Ile ruchu internetowego generują boty?

Sprawdź jaki udział ruchu internetowego generowany jest przez boty (w %), w tym boty nieszkodliwe i boty szkodliwe.

Ruch internetowy generowany przez boty w latach 2019-2023 (w proc.)
Ruch internetowy generowany przez boty w latach 2019-2023 (w proc.) | źródła: Imperva Bad Bot Report, Statista

W ubiegłym tygodniu Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ogłosił likwidację botnetu 911 S5, rzekomo jednego z największych botnetów na świecie, oraz aresztowanie jego administratora w ramach wspólnej operacji FBI i innych organów ścigania w Singapurze, Tajlandii i Niemczech. Botnet, składający się z komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem w 200 krajach na całym świecie, był wykorzystywany w latach 2014–2022 do różnych przestępczych działań w internecie, takich jak oszustwa, nękanie i wykorzystywanie dzieci.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Ranking: 25 najlepszych stron internetowych na świecie w 2023 roku

Prawdziwa częstość ruchu internetowego generowanego przez boty znacznie przewyższa liczbę profesjonalnych botnetów, takich jak 911 S5. Jak pokazuje coroczny raport Imperva Bad Bot Report, prawie połowa całego ruchu jest związana z aktywnością botów, a jedna trzecia całkowitego globalnego ruchu jest prowadzona przez szkodliwe programy.

Programy te są wykorzystywane w różnorodnych sytuacjach. Na przykład boty wykorzystywane są do kupowania produktów z limitowanych edycji, takich jak obuwie czy sprzęt elektroniczny, podczas gdy inni wykorzystują programy do ataków typu Distributed Denial of Service (DDoS), uszkadzając określone witryny internetowe poprzez przeciążenie ich serwerów. Około 18 procent ruchu botów można przypisać niegroźnemu użyciu, np. indeksowaniu sieci przez roboty wyszukiwarek.

Cyberprzestępczość jest tak samo niebezpieczna dla ofiar, jak i lukratywna dla sprawców. Na przykład według raportu firmy Keeper zajmującej się bezpieczeństwem internetu przeciętna amerykańska firma doświadczyła w 2022 roku 42 cyberataków, przy czym 15 procent z 516 decydentów IT odpowiedziało, że ich firma straciła ponad 500.000 dolarów w wyniku skutecznych cyberataków, a 37 procent stwierdziło, że w wyniku takich działań ich firmom skradziono ponad 100.000 dolarów.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista