Co nowego na Planete+ w czerwcu 2024 roku?

Historia zbioru 36 dzieł Williama Szekspira, przepiękna podróż po Polsce z lotu ptaka, a także ujmujący dokument o wybitnej, niesłyszącej tancerce flamenco, w czerwcu w Planete+ i CANAL+ online.

File. Świątynia na Nilu, film dokumentalny
© SEQUANA MEDIA

W dokumencie Pierwsze Folio. Wielka księga Szekspira poznamy historię jednej z najważniejszych książek w dziejach ludzkości – zbioru dzieł wybitnego pisarza, w produkcji Skąd się biorą ludzie spojrzymy na świat i relacje oczami najmłodszych. Wrócimy do znanej i lubianej serii Polska z góry 8 oraz przeniesiemy się do starożytnego Egiptu, aby poznać niezwykłe dzieje świątyni na wyspie File. Ponadto, w dokumencie La Singla – Flamenco w świecie ciszy przyjrzymy się historii wybitnej, niesłyszącej tancerki flamenco, która zniknęła ze sceny u szczytu kariery.

Pierwsze Folio. Wielka księga Szekspira , film dokumentalny, premiera w piątek 28.06 o godz. 21:50 w PLANETE+ oraz następnego dnia w serwisie CANAL+ online.

Historia wydania tzw. „Pierwszego Folio”, czyli zbioru 36 dzieł Williama Szekspira, który ukazał się kilka lat po śmierci autora dzięki staraniom jego przyjaciół.

Pierwsze Folio. Wielka księga Szekspira , film dokumentalny
©Folio 400

To jeden z najważniejszych zbiorów w dziejach ludzkości. Ukazał się w 1623 roku, pod tytułem „Mr. William Shakespeares Comedies, Histories, & Tragedies”, a dziś znany jest jako „Pierwsze Folio”. A tak niewiele brakowało, by po śmierci Szekspira teksty jego dramatów i kronik przepadły! Jednak dzięki przyjaciołom autora, którzy zajęli się ich publikacją, weszły do kanonu literatury.  

Skąd się biorą ludzie, film dokumentalny, już dostępny w serwisie CANAL+ online.

Opowieść o dwulatkach, które chodzą do przedszkola, nawiązując pierwsze w życiu relacje i więzi z innymi dziećmi.

Skąd się biorą ludzie, film dokumentalny
© Jobo Engh 2022

Autorzy dokumentu przez rok towarzyszyli Balderowi i Haakonowi, dwuletnim chłopcom z Norwegii, którzy poznali się w przedszkolu. Wspólne zabawy, pierwsze przyjaźnie, ale i konflikty z rówieśnikami, nauka empatii oraz stawiania granic. Te pozornie małe, lecz niezwykle ważne kroki w rozwoju emocjonalnym mają wpływ na to, jakimi ludźmi staną się dzieci, gdy dorosną.

Polska z góry 8, seria dokumentalna, premierowe odcinki w poniedziałki, od 10.06 o godz. 18:40 w PLANETE+ oraz następnego dnia w serwisie CANAL+ online.

Autorzy serii po raz ósmy zabierają nas w podniebną podróż, w czasie której ujrzymy Polskę z lotu ptaka.

Polska z góry 8, seria dokumentalna, Polska z góry 8, seria dokumentalna
© CANAL+ Polska S.A. 2023

W tym sezonie poszybujemy nad Borami Tucholskimi, Górami Złotymi i Narwiańskim Parkiem Narodowym. Zobaczymy ślady odległej przeszłości i dowiemy się więcej o historii Łemkowszczyzny, Grodów Czerwieńskich i Pomezanii. Polecimy w górę Odry i na Mazury.

La Singla – Flamenco w świecie ciszy, film dokumentalny, już dostępny w serwisie CANAL+ online.

Opowieść o wybitnej, niesłyszącej tancerce flamenco, która zniknęła ze sceny u szczytu kariery.

La Singla – Flamenco w świecie ciszy, film dokumentalny
© 2023 LA FÁBRICA NARANJA – INSELFILM PRODUKTION – MALANDAR FILMS

Antoñita Singla, znana jako La Singla, przyszła na świat w 1948 roku w romskiej rodzinie, na biednych przedmieściach Barcelony. Wkrótce po urodzeniu straciła słuch. Nauczyła się tańczyć, obserwując klaszczącą matkę. Jako młoda dziewczyna zrobiła międzynarodową karierę, była gwiazdą w Niemczech i w Stanach Zjednoczonych. I nagle, w wieku 25 lat, przestała występować. Dlaczego tak się stało?  

Bernie Langille pyta: Kto zabił Berniego Langille’a?, film dokumentalny, już dostępny w serwisie CANAL+ online.

Bernie Langille próbuje rozwikłać tajemnicę śmierci swego dziadka, która położyła się cieniem na jego rodzinie.

Bernie Langille pyta: Kto zabił Berniego Langille'a?, film dokumentalny
©Jackie Torrens

Historia z pogranicza true crime pokazana w nietypowej konwencji. Zima 1968 roku. Kapral armii kanadyjskiej, Bernie Langille zostaje znaleziony w kałuży krwi, we własnym łóżku, z rozległą raną głowy. Wkrótce umiera, a wojskowi śledczy stwierdzają, że przyczyną jego śmierci był upadek. Jednak bliscy zmarłego nie wierzą w oficjalną wersję wydarzeń. Pół wieku później wnuk kaprala, również Bernie, postanawia wyjaśnić tajemnicę śmierci dziadka i uleczyć rodzinną traumę.  

Historia nudyzmu, film dokumentalny, już dostępny w serwisie CANAL+ online.

Plaże dla nudystów nie budzą dziś takich kontrowersji jak dawniej. A jak to się wszystko zaczęło?

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Oglądaj serial „Historia nudyzmu” na Planete+

Historia nudyzmu, film dokumentalny
© ZDF 2023

Nudyzm, czyli praktykowanie grupowej nagości na łonie natury, narodził się w Niemczech jakieś 150 lat temu. Dlaczego właśnie tam? W jaki sposób zyskał popularność i rozprzestrzenił się po krajach Europy, by dotrzeć na inne kontynenty? Początkowo był wyrazem buntu przeciw skostniałemu społeczeństwu i władzy. A czym jest obecnie, w czasach niemal wszechobecnej nagości i kultu idealnego ciała?

Ile kosztuje długowieczność, film dokumentalny, premiera w środę 12.06 o godz. 21:50 w PLANETE+ oraz następnego dnia w serwisie CANAL+ online.

Czy ubóstwo emerytów jest globalną katastrofą nie do powstrzymania, a dostatnia starość to luksus dla garstki wybrańców?

Żyjemy coraz dłużej, a systemy emerytalne chwieją się w posadach. Osoby obchodzące setne urodziny nie są już rzadkością. Zjawisko szybkiego starzenia się społeczeństwa jest szczególnie odczuwalne w krajach wysokorozwiniętych. Nawet tam wzrasta bezdomność wśród osób starszych, podobnie jak liczba emerytów korzystających z banków żywności. Jak więc zapewnić sobie dostatnią starość?

File. Świątynia na Nilu, film dokumentalny, premiera w poniedziałek 24.06 o godz. 21:50 w PLANETE+ oraz następnego dnia w serwisie CANAL+ online.

Niezwykłe dzieje świątyni na wyspie File – od budowy w czasach Ptolemeuszy, po gigantyczną operację przeniesienia w inne miejsce, rozpoczętą w 1970 roku.

File. Świątynia na Nilu, film dokumentalny
© SEQUANA MEDIA

Okazała Świątynia Izydy stała na wyspie File, leżącej na Nilu, przez ponad 2000 lat. Jednak budowa Wysokiej Tamy w Asuanie w latach 60. XX wieku sprawiła, że cenny zabytek starożytności znalazł się w niebezpieczeństwie. Aby ocalić go przed zalaniem, rozebrano go i przeniesiono w inne, wyżej położone miejsce. Jak przebiegała ta skomplikowana, trwająca blisko 10 lat operacja?

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Planete+ (Canal+ Polska)