Francuski startup „ten ten” odniósł wirusowy sukces korzystając z idei krótkofalówek

Niecały rok po uruchomieniu aplikacji „ten ten” typu walkie-talkie na iPhone’y, francuski startup zdobył wirusową popularność, umożliwiając nastolatkom wysyłanie wiadomości głosowych, nawet gdy ich telefon jest zablokowany.

Ekrany aplikacji mobilnej „ten ten - close friends only”
Ekrany aplikacji mobilnej „ten ten – close friends only”

To, czy uważasz, że aplikacja ten ten – close friends only to przepis na katastrofę, czy najfajniejsza rzecz, jaką słyszałeś, może zależeć od Twojej grupy wiekowej, a nastolatki najwyraźniej słyszały o niej na długo przed nami – chociaż krótkofalówki najwyraźniej nie są nową koncepcją, nawet w formie aplikacji. Interfejs Walkie-Talkie pojawił się już dosyć dawno w zegarkach Apple Watch (ulepszony został tez w 2019 roku pod watchOS 6), ale do korzystania z tej funkcji wymagane jest posiadanie urządzenia Apple’a. Apka ten ten robi dokładnie to samo, ale w 2024 roku nie wymaga dodatkowego sprzętu oprócz smartfona.

„Z założenia jesteśmy efemeryczni” – powiedziała współzałożycielka i dyrektor generalna aplikacji ten ten, Jule Comar, w wywiadzie dla TechCrunch. Dodała, że w kodzie CB cyfra 1010 oznacza „Transmisja zakończona, oczekiwanie”. Zdaniem Comar jest to tylko jedno z „wielu znaczeń zgodnych z naszymi wartościami i koncepcją”. Wydaje się, że to rezonuje – aplikacja jest darmowa i szybko pnie się w rankingach.

Nagły wzrost liczby korzystających z ten ten – close friends only jest szczególnie zauważalny we Francji, gdzie pobrano ją milion razy. Według danych udostępnionych w piątek przez serwis Sensor Tower, zajmujący się badaniem rynku, łącznie z systemem Android, gdzie została udostępniona kilka tygodni temu, od chwili premiery odnotowano 6 milionów pobrań.

Koncepcja apki może również zostać udoskonalona. Obecny UX sugeruje ograniczenie do 9 znajomych, ale tak nie jest. „Ten ten jest aplikacją do korzystania z bliskimi przyjaciółmi, ale nie ma limitu znajomych. Widzimy, że ludzie udostępniają swoje PIN-y w mediach społecznościowych, więc pracujemy nad lepszym systemem zarządzania znajomymi” – mówi Comar.

Kody PIN, o których wspomina Comar, to identyfikatory, których użytkownicy mogą używać do wzajemnego odnajdywania się. Aplikacja prosi również o dostęp do kontaktów użytkownika (ale nikt nie zostaje dodany bez wyraźnego potwierdzenia użytkownika). W tym modelu istnieje nieodłączna wirusowość, ale nie jest to jedyny czynnik wzrostu – profil na TikToku odegrał tutaj też ważną rolę.

Liczba pobrań ten ten – close friends only niewątpliwie rosła w ciągu weekendu: ostatnio we francuskich mediach mówi się o ten ten. Nie zawsze z pozytywnym nastawieniem; Na przykład francuska gazeta Le Figaro nazwała ją „niepokojącą”. Choć według twórców w ten ten nie ma nic „niebezpiecznego”.

Nie chodzi tylko o artykuły oceniające aplikację w negatywnym świetle, krążyły także fałszywe wiadomości, że jest to chińska aplikacją ze względu na nazwę „ten ten” i została niesłusznie oskarżona o „szpiegostwo” i „kradzież danych”.

Jednak warto zaznaczyć, że ten ten nie jest chińskie. Od 2021 roku firma jest zarejestrowana we Francji, co oznacza, że ​​podlega również RODO. Obecne warunki korzystania z apki są szablonowe, ale należy wspomnieć, że zespół jest w trakcie doprecyzowania zasad prywatności. Co ważniejsze, polityka prywatności startupu nieugięcie uwzględnia dwa ważne punkty:

  • Wszystkie Twoje rozmowy są efemeryczne, nie możemy ich podsłuchiwać, ponieważ nawet ich nie przechowujemy!
  • Nigdy nie sprzedamy Twoich danych!

Poza decyzją o niesprzedawania danych nie jest jasne, w jaki sposób ten ten zarobi pieniądze na aplikacji, choć firma zapewnia, że ma kilka ciekawych pomysłów na monetyzację w późniejszym czasie. Nie ma wątpliwości, że ich obecny sukces kupi im czas i pomoże zabezpieczyć kapitał wysokiego ryzyka, aby dotrzeć do momentu, aż zacznie zarabiać.

Ekrany aplikacji mobilnej „ten ten”
Ekrany aplikacji mobilnej „ten ten”

Startup już zdobył środki finansowe na rozwój, ale na razie nie ujawniono kto stoi za kapitałem i ile on wynosi.

Czas pokaże, jak długo ten ten utrzyma swój fajny współczynnik wzrostu. Ale ostatnio sludzie ze startupu bardzo mało sypiają, bo….​„serwery aplikacji rozgrzane są do czerwoności ze względu na ogromną liczbę użytkowników”.

Pomijając problemy związane z serwerem, przepaść pokoleniowa jest także przeszkodą, którą ten ten będzie musiało mądrze pokonać. Bardziej niż prywatność, często dyskutuje się o tym, że nastolatki korzystają z ten ten w klasach szkolnych.

Łatwo zrozumieć, dlaczego nauczyciele jako pierwsi dorośli zauważyli popularność tej aplikacji. Ponieważ ten ten – close friends only może ominąć ekran blokady i odtworzyć wiadomość na głos, można go używać do żartów i powodować niewielkie zakłócenia podczas lekcji. Jednak konieczność uczenia higieny korzystania z telefonu nie jest niczym nowym i dzieci też są na tyle bystre, aby to zrozumieć.

Na francuskim subreddicie dla nauczycieli odbyła się dyskusja na temat tego, czy członkowie mieli jakieś problemy z ten ten w klasach. Jeden z uczestników zauważył, że „jak dotąd nie doszło do żadnych poważnych incydentów”, mimo że aplikacja „zyskała duże zainteresowanie” w ich szkole. Jednak ta osoba dodała: „Proszę uczniów, aby przełączyli telefony w tryb samolotowy”.

Zamiast wywoływać nową panikę moralną, być może ten ten mogłoby być dla rodziców okazją do pozytywnego wykorzystania faktu, że niektóre z naszych ulubionych artefaktów kulturowych powracają – czy to kasety, Dungeons & Dragons, czy teraz krótkofalówki (walkie-talkie) w formie aplikacji mobilnej na smartfony.

Od przestarzałego do vintage jest tylko jeden mały krok, a sukces „Stranger Things” prawdopodobnie pomógł. Jednak walkie-talkie oparte na aplikacjach nie zyskałyby popularności, gdyby nie istniały wokół nich realne zastosowania.

Aplikacje mobilną ten ten – close friends only można pobrać bezpłatnie na urządzenia z systemami iOS i Android:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: TechCrunch | ten ten