„Apokalipsa: Lądowanie w Normandii” na HISTORY Channel w 80. rocznicę tych wydarzeń

6 czerwca 2024 roku mija 80 lat od historycznego lądowania w Normandii. W związku z tym HISTORY Channel wyemituje dwuodcinkowy program poświęcony tym wydarzeniom – „Apokalipsa: Lądowanie w Normandii”.

Apokalipsa: Lądowanie w Normandii (HISTORY Channel, 2024)

Wiosna 44: Na południu Anglii w największej tajemnicy kończone są przygotowania do gigantycznej operacji amfibijnej: nadszedł czas, by alianci wyzwolili Francję spod nazistowskiej okupacji. O świcie 6 czerwca tysiące statków wyruszyło w kierunku wybrzeża Normandii w ramach największego desantu w historii. Dwa miesiące później pierwsza francuska armia wylądowała w Prowansji, by okrążyć Niemców.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Jeszcze więcej UFO w czerwcu na kanałach HISTORY!

W dokumencie wykorzystano niepublikowane dotychczas lub niedawno odtajnione materiały, takie jak próba generalna. Widzowie zobaczą, jak przygotowywano się do lądowania w Normandii i będą świadkami treningu z ostrą amunicją, który okazał się tragiczny w skutkach. Podczas tego ćwiczenia zginęło 1000 sojuszników, Brytyjczyków i Amerykanów.

„Apokalipsa: Lądowanie w Normandii” odc. 1 – Wielkie wyzwanie

Wiosna 1944 roku: W swojej kwaterze głównej w południowej Anglii generał Dwight Eisenhower nadzoruje przygotowania do największej operacji amfibijnej w historii. Wykorzystując wyłomy w „Wale Atlantyckim” wzniesionym na życzenie Hitlera, alianci mają nadzieję na ostateczne obalenie Rzeszy. Atak jest przygotowywany skrupulatnie po niepowodzeniu pierwszej próby nalotu na Dieppe w 1942 roku.

Apokalipsa: Lądowanie w Normandii (HISTORY Channel, 2024)

Oprócz rygorystycznego szkolenia kluczowe jest utrzymanie wyprawy w tajemnicy. Manewry dywersyjne mają na celu zmylenie wroga. Setki tysięcy amerykańskich, brytyjskich, kanadyjskich i francuskich żołnierzy jest dyskretnie transportowanych do portów wyjścia, podczas gdy na francuskiej ziemi ruch oporu przygotowuje grunt. 

4 czerwca, gdy wszystko jest gotowe do D-Day. Eisenhower jest zmuszony do przełożenia lądowania przez złą pogodę. 

„Apokalipsa: Lądowanie w Normandii” odc. 2 – Wielkie natarcie

6 czerwca 1944 roku: zespół brytyjskich meteorologów zauważył zmianę pogody, a generał Eisenhower w końcu wydał zgodę na największą operację desantową wszech czasów. Na wybrzeżu Normandii niemieccy wartownicy ze zdumieniem obserwują zbliżającą się aliancką flotę: ich spokojny przywódca, Rommel, jest na urlopie. 

Utah, Omaha, Gold, Juno, Sword: pięć plaż desantowych, do których o świcie zbliżają się kolejne fale szturmu. Pomimo zaskoczenia i wykorzystanej siły ognia, niemieckie siły są zdeterminowane i alianci ponoszą duże straty. To właśnie na plaży Omaha Amerykanie płacą najcięższą cenę: 90% pierwszych lądujących traci życie w ciągu kilku minut…

Apokalipsa: Lądowanie w Normandii (HISTORY Channel, 2024)

Pod koniec dnia pierwszy cel został osiągnięty i linia brzegowa znalazła się w rękach aliantów. Teraz nadszedł czas, aby wyzwolić resztę kraju: dwa miesiące po D-day, 1 Armia Francuska, wspierana przez Amerykanów, ląduje w Prowansji, aby okrążyć rozgromionych Niemców i połączyć się z oddziałami przybywającymi z Normandii. 

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: HISTORY Channel