„Jak okraść bank?” – to nie poradnik Netflixa, a dokument true crime!

Seattle, lata 90. XX w. W tym dokumencie o prawdziwej zbrodni charyzmatyczny buntownik przeprowadza bezprecedensową serię napadów na bank rodem z filmów akcji.

„jak okraść bank” film dokumentalny (Netflix, 2024)

Ten oparty na faktach dokument kryminalny o napadzie na bank to jeden z najpopularniejszych filmów w serwisie Netflix na świecie. Napad na bank to jedno z najgłupszych przestępstw, jakie można popełnić. Nawet nie próbujcie tego robić, bo na pewno zostaniecie złapani! Może nie dzisiaj, może nie jutro, ale ta historia kończy się tylko w jeden sposób.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: „Jak zostać tyranem” — dokumentalna opowieść o 6 dyktatorach

Czasami jednak zakończenie trwa nieco dłużej, jak miało to miejsce w historii opowiedzianej w nowym, hitowym filmie dokumentalnym Netflixa o prawdziwym napadzie, zatytułowanym Jak okraść bank (tyt. oryg. How to Rob a Bank).

Napad na bank jest z definicji przestępstwem o pewnym stopniu teatralności. Co wyjaśnia, dlaczego złodziej z nowego filmu Netflixa w reżyserii Stephena Roberta Morse’a i Setha Porgesa dodaje swoim napadom odrobinę hollywoodzkiego stylu. Film, który w tym tygodniu jest jednym z najczęściej oglądanych filmów serwisu Netflix na świecie, opowiada historię tak zwanego najlepszego rabusia banków na świecie — nieuchwytnego mężczyzny, który wykorzystywał kamuflaż i makijaż, a który wykonał kilkanaście napadów na banki w latach 80. w Seattle, w wyniku których zarobił miliony dolarów.

Organy ścigania wielokrotnie próbowały go złapać, ale ciągle im się wymykał. Przynajmniej przez jakiś czas.

Wspaniałą rzeczą w dokumencie Netflixa poświęconym tej historii, który święci triumfy na platformie streamingowej w USA, jest nie tylko logistyka związana z przeprowadzeniem napadu na bank. Tak naprawdę, jak powiedzieli reżyserzy w wywiadzie promocyjnym – film „opowiada o naszej niesamowitej zdolności do mitologizowania siebie i naszym niekończącym się pragnieniu wolności – bez względu na cenę”.

Stojący za napadami Scott Scurlock był synem kaznodziei – początkowo gotował metamfetaminę na studiach. Później przerzucił się na obrabowywanie banków – zainspirowało go do tego obejrzenie filmu Na fali (tyt. oryg. Point Break) z 1991 roku, opowiadającego o napadach na banki, z Patrickiem Swayze i Keanu Reevesem w rolach głównych. Pracując z przyjacielem, Scurlock w latach 1992–1996 odwiedził co najmniej 19 banków i zarobił 2,3 miliona dolarów.

„Kiedy FBI połączyło siły z policją w Seattle, aby zlikwidować Scurlocka” – wyjaśnia Netflix – „zależało im na udowodnieniu, że nikt nie jest w stanie przechytrzyć władz. Rezultatem była ekscytująca, prawdziwa walka gliniarzy i złodziei, w których stawką jest życie i śmierć.”

Choć zakończenie tego typu historii jest znane, to obejrzenie tego filmu daje ciekawy obraz osoby, która nie ma skrupułów, aby wpaść na pomysł napadu na bank – i która jest na tyle głupia, aby wodzić za nos ścigających go policjantów.


➔ Gdzie oglądać film „Jak okraść bank” online na VOD?

JustWatch logo small

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Netflix | GBR