„Materiały przyszłości”, czyli z czego będziemy budować domy za kilka lat?

W tym serialu dokumentalnym poznajemy nowe, niekoniecznie rewolucyjne, podejścia do sposobów budowania – od betonu do gliny.

„Materiały przyszłości – od betonu do gliny”

Na świecie jest coraz więcej ludzi, którzy potrzebują nowych domów, dróg, szpitali, szkół i mostów. Produkcja betonu, szkła i stali pochłania mnóstwo energii i jest źródłem emisji wielkiej ilości gazów cieplarnianych. Dlatego naukowy i architekci pracują nad wdrożeniem nowych, niskoemisyjnych technologii i materiałów budowlanych, takich jak np. modyfikowana glina i włókna bambusa.

Z czego będziemy budować w przyszłości? Poznaj materiały, które zastąpią beton i stal.

Beton to współczesny materiał konstrukcyjny, z którego powstają nowoczesne arcydzieła architektury. Ale beton to także zabójca klimatu, stąd jego przyszłość jest wątpliwa. A poszukiwania następcy – betonu jutra – idą pełną parą. Chociaż wzorem mógłby być beton z przeszłości. W Rzymie nadal stoją olbrzymie starożytne budynki z betonu. Nasuwa się pytanie, jak to jest możliwe? Kilka innych, dawnych materiałów może przydać nam się w przyszłości.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Co ciekawego obejrzymy na Planete+ w marcu 2024 roku?

Glina z kolei jest używana jako materiał budowlany od tysięcy lat. Fascynujące w glinie jest to, że jej zasoby leżą pod nogami. Obecnie przeżywa renesans popularności, bo jest przyjazna dla środowiska i użytkowników. Wnętrza glinianych budynków mają korzystny dla zdrowia mikroklimat. We Włoszech domy z gliny wznosi się przy użyciu drukarek 3D.

Już niedługo być może uda się produkować beton bardziej przyjazny dla środowiska, na wzór rzymskiego opus caementicum. Wszak w przyszłości nie będziemy mogli obejść się całkowicie bez betonu. Niedługo jednak potrzebne będą także inne materiały budowlane, takie które nie tylko nie wytwarzają szkodliwych gazów, ale wręcz je magazynują. I wreszcie mistrz budownictwa, jakim jest natura pokazuje nam jak może wyglądać przyszłość zrównoważonego budownictwa. Tu tez inspiracją jest starożytna wiedza.

„Materiały przyszłości – od betonu do gliny”

W serii dokumentalnej Materiały przyszłości – od betonu do gliny (tyt. oryg. Miracle Materials – From Concrete to Clay) poznajemy całkiem nowe podejście do budownictwa, uwzględniające zasoby, ekologię, zmiany klimatu i zapotrzebowanie przyszłych pokoleń – z betonem i nie tylko.

Serial Materiały przyszłości emitowany jest premierowo we wtorki na kanale Planete+ o godzinie 20:45. W tym samym czasie kolejne odcinki pojawiać się będą do obejrzenia na VOD w serwisie CANAL+ online.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: CANAL+ | Planete+