużywa mniej energii niż inne terminale Starlink, nadal może zapewniać prędkości powyżej 100 Mb/s.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Nowy plan internetu Starlink dla kamperów

„Ten produkt zmieni świat” – stwierdził dyrektor generalny SpaceX Elon Musk w serwisie X, mówiąc, że konfiguracja zajmuje mniej niż pięć minut.

Warto zauważyć, że zestaw Starlink Mini zużywa średnio zaledwie 20–40 W w porównaniu do 33–62 W, ​​które potrzeba do uruchomienia standardowej anteny i oddzielnego routera Wi-Fi zasilanego prądem przemiennym. Oznacza to, że można zasilać Mini przez dwie do trzech godzin z powerbanku 650 mAh (99,54 Wh) lub nieco ponad godzinę z mniejszymi przenośnymi akumulatorami 10.000 mAh (40 Wh). Urządzenie wymaga źródła zasilania przez USB-C PD o minimalnej mocy 100 W (20 V/5 A).

Antena Starlink Mini ma wymiary 259 x 259 x 38,5 mm i waży zaledwie 1,1 kg lub 1,53 kg z kablem zasilającym prądem stałym o długości 15 m i podpórką. Posiada stopień ochrony IP67, co oznacza, że ​​jest chroniona przed kurzem i deszczem, w tym przed krótkimi okresami zanurzenia w wodzie.

W Stanach Zjednoczonych zestaw Mini kosztuje 599 dolarów, czyli o 100 dolarów więcej niż standardowy zestaw, i będzie kosztować dodatkowe 30 dolarów miesięcznie za usługę Mini Roam jako dodatek do istniejących planów mieszkaniowych za 120 dolarów. Daje to użytkownikom Starlink Mini do 50 GB mobilnej transmisji danych miesięcznie z możliwością zakupu większej ilości za 1 dolara za GB, zgodnie z zaproszeniami do wcześniejszego dostępu wysłanymi do niektórych dotychczasowych klientów Starlink w USA.

Chociaż Starlink Mini jest nowością w USA, na stronie pomocy technicznej Starlink podano, że jest już dostępny w Kolumbii, Salwadorze, Gwatemali i Panamie, gdzie można go kupić w ramach regionalnych planów Mini Service lub Mobile. W tych krajach nie obowiązują żadne ograniczenia dotyczące transmisji danych ani prędkości podczas korzystania z Mini, a korzystanie z niego w ruchu i na oceanie jest niedozwolone. SpaceX twierdzi, że z czasem rozszerzy swoją działalność na więcej rynków.

Starlink Roam mini

„Naszym celem jest obniżenie ceny Starlink, szczególnie dla tych na całym świecie, gdzie łączność jest nieosiągalna lub całkowicie niedostępna” – czytamy na stronie pomocy technicznej Starlink. „W regionach o dużym obciążeniu, np. w USA, gdzie Starlink Mini zwiększa zapotrzebowanie na sieć satelitarną, oferujemy ograniczoną liczbę zestawów Starlink Mini, począwszy od wyższej ceny”.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: The Verge | Starlink