W których krajach wykorzystuje się najwięcej danych mobilnych?

Prognozuje się, że do 2027 roku globalny ruch danych w sieci komórkowej na smartfon osiągnie 42 GB miesięcznie, co stanowi oszałamiający 16-krotny wzrost w porównaniu z 2017 rokiem.

Wykres: W których krajach wykorzystuje się najwięcej danych mobilnych na jednego mieszkańca (2022 r.)
Wykres: W których krajach wykorzystuje się najwięcej danych mobilnych na jednego mieszkańca (2022 r.) | źródło danych: Bank Światowy (World Bank)

Gwałtowny wzrost transmisji mobilnej zbiega się z rosnącą liczbą użytkowników internetu na całym świecie, zwłaszcza w krajach o średnich dochodach. Warto zauważyć, że w latach 2018–2022 w samych Indiach liczba użytkowników internetu wzrosła o 170%. Powyższa grafika przedstawia kraje o najwyższym na świecie wykorzystaniu mobilnej transmisji danych, na podstawie danych z raportu Banku Światowego dotyczącego postępu i trendów w zakresie technologii cyfrowych (Digital Progress and Trends Report).

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Raport Ericsson Mobility: 5G odporne na wyzwania, światowy ruch danych mobilnych potroi się w ciągu 6 lat

Wyspiarskie państwo Curaçao zajmuje pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej z 131,3 gigabajtami miesięcznego wykorzystania mobilnej transmisji danych na jednego mieszkańca.

Z populacją wynoszącą zaledwie 193 tys. mieszkańców, Curaçao przewyższa wszystkie inne kraje, prawdopodobnie ze względu na kombinację czynników. Obejmuje to napływ ponad miliona turystów w 2022 roku, konkurencyjne plany mobilnej transmisji danych oraz niski poziom penetracji stacjonarnych systemów telekomunikacyjnych i internetu szerokopasmowego.

Przykładowo w 2021 roku zaledwie 28 na 100 osób korzystało z sieci stacjonarnych, natomiast 88 na 100 osób korzystało z usług komórkowych. Co więcej, kraj ten może poszczycić się jednymi z najszybszych i najbardziej niezawodnych połączeń internetowych na Karaibach dzięki koncentracji centrów danych i infrastrukturze światłowodowej.

Na drugim miejscu znajduje się bogaty w ropę Kuwejt. W ostatnich latach branża telekomunikacyjna w kraju znacznie się poprawiła, a sieci 5G docierają do około 97% populacji. Co więcej, rząd Kuwejtu poczynił znaczne inwestycje w platformy mobilne, które umożliwiają regulowanie mandatów drogowych lub ustalanie terminów rozpraw za pośrednictwem aplikacji mobilnych.

Podobnie jak Kuwejt, kraje Bliskiego Wschodu – Arabia Saudyjska i Bahrajn – zajmują wysokie miejsca w tym zestawieniu.

Oto ranking 10 krajów na świecie, które wykorzystują najwięcej danych mobilnych pod względem miesięcznego zużycia mobilnej transmisji danych na jednego mieszkańca (w gigabajtach, dane za 2022 rok):

  1. 🇨🇼Curaçao 131,3 GB
  2. 2 🇰🇼 Kuwejt 83,9 GB
  3. 3 🇸🇷 Surinam 72,7 GB
  4. 4 🇫🇮 Finlandia 59,1 GB
  5. 5 🇱🇻 Łotwa 52,7 GB
  6. 6 🇸🇦 Arabia Saudyjska 44,2 GB
  7. 7 🇪🇪 Estonia 42,4 GB
  8. 8 🇧🇭 Bahrajn 41,6 GB
  9. 9 🇦🇹 Austria 35,1 GB
  10. 10 🇱🇹 Litwa 32,1 GB

Najlepsze kraje europejskie

Jako kraj znany z zaawansowanej infrastruktury telekomunikacyjnej Finlandia jest liderem w Europie pod względem wykorzystania mobilnej transmisji danych.

W rzeczywistości kraj uruchomił pierwszą na świecie sieć testową 6G. Biorąc pod uwagę jej rolę lidera w dziedzinie sieci komunikacyjnych i technologii cyfrowych, wiele firm wykorzystuje Finlandię do testowania nowych produktów i usług przed wprowadzeniem ich na rynek globalny.

Do Finlandii z Europy na tej liście dołączają Łotwa, Estonia, Austria i Litwa. W Polsce przypada wykorzystanie 16 GB danych mobilnych miesięcznie na jednego mieszkańca.

Z kolei Stany Zjednoczone zajmują 34. miejsce pod względem miesięcznego zużycia danych przez urządzenia mobilne, z wynikiem 13,4 gigabajta na mieszkańca. Jedną z przyczyn niskiego wykorzystania może być fakt, że koszt komórkowej transmisji danych w Ameryce należy do najwyższych na świecie. Dla porównania średni koszt jednego gigabajta danych w Ameryce wyniósł 6,00 dolarów w 2023 roku, co stanowi gwałtowny wzrost w odniesieniu do 0,20 dolara we Francji i 3,48 dolara w Japonii.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: World Bank – Digital Progress and Trends Report | Visual Capitalist