Nokia wykonała pierwszą rozmowę telefoniczną w dźwięku przestrzennym 3D

Nokia właśnie wykonała pierwszą rozmowę telefoniczną wykorzystującą dźwięk przestrzenny 3D – wszystko dzięki nadchodzącej aktualizacji do 5G Advanced.

Pierwsza rozmowa w dźwięku przestrzennym (3D) - użycie kodeku IVAS w 5G Advanced przez Nokię
Pierwsza rozmowa w dźwięku przestrzennym (3D) – użycie kodeku IVAS w 5G Advanced przez Nokię

Zdecydowana większość obecnych smartfonów mogłaby przesyłać dźwięk 3D podczas połączeń w ramach nadchodzącej aktualizacji do sieci 5G Advanced. Firma ogłosiła w poniedziałek, że Nokia wykonała pierwszą rozmowę audio-wideo wykorzystującą dźwięk przestrzenny 3D. Nawiązano połączenie za pośrednictwem sieci komórkowej przy użyciu kodeka 3GPP Immersive Video and Audio Services (IVAS), dzięki czemu dzwoniący mogą słyszeć „dźwięk przestrzennie w czasie rzeczywistym”.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Dźwięk przestrzenny jest przyszłością przemysłu muzycznego, nawet jeśli go nie znosisz

Kodek IVAS jest częścią 5G Advanced – nadchodzącej aktualizacji sieci 5G, która może zapewnić większe prędkości, lepszą efektywność energetyczną, dokładniejsze pozycjonowanie na podstawie sieci komórkowej i nie tylko.

Obecnie wszystkie rozmowy telefoniczne realizowane przez sieć komórkową są monofoniczne, co oznacza, że ​​dźwięk jest kompresowany do jednego kanału. Z drugiej strony dźwięk przestrzenny sprawia wrażenie, jakby dźwięki dochodziły z różnych kierunków, ponieważ są dostarczane wieloma kanałami.

Niektóre aplikacje, takie jak Apple Music, Netflix i Disney Plus, oferują dźwięk przestrzenny, zapewniający bardziej realistyczne wrażenia słuchowe – ale tylko na obsługiwanych urządzeniach do słuchania. Kodek IVAS mógłby umożliwić dźwięk przestrzenny w „zdecydowanej większości” smartfonów wyposażonych w co najmniej dwa mikrofony.

„Ta technologia jest obecnie standaryzowane… więc dostawcy sieci, producenci chipsetów i producentów telefonów komórkowych mogą zacząć wdrażać ją w swoich produktach” – mówi prezes firmy Nokia, Jenni Lukander.

Nokia to tylko jedna z firm pracujących nad wprowadzeniem kodeka IVAS do 5G Advanced. Jednak, jak zauważył Reuters, prawdopodobnie przez kilka kolejnych lat nie będziemy świadkami bardziej wciągających rozmów audio i wideo w naszych sieciach komórkowych.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Nokia | The Verge