Jak działa Genmoji pod iOS 18?

Apple wyjaśniło działa swoich emoji AI i twierdzi, że Genmoji będzie działać tak samo jak emoji, także w aplikacjach innych firm.

Jedną z bardziej zjawiskowych funkcji Apple Intelligence dostępnych pod nowym systemem iOS 18 jest Genmoji (czyli emoji tworzone za pomocą generatywnej sztucznej inteligencji), które pozwoli użytkownikom iPhone’a używać sztucznej inteligencji do generowania zupełnie nowych znaków emoji na podstawie wprowadzonego tekstu. Jak wynika z udostępnione sesji WWDC24 dotyczącej systemu iOS 18, poświęconej Genmoji (Bring expression to your app with Genmoji), Genmoji będą wyglądać podobnie do emoji, ale będą tworzone na żądanie.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Unicode 16.0 Alpha zawiera całą masę egipskich hieroglifów i kilka postaci z gier retro

Emoji nie są obrazami, lecz piktogramami zakodowanymi w standardzie Unicode i renderowanymi przez każdą platformę. Emoji zostały dodane przez konsorcjum Unicode, co wzbudziło pewne pytania dotyczące działania rozwiązania Apple Genmoji.

Jak się okazuje, Apple zaprojektowało interfejs API o nazwie NSAdaptiveImageGlyph dla Genmoji, a także innych obrazów, takich jak naklejki i Memoji, i ten interfejs API sprawia, że ​​zachowują się one dokładnie tak jak emoji.

Jest obsługiwany przez standardowy format obrazu o kwadratowych proporcjach z obsługą wielu rozdzielczości i jest wzbogacony metadanymi. Taka konfiguracja oznacza, że ​​Genmoji i inne treści korzystające z NSAdaptiveImageGlyph mogą być używane i formatowane wraz ze zwykłym tekstem, podobnie jak emoji.

Dodawanie Genmoji do tekstu formatowanego (API)
Dodawanie Genmoji do tekstu formatowanego (API)

Genmoji można używać samodzielnie, kopiować, wklejać i wysyłać jako naklejki. Można ich używać bezpośrednio z tekstem, zachowując przy tym wysokość linii i formatowanie tekstu. Według Apple’a wszędzie tam, gdzie można obsługiwać tekst sformatowany, można używać Genmoji.

Genmoji nie są zgodne z Unicode i mogą nie być odpowiednie dla niektórych danych, takich jak identyfikatory, numery telefonów, adresy e-mail, i nie będą obsługiwane tak powszechnie, jak emoji. Wcześniejsze wersje systemów iOS, iPadOS i macOS, a także aplikacje, które nie obsługują tekstu sformatowanego, będą oznaczone jako Genmoji z opisem tekstowym.

Funkcje Apple Intelligence, takie jak Genmoji, nie są jeszcze dostępne w wersji beta dla programistów ‌iOS 18‌, ale Apple planuje umożliwić programistom rozpoczęcie testowania Apple Intelligence jeszcze tego lata. Genmoji i Apple Intelligence zostaną udostępnione publicznie jesienią tego roku, ale będą ograniczone do modeli iPhone’a 15 Pro oraz iPadów i komputerów Mac z chipami z serii M.

Obejrzyj całą sesję z WWDC24 poświęconą Genmoji

Dodaj wyrazu swojej aplikacji dzięki Genmoji (Aaron Hurley, Input Experience Engineer):
Dowiedz się, jak ożywić Genmoji w swojej aplikacji. Omówienie sposobu renderowania, przechowywania i przekazywania tekstu zawierającego Genmoji. Jeśli Twoja aplikacja zawiera niestandardowy silnik tekstowy, poznasz również techniki dodawania obsługi Genmoji.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple Developer | Macrumors