Udział wersji systemu iOS w czerwcu 2024 roku

Apple udostępniło najnowsze dane dotyczące udziałów swoich mobilnych systemów operacyjnych iOS 17 i iPadOS 17 na świecie.

Dane dotyczące przyjęcia poszczególnych wersji systemów operacyjnych iOS i Android zawsze dostarczają ciekawych wniosków. Dawno temu mogliśmy śledzić też comiesięczne dane dotyczące dystrybucji Androida, ale ze względu na ogromna fragmentację Google porzuciło dzielenie się statystykami. Fragmentacja od zarania dziejów Android pozostaje cechą charakterystyczną tej platformy, a najnowsze główne wersje systemu operacyjnego nigdy nie trafiały na większość telefonów z Androidem, chociaż ostatnio się to zmieniło.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Udział systemu iOS 17 w lutym 2024 roku

W przypadku systemu iOS sytuacja wygląda trochę inaczej, ponieważ Apple wydaje zarówno oprogramowanie, jak i telefon, wyniki dystrybucji iOS-a znacznie różnią się od Androida. To byłoby wielkim zaskoczeniem, gdyby na zdecydowanej większości iPhone’ów nie znaleziono najnowszej wersji systemu iOS.

Według opublikowanych właśnie statystyk dostępnych na stronie Apple Developer, 86% wszystkich iPhone’ów wprowadzonych na rynek w ciągu ostatnich czterech lat ma zainstalowaną wersję systemu iOS 17. Znacznie mniej, bo tylko 11% iPhone’ów ma wersję iOS 16, a zaledwie 3% iPhone’ów działa pod starszą wersją systemu iOS.

Powyższe statystyki odzwierciedlają upowszechnienie systemu iOS w modelach iPhone’a wprowadzonych w ciągu ostatnich czterech lat. Jeśli spojrzymy na wszystkie obecnie aktywne modele iPhone’a, 77% z nich korzysta z wersji iOS 17. Tylko 14% wszystkich używanych obecnie iPhone’ów ma wersję iOS 16, a 9% z tych iPhone’ów ma wersję iOS 15 lub starszy zainstalowany. Ciekawe jednak jest to, jaka jest najstarsza wersja systemu iOS, która jest obecnie nadal używana na iPhonie. Apple niestety nie podaje takich szczegółów.

Jeśli chodzi o iPady, to 77% wszystkich modeli tych urządzeń wprowadzonych w ciągu ostatnich czterech lat ma wersję systemu operacyjnego iPadOS 17. 15% tych tabletów działa pod wersją systemu iPadOS 16, a 8% ma zainstalowaną starszą wersję iPadOS-a.

Patrząc na wszystkie aktywne modele iPadów, 68% korzysta z wersji iPadOS 17, podczas gdy wersja systemu operacyjnego iPadOS 16 obsługuje 17% aktywnych modeli iPadów. 15% korzysta ze starszej wersji iPadOS.

Udział wersji systemów iOS i iPadOS w czerwcu 2024 roku
Udział wersji systemów iOS i iPadOS w czerwcu 2024 roku | źródło Apple Developer

Aktualny udział wersji systemu iOS wśród „urządzeń wprowadzonych w ciągu ostatnich 4 lat” według Apple:

 • 86% iOS 17
 • 11% iOS 16
 • 3% wcześniejsze wersje

Udział wersji systemu iOS na wszystkich urządzeniach, niezależnie od tego, kiedy zostały wydane:

 • 77% iOS 17
 • 14% iOS 16
 • 9% wcześniejsze wersje

Udział systemu iPadOS 17 jest niższy niż w przypadku iOS 16 o tej samej porze rok temu. Według danych Apple’a, oto jak rozkładają się udziały liczby dla iPadów wydanych w ciągu ostatnich 4 lat:

 • 77% iPadOS 17
 • 15% iPadOS 16
 • 8% wcześniejsze wersje

A jeśli chodzi o udział wersji systemu iPadOS na urządzeniach, niezależnie od tego, kiedy zostały wydane, oficjalne dane wyglądają następująco:

 • 68% iPadOS 17
 • 17% iPadOS 16
 • 15% wcześniejsze wersje

Wszystkie dane dotyczą modeli iPhone’a i iPada, które zrealizowały transakcję w App Storze w niedzielę 9 czerwca 2024 roku.

Najnowsze dane dotyczące dystrybucji Androida opublikowano ostatnio w październiku 2023 roku i wykazały, że zaledwie kilka tygodni przed premierą Androida 14, na większości telefonów z Androidem znajdował się Android 13 (22,4%), a następnie Android 11 (21,6%) i Android 10 (16,1%) i Android 12 (15,8%).

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple Developer