Czym wyróżnia się najlepsza karta graficzna NVIDIA i jakie są jej tańsze odpowiedniki RTX?

Obecnie w sprzedaży dostępne są superwydajne karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 4090, które są prawdziwymi bestiami wydajności – sprawdź co dzięki nim możesz osiągnąć?

NVIDIA GeForce RTX 4090

Najwydajniejsze obecnie karty graficzne z serii 40 – NVIDIA GeForce RTX 4090, które dostępne są w sprzedaży, po raz pierwszy wykorzystują najnowszą architekturę NVIDIA Ada Lovelace. Na tę kartę czekali najbardziej wymagający użytkownicy komputerów stacjonarnych, którzy chcą lub muszą korzystać najlepszych technologii w swojej pracy lub podczas grania w gry wideo.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Karta graficzna Nvidia GeForce 256 jako zestaw LEGO PC Classic!

Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4090 to niezrównana wydajność, najnowsze techniki przetwarzania obrazu DLSS 3, świetna wydajność w grach wideo z ultrawysokim poziomem FPS oraz programach graficznych wykorzystywanych przez twórców i grafików.

Jak zapewnia producent NVIDIA GeForce RTX 4090 cechuje najwyższa wydajność, szybkość i stabilność. Ale dzięki czemu karta może osiągać najlepsze wyniki w swojej klasie?

Najważniejsze cechy kart NVIDIA GeForce RTX z serii 40

Ada Lovelace

Najnowocześniejsze układy graficzne – architektura NVIDIA Ada Lovelace.

DLSS 3

Wydajność akcelerowana sztuczną inteligencją (SI) dzięki NVIDIA DLSS 3.

Ray Tracing

Rdzenie przeznaczone do ray tracingu – realistyczna i wciągająca grafika.

 NVIDIA Reflex

Platforma NVIDIA Reflex o niskich opóźnieniach – responsywność idealna podczas dynamicznych rozgrywek.

Co wyróżnia najlepszą kartę NVIDIA GeForce?

NVIDIA GeForce RTX 4090 to karta graficzna GPU z 2023 roku wyposażona w zupełnie nową architekturę Ada Lovelace, która wynosi wyposażony w nią sprzęt na zdecydowanie wyższy poziom wydajności. Dzięki niej użytkownicy od razu mogą zauważyć odczuwalne różnice.

Nowe rdzenie Tensor są już 4. generacją podzespołów, które odpowiadają za obsługę procesów sztucznej inteligencji (AI), torując drogę nowej technice przetwarzania obrazu DLSS 3. To właśnie dzięki DLSS 3 karta NVIDIA GeForce RTX 4090 generuje jeszcze więcej klatek na sekundę, niż gdy nie wykorzystano metod AI.

Zastosowane w RTX 4090 technologie sprawiają, że opóźnienia w grach są niemal niezauważalne, a zaoszczędzone czasy odpowiedzi sprzętu pozwalają zaoszczędzić cenne milisekundy przewagi nad innymi graczami w tytułach turniejowych i strzelankach. Technika NVIDIA Reflex i układy graficzne GeForce RTX z serii 40 zapewniają najniższe opóźnienia i najlepszą responsywność, stwarzając przewagę podczas rozgrywki. Technika Reflex została stworzona, aby zoptymalizować i mierzyć opóźnienia systemu, przez co pozwala szybciej namierzać cel, zapewnia krótszy czas reakcji i najlepszą precyzję celowania w grach turniejowych.

Wykorzystanie DLSS 3 zauważą i docenia przede wszystkim zapaleni gracze ceniący sobie najnowsze tytuły z szybkimi i dynamicznymi ujęciami, gdzie liczba przetwarzanych klatek na sekundę ma największe znaczenie. Jeśli Twój monitor 4K posiada odświeżanie 144 Hz lub więcej, to RTX 4090 z DLLS 3 świetnie poradzi sobie z wyświetlaniem jak największej liczby klatek. W efekcie gracze doświadczają znacznie więcej przyjemności i komfortu podczas gry, gdy obraz jest idealnie płynny.

RTX 4090 wyposażono także w 3. generację rdzeni RT, które wspierają technikę śledzenia promieni – tzw. ray tracing – skupiające się głównie na grze świateł. Ta technologia pozwala uzyskać niemal fotorealistyczny obraz w grach, widowiskowe animacje, realistyczne lokalizacje czy przedmioty. Dzięki temu twórcy nowych tytułów mogą jeszcze bardziej zaszaleć z efektami świetlnymi czy rozbłyskami, które przypominają rzeczywiste efekty jak w filmach.

Nowe rdzenie RT to również nowe silniki: Opacity Micromap (OMM) i Displaced Micro-Mesh (DMM). Silnik OMM umożliwia znacznie szybsze stosowanie ray tracingu na teksturach opisanych parametrem przezroczystości, często wykorzystywanych w przypadku roślinności, cząsteczek czy ogrodzeń. Silnik DMM zapewnia nawet 10-krotnie szybsze tworzenie struktury BVH (Bounding Volume Hierarchy) przy nawet 20-krotnie mniejszym zapotrzebowaniu BVH na przestrzeń dyskową, umożliwiając stosowanie ray tracingu w czasie rzeczywistym w geometrycznie złożonych scenach.

Wybór dla profesjonalistów

Jeżeli nie jesteś zapalonym graczem, a szukasz sprzętu do profesjonalnych zastosowań, to karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4090 świetnie sprawdzi w kreatywnych i twórczych projektach podczas prac na przetwarzaniem filmów wideo (renderowanie), tworzeniu dużych projektów graficznych i edycji wielkoformatowych zdjęć. Dzięki najlepszej wydajności, praca staje się znacznie krótsza i przyjemniejsza, bez zbędnego oczekiwania na wykonanie wymagających zadań z renderowaniem.

Należy także podkreślić, że RTX 4090 współpracuje ze sterownikami NVIDIA Studio, zapewniając możliwie jak najwyższą stabilność, aby praca z profesjonalnym oprogramowaniem graficznym lub do przetwarzania wideo przebiegała bez zbędnych opóźnień.

Ceny kart RTX 4090 wahają się od około 8400 zł do 10700 zł.

NVIDIA GeForce RTX 4080 i 4070 SUPER
NVIDIA GeForce RTX 4080 i 4070 SUPER

Co warto wiedzieć o NVIDIA GeForce RTX 4080 i RTX 4070?

NVIDIA GeForce RTX 4080 wykorzystuje architekturę NVIDIA Ada Lovelace, charakteryzującą się bardzo dobrą wydajnością a przy tym nie zużywa tak dużo energii jak poprzednie modele. Ten model GPU, wyposażony w spora ilość pamięci, to także dobry wybór dla graczy oraz grafików. Dzięki osiągom i niższej cenie ten model jest jedną z alternatyw dla karty RTX 4090.

W tym modelu zastosowano także wydajne rdzenie Tensor 4. generacji, odpowiedzialne za pracę sztucznej inteligencji oraz rdzenie RT 3. generacji do wspomnianego wcześniej ray tracingu (śledzenia promieni).

Modele RTX 4080 są niemal połowę tańsze niż RTX 4090 i można je kupić od około 4800 zł do 7000 zł.

Karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 4070 także oparte są na architekturze Ada Lovelace, dzięki czemu można z nich korzystać zarówno w grach w rozdzielczości 4K, ale także oferują wsparcie dla zaawansowanych technik renderowania, takich jak ray tracing.

Chłodzenie karty GeForce RTX 4070 odbywa się dzięki zastosowaniu trzech wydajnych wentylatorów a radiator z gęsto upakowanymi żeberkami i ciepłowodami zapewnia skuteczne rozprowadzanie ciepła z karty graficznej. Z kolei komora parowa wpływa zwiększenie wydajności systemu chłodzenia – docenią to szczególnie użytkownicy, którym nie są obce długie sesje gamingowe. Wentylatory wyłączają się automatycznie, gdy intensywne chłodzenie nie jest wymagane.

Ceny Modeli RTX 4070 krztałtują się od około 2500 zł do 4200 zł.

Parametry modeli kart NVIDIA GeForce RTX z serii 40
Parametry modeli kart NVIDIA GeForce RTX z serii 40- porównanie

Warto wiedzieć, że te karty świetnie się sprawdzą, jeśli zostaną wykorzystane w komputerze z innymi wydajnymi podzespołami – szczególnie z dobrym procesorem. Sama karta graficzna bowiem nie gwarantuje nam tego, że wyciśniemy z niej wszystkich zalet.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

opracowanie własne | artykuł sponsorowany