Poruszający dokument „Hope” Martyny Wojciechowskiej do obejrzenia w Max

Film został już doceniony na World Media Festivals 2024 w Hamburgu i zdobył srebrną nagrodę w kategorii Dokumenty: Prawa Człowieka!

Film dokumentalny „Hope” od Max (2024, Martyna Wojciechowska)

W bibliotece filmów dokumentalnych serwisu Max, zadebiutował Hope – wstrząsający dokument Martyny Wojciechowskiej, opowiadający o przerażającym procederze oskarżania niewinnych dzieci o czary w Nigerii oraz o ratującej je duńskiej pracowniczce humanitarnej, Anji Ringgren Lovén. Osią filmu jest historia nigeryjskiego chłopca o imieniu Hope, uratowanego przed śmiercią przez Anję Ringgren Lovén.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: ARTE.tv możesz oglądać za darmo w aplikacji!

W 2016 roku o Anji Ringgren Lovén zrobiło się głośno po tym, jak zdjęcie, na którym ratuje głodujące 2-letnie nigeryjskie dziecko, trafiło do Internetu. Chłopiec, nazwany później przez Anję i jej męża Davida, Hope (Nadzieja), został oskarżony o czary i porzucony przez rodzinę. Poważnie niedożywiony, długo czekał na przybycie pomocy.

W Nigerii, w jednym z najbiedniejszych i najbardziej dotkniętych głodem krajów na świecie, przesądy są częścią życia codziennego. Często w ten sposób tłumaczy się nieszczęścia i wypadki. Dla osób żyjących w skrajnym ubóstwie i pozbawionych szansy na edukację oskarżenia o czary są pretekstem do zmniejszenia liczby osób na utrzymaniu. Dzieci oskarżane o czary, często małe dzieci, są porzucane przez rodziny, a bezdomne doświadczają różnych form przemocy, są głodzone lub nawet zabijane. 

W dokumencie Hope poznajemy niezwykłe życie Anji Ringgren Lovén, duńskiej pracowniczki humanitarnej i założycielki The Land of Hope, organizacji ratującej i udzielającej schronienia dzieciom oskarżonym o czary, w której obecnie przebywa ich ponad dziewięćdziesięcioro. Hope jest jednym z nich. Widzowie będą mieli szansę poznać jego losy oraz zobaczyć jego pierwsze spotkanie z biologiczną matką.

Narratorką opowieści jest Martyna Wojciechowska, która czekała ponad siedem lat, aby spotkać i poznać Anję. Czy to właśnie tej niezwykłej kobiecie, dzielącej życie między Afrykę, a Europę, uda się zdjąć zły czar rzucony na Nigerię?

Film dokumentalny „Hope” od Max (2024, Martyna Wojciechowska)
Film dokumentalny „Hope” od Max (2024, Martyna Wojciechowska)

Twórcy filmu dokumentalnego „Hope”: 

  • Reporterka: Martyna Wojciechowska 
  • Reżyseria i scenariusz: Martyna Wojciechowska i Ewa Marcinowska 
  • Zdjęcia: Olgierd Michalak, Dariusz Szymura 
  • Dźwięk: Tomasz Sikora 
  • Montaż Paweł Malara 
  • Producent: Ewa Marcinowska 

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: