Kto i jak często korzysta z ChatGPT?

Jak w rzeczywistości powszechne jest korzystanie z czatbota opartego na sztucznej inteligencji ChatGPT od Open AI?

Demografia i częstotliwość korzystania z ChatGPT w określonych grupach wiekowych (marzec/kwiecień 2024 r.) | źródła: RISJ | YouGov | Statista
Demografia i częstotliwość korzystania z ChatGPT w określonych grupach wiekowych (marzec/kwiecień 2024 r.) | źródła: RISJ | YouGov | Statista

Generatywna sztuczna inteligencja, zwłaszcza produkty wypuszczone lub ogłoszone przez korporacje technologiczne, takie jak Microsoft, Alphabet czy Meta, a także obecny prekursor w tej dziedzinie, OpenAI, przyciągnęły w ciągu ostatnich dwóch lat powszechną uwagę i wielomiliardowe inwestycje. Jednakże, jak sugeruje niedawna ankieta YouGov przeprowadzona dla Instytutu Studiów nad Dziennikarstwem Reutersa, napływ reklamy i kapitału wysokiego ryzyka nie przekłada się na faktyczne wykorzystanie.

Dane z badania przeprowadzonego w sześciu krajach (Argentynie, Danii, Francji, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych)w marcu i kwietniu 2024 roku pokazują, że nawet respondenci z najmłodszej grupy wiekowej, czyli od 18 do 24 lat, nie korzystają regularnie ze sztandarowego produktu OpenAI – ChatGPT. Dziewięć procent stwierdziło, że używa go codziennie, a kolejne 18 procent przynajmniej raz w tygodniu. Użytkownicy korzystający miesięcznie w tej grupie wiekowej stanowią 12 proc. ogółu respondentów, natomiast 17 proc. korzystało z niego raz lub dwa razy.

To pokazuje, że przynajmniej wśród uczestników ankiety 44 procent nigdy ani razu nie skorzystało z ChatGPT.

Różnica między użytkowaniem okazjonalnym, intensywnym i praktycznie brakiem korzystania jest bardziej wyraźna w starszych przedziałach wiekowych. Podczas gdy 84 procent respondentów w wieku powyżej 55 lat nigdy nie korzystało z chatbota OpenAI, w pozostałych grupach od 13 do 15 procent wskazało, że użyli go co najmniej raz czy dwa razy. Intensywne korzystanie z usługi ChatGPT przynajmniej raz w tygodniu spada z 19 procent w przypadku osób w wieku 25–34 lat do 9 procent w przypadku osób w wieku 45–54 lat.

Podczas gdy każda większa korporacja technologiczna pracuje nad swoją wersją dużego modelu językowego, firmy takie jak Microsoft, a ostatnio Apple również nawiązały współpracę z OpenAI kierowaną przez Sama Altmana, aby ulepszyć swoje produkty.

Według danych CB Insights, OpenAI stało się ostatnio trzecim pod względem wartości jednorożcem na świecie, co jest pseudonimem opisującym prywatne firmy o wycenie rynkowej na ponad 1 miliard dolarów, czyli na 80 miliardów dolarów. Ustępuje chińskiej firmie technologicznej ByteDance (225 miliardów dolarów) i SpaceX Elona Muska (150 miliardów dolarów).

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista