Nvidia stała się najcenniejszą firmą na świecie

Sprawdź ranking najcenniejszych firm na świecie, czyli o najwyższej kapitalizacji rynkowej w czerwcu 2024 roku.

Ranking najcenniejszych firm na świecie (wg stanu na 19 czerwca 2024 roku)
Ranking najcenniejszych firm na świecie (wg stanu na 19 czerwca 2024 roku) | Companies Market Cap | Statista

Nieco ponad rok temu – 24 maja 2023 roku – kapitalizacja rynkowa Nvidii oscylowała wówczas w okolicach 750 miliardów dolarów – ale teraz producent chipów ogłosił wyniki za pierwszy kwartał finansowy 2024 roku. Przychody wzrosły o 19 procent, zysk netto o 26 procent – ​​wszystko wyglądało pozytywnie, ale nie nadzwyczajnie.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Microsoft (ponownie) przed Apple’em w rywalizacji o najwyższą kapitalizację

Ale to właśnie prognozy firmy na drugi kwartał przewidywały 65-procentowy wzrost przychodów, a także słowa dyrektora generalnego Jensena Huanga wywołały jeden z najbardziej niezwykłych wzrostów na giełdzie w ostatnim czasie.

„Branża komputerowa przechodzi dwie jednoczesne transformacje – przyspieszone przetwarzanie danych i generatywną sztuczną inteligencję” – powiedział wówczas Huang. „Zainstalowana globalna infrastruktura centrów danych o wartości bilionów dolarów przejdzie z obliczeń ogólnego przeznaczenia na przetwarzanie przyspieszone, w miarę jak firmy ścigają się w zakresie stosowania generatywnej sztucznej inteligencji w każdym produkcie, usłudze i procesie biznesowym”.

Inwestorzy usłyszeli, że Nvidia znalazła się na czele możliwości wartej bilion dolarów, co natychmiast spowodowało, że cena akcji firmy osiągnęła niespotykany dotąd poziom. Następnego dnia Nvidia dodała do swojej kapitalizacji rynkowej prawie 200 miliardów dolarów, a to był dopiero początek.

W czerwcu 2023 roku spółka po raz pierwszy osiągnęła kapitalizację rynkową na poziomie 1 biliona dolarów, 1 marca 2024 roku zamknęła się powyżej 2 bilionów dolarów, a nieco ponad trzy miesiące później przekroczyła 3 biliony dolarów. Na początku tego tygodnia Nvidia osiągnęła kamień milowy, kiedy jej kapitalizacja rynkowa, wzmocniona niedawnym podziałem akcji, przekroczyła wartości takich gigantów jak Microsoft i Apple, czyniąc producenta chipów najcenniejszą firmą na świecie.

Chociaż inwestorzy z pewnością będą zadowoleni z dotychczasowej wyceny, pytania o to, czy obecna wycena Nvidii jest uzasadniona i zrównoważona, naturalnie stają się coraz głośniejsze. Podczas gdy niektórzy twierdzą, że wciąż jesteśmy na początku boomu na sztuczną inteligencję (AI), inni nie są jeszcze przekonani, że sztuczna inteligencja podtrzyma trend, jaki wywołały narzędzia takie jak ChatGPT w ciągu ostatnich dwóch lat.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista | Companies Market Cap