Firmware czytników Kindle w wersji 5.16.9 z drobnymi zmianami

Amazon udostępnił uaktualnienie oprogramowania systemowego dla czytników Kindle w wersji 5.16.9 – wprowadza jedynie drobne usprawnienia.

Uaktualnienie Kindle Software Version 5.16.9 dla czytników Kindle (maj 2024)
Uaktualnienie Kindle Software Version 5.16.9 dla czytników Kindle (maj 2024)

Najnowsza wersja Kindle Firmware 5.16.9 (maj 2024) dostępna jest do pobrania dla czytników e-booków Kindle firmy Amazon. Ta wersja software’u nie zawiera znaczących zmian. Głównie wprowadzono poprawki wydajności, błędów i inne usprawnienia. Właściciele czytników Kindle Scribe otrzymali usprawnienie Notebook Per Page Templates polegające na tym, że możesz zmieniać szablony notesu dla poszczególnych, wybranych lub wszystkich stron notesu. Szablon można zmieniać w Ustawieniach notesu lub Przeglądzie notesu.

Kindle Firmware 5.16.9 nie zostaje natychmiast wymuszony do automatycznej aktualizacji, więc wygląda na to, że nie jest bardzo ważną aktualizacją. Można zainstalować ją na wybranych czytnikach 10. i 11. generacji (wydanych po 2018 roku), należą do nich: podstawowa wersja czytnika Kindle 10 i 11, Kindle Paperwhite 4 i Paperwhite 5, Kindle Oasis 3 oraz Kindle Scribe. Poprzednia wersja oprogramowania 5.16.8 została wydana na początku kwietnia 2024 roku.

Jeśli interesuje Cię, czy pojawiła się polska wersja w interfejsie czytnika, to odpowiedź brzmi – NIE. Amazon od wielu lat nie chce lub z jakiegoś powodu nie może wprowadzić obsługi naszego ojczystego języka, choć sprzedaje czytniki na naszym rynku od bardzo wielu lat.

Jak zaktualizować czytnik do Kindle Firmware 5.16.9?

Wraz z uaktualnieniem oprogramowania 5.16.6 wprowadzono nową opcję pozwalająca sprawdzić informacje o aktualnej wersji firmware’u (Device Settings ➔ Software Updates) – w tym miejscu, po pobraniu pliku z aktualizacją przez Wi-Fi pojawi się dopisek Update i po wybraniu opcji można zaktualizować urządzenie bez potrzeby podłacztnia do komputera. Należy pamiętać, że czytniki aktualizują się także automatycznie, gdy połączone są z internetem lub można samemu zainstalować nową wersję ręcznie, według poniższej instrukcji.

Czytniki zaktualizują się automatycznie, gdy będą naładowane powyżej 50% i podłączone do sieci Wi-Fi. Jeśli nie chcesz czekać na automatyczną aktualizację oprogramowania systemowego dla swojego czytnika, to najnowszą wersję oprogramowania można zainstalować ręcznie, wykonując następujące kroki:

  1. Pobierz plik z aktualizacją dla swojego czytnika ze strony Kindle E-Reader Software Updates.
  2. Podłącz czytnik do komputera za pomocą kabla USB.
  3. Wgraj odpowiedni dla czytnika plik do katalogu głównego na czytniku. Nazwa pliku odpowiada nazwie i generacji urządzenia, update_kindle_[nazwa_modelu_XX]_5.16.9.bin, na przykład nazwa pliku dla Kindle Paperwhite 5 wygląda następująco:
    • dla Kindle Paperwhite 5 (11. gen.) wygląda następująco: update_kindle_all_new_paperwhite_11th_5.16.9.bin
    • dla Kindle (11 gen.) wygląda następująco: update_kindle_11th_5.16.9.bin
  4. Odłącz czytnik od komputera.
  5. Wybierz na czytniku Menu ( trzy kropki ⋮ w prawym górnym roku) ➔ Settings ➔ Menu ➔ Update Your Kindle.

Pliki z oprogramowaniem zajmują do kilkuset MB, w zależności od wersji na konkretny czytnik.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: AMAZON KINDLE SOFTWARE UPDATE