„Happy Valley” to jeden z ciekawszych seriali kryminalnych ostatnich lat

Nieustępliwa sierżant policji Catherine Cawood rozwiązuje zagadki brutalnych zbrodni popełnionych w urokliwej angielskiej dolinie.

„Happy Valley” serial BBC (s3)

Brytyjski dramat detektywistyczny pod tytułem Happy Valley od BBC wpadł mi w oko dopiero niedawno. Pierwszy sezon został wydany w 2014 roku a trzeci w 2023, wiele lat po wyemitowaniu drugiego w 2015 roku. Pojawiały się plotki na temat czwartego sezonu, ale wszystko wskazuje na to, że nie będzie już kontynuacji, co nie jest dobrą nowiną dla fanów serii. W pewnym sensie cieszę się, że trafiłem na ten tytuł dopiero teraz. To jeden z tych seriali, których nie można przestać oglądać z odcinku na odcinek, aby dowiedzieć się jak potoczy się historia.

Akcja Happy Valley rozgrywa się w Halifax, przemysłowym mieście liczącym około 88.000 mieszkańców w West Yorkshire w Wielkiej Brytanii, na południe od znacznie większego miasta Leeds. Nie jest to najładniejsze miasteczko w Wielkiej Brytanii, pełne kamienic, narkomanów, fabryk i walących się budynków. Ma jednak swój urok, a okolicę wokół niego wypełniają zielone wzgórza.

W centrum tej historii znajduje się sierżant policji Catherine Cawood, twarda kobieta w średnim wieku, z tragiczną historią i żądzą zemsty. Gra ją Sarah Lancashire, która, muszę przyznać, daje jedną z najlepszych kreacji aktorskich – ożywiła Cawood w sposób surowy, prawdziwy i głęboki.

Catherine Cawood to kobieta, którą jednocześnie rządzi smutek i kieruje się oddaniem swojemu zawodowi. Jest dobrą policjantką i przywódczynią, a przy tym jest na tyle antyautorytarna, że ​​wkurza swoich przełożonych (i na tyle dobra w swojej pracy, że nie mogą nic jej zarzucić).

„Happy Valley” – główna bohaterka serialu Catherine Cawood (BBC)

Pod pewnymi względami przypomina Mare Sheehan (Kate Winslet) w niesamowicie niesamowitej Mare z Easttown. Zmęczona światem, rozsądna, zawzięta. Ale ona nie jest detektywem. To policjantka, brytyjska sierżant, która ma talent do rozwiązywania zagadek kryminalnych.

Smutek Cawood wynika ze straty córki kilka lat wcześniej. Wychowuje syna swojej córki, Ryana (Rhys Connah). Ojciec Ryana, Tommy Lee Royce (James Norton), okazuje się być bardzo, bardzo podłym człowiekiem. Royce przypomina trochę bardziej przerażającego Ramsaya Boltona (z Gry o Tron), ponieważ jest przerażający w sposób, który sprawia wrażenie prawdziwego i intymnego, a nie niemal kreskówkowego nikczemności Ramsaya.

James Norton jest przerażająco dobry w portretowaniu tego psychopaty, ponieważ w jakiś sposób może – czasami – sprawić, że naprawdę będzie ci go szkoda. Właściwie przypomina trochę złoczyńcę Williama Hamleigha z Filarów Ziemii (Pillars Of The Earth), z całą jego grozą, żalem i narcyzmem, ale z dużo większą charyzmą.

Kadr z serialu „Happy Valley” (BBC)
Kadr z serialu „Happy Valley” (BBC)

Trzy sezony Happy Valley przedstawiają nadrzędną fabułę, która skupia się wokół Cawood i jej rodziny, w tym jej siostry Clare (Siobhan Finneran), męża i syna, a także różnych funkcjonariuszy policji (konstabli) i detektywów, z którymi współpracuje, a także innych Halifaxian. Ale każdy sezon ma swoje własne wątki poboczne i sprawy, w które angażuje się Cawood – można powiedzieć, że format jest bardzo podobny do Fargo.

Nie popsuję Wam zabawy jeśli powiem, jak wygląda format serialu w każdym sezonie Happy Valley. Wystarczy powiedzieć, że opiera się na podobnym szablonie i robi to bardzo, bardzo dobrze.

Oczywiście serial nie jest tak zabawny jak Fargo, choć zdarzają się momenty komiczne. Fargo w dużej mierze opiera się na wisielczym humorze – w Happy Valley najzabawniejsze jest to, że w tytule ma słowo „happy”. Jest ponuro. Jest ciemno. Szczególnie 1. sezon zawiera bardzo niepokojące i brutalne momenty i moim zdaniem zasługuje na bardzo duże ostrzeżenie ze względu na motywy napaści na tle seksualnym. Jednak to właśnie sprawia, że ​​tak trudno jest przestać oglądać, ponieważ tak bardzo angażujesz się w to, co się dzieje, i tak bardzo boisz się tego, co może się wydarzyć.

Niektóre sceny i odcinki są bardzo mocne – bardzo ciężkiego kalibru – inne odcinki wywołują smutek i łzy. To wstrząsająca podróż, ale podczas której naprawdę śledzisz losy bohaterów i to, co się z nimi dzieje.

Poleciłem ostatnio wiele seriali kryminalnych i detektywistycznych i bez wahania mogę powiedzieć, że ten jest jednym z najlepszych. Jednak mniej chodzi o rozwiązanie zagadek kryminalnych, a bardziej o sprawdzenie, jak wszystko się potoczy, po tym co zobaczyliśmy. Często wolę zagadki, które muszę rozwiązywać wspólnie z detektywami, ale scenariusze Happy Valley są tak zwięzłe, a historia tak dobrze skonstruowana, że ​​będziecie tak samo pochłonięci, jak podczas czytania najlepszych kryminałów Agathy Christie.

Polscy widzowie mogą oglądać Happy Valley na BBC Playerze w CANAL+ online oraz w wybranych krajach w ramach subskrypcji serwisu Netflix – obecnie w polskiej wersji serwisu widoczny jest przycisk „Przypomnij”.

Jeśli będziesz mieć okazję obejrzeć ten serial, to koniecznie trzeba oglądać go po kolei od pierwszego sezonu. To jeden z najlepszych i najprawdziwszych seriali detektywistycznych, jakie zobaczysz w najbliższym czasie, dzięki świetnemu scenariuszowi w połączeniu z doskonałą grą aktorską. Śmiało można umieścić ten serial w szeregu obok takich tytułów jak na przykład Line of Duty (Na służbie).


➔ Gdzie oglądać wszystkie sezony serialu „Happy Valley” online na VOD?

JustWatch logo small

Oficjalny opis serialu:

Małe angielskie miasteczko. Lokalna społeczność próbuje uporać się ze wzrastającą liczbą narkomanów i ciężarnych nastolatek. Na straży bezpieczeństwa w mieście stoi bezkompromisowa sierżant Catherine Cawood. Kobieta załamuje się, gdy Tommy Lee Royce – przestępca, który według niej odpowiada za śmierć jej córki – wychodzi z więzienia. Policjantka jest pewna, że ten człowiek stanowi poważne zagrożenie dla otoczenia. Tymczasem zostaje porwana córka lokalnego przedsiębiorcy.

Kadr z serialu „Happy Valley” (BBC)

Twórcą serialu jest Sally Wainwright. Wśród obsady znaleźli się Sarah Lancashire (Catherine Cawood), Siobhan Finneran (Clare Cartwright), James Norton (Tommy Lee Royce), Rhys Connah (Ryan Cawood), Charlie Murphy (Ann Gallagher), Shane Zaza (Shafiq Shah), George Costigan (Nevison Gallagher), Rick Warden (Insp Mike Taylor), Vincent Franklin (DSU Andy Shepherd), Mollie Winnard (Joanna Hepworth), Mark Stanley (Rob Hepworth), Amit Shah (Faisal Bhatti), Katherine Kelly (DI Jodi Shackleton), Ishia Bennison (Joyce Metcalf).

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: BBC | Forbes