Jeśli używasz któregokolwiek z tych haseł, szybko je zmień!

Oto najbardziej podatne na ataki hasła związane z popkulturą – na podstawie naruszeń bezpieczeństwa danych – jeśli używasz któregokolwiek z tych haseł, natychmiast je zmień.

Wybór hasła to osobisty wybór, ale warto zastanowić się zanim je ustawimy. Musi istnieć kompromis pomiędzy użyciem hasła, które jest tak trudne, że nikt by go nie odgadł, a użyciem hasła, które można zapamiętać. Według Mailsuite dziennie podejmowanych jest 2200 cyberataków, a silne hasło jest bardzo ważnym narzędziem ochronnym.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Na rządowej stronie sprawdzisz bezpieczeństwo swoich danych

Chociaż większość użytkowników wie, że nie należy powtarzać haseł, 25% osób używa tego samego hasła średnio w ponad 11 witrynach i aplikacjach. Jest to wąskie gardło, ponieważ gdy haker złamie hasło w jednej witrynie lub aplikacji, może być w stanie włamać się do kilku kolejnych, używając tego samego hasła.

Obecnie większość witryn i aplikacji wymaga od użytkowników utworzenia hasła zawierającego różne litery, cyfry i co najmniej jeden znak specjalny. Mimo to istnieje kilka haseł, których używają ludzie, a które nie są bezpieczne.

Mailsuite zbadał niedawne naruszenia bezpieczeństwa danych i znalazł pewne hasła popkulturowe, których używanie jest zbyt niebezpieczne. Aby to ustalić, porównano 300 milionów haseł ujawnionych w wyniku naruszeń bezpieczeństwa danych z listą zawierającą ponad 2612 terminów popkulturowych i 63.849 ich odmian różniących się wielkością liter, interpunkcją i odstępami.

Infografika: Najbardziej niebezpieczne hasła z kategorii popkultura w 2024 roku
Infografika: Najbardziej niebezpieczne hasła z kategorii popkultura w 2024 roku

Każde z tych haseł zostało umieszczone w kategorii popkultura (na przykład filmy, muzyka, sport, gry wideo itp.), a Mailsuite policzył, ile razy każde hasło pojawiło się w wyniku naruszenia bezpieczeństwa danych. Im wyższa liczba, tym bardziej niebezpieczne jest dane hasło. Mając na uwadze ten proces, okazuje się, że Superman to najniebezpieczniejsze hasło z kategorii popkultury, którego można było użyć w 584.697 przypadkach naruszeń bezpieczeństwa danych.

Najbardziej niebezpiecznym hasłem związanym z muzyką popkulturową jest Eminem, ponieważ nazwisko rapera zostało odkryte w wyniku 286.263 naruszeń danych. Jeśli używasz imienia aktora jako hasła, nie wybieraj Zaca Efrona. Nazwisko aktora pojawiło się 24.268 razy w przypadku naruszeń danych. Najbardziej niebezpiecznym hasłem do wykorzystania w grach wideo jest Minecraft, które odnotowano w przypadku 215.934 naruszeń danych.

Niebezpieczne hasła 2024: AKTORZY I FILMY
Niebezpieczne hasła 2024: AKTORZY I FILMY

Jeśli jesteś fanem sportu, odnosząca największe sukcesy franczyza sportowa wszechczasów ma słabe hasło. Mowa oczywiście o drużynie New York Yankees. Zespół mógł wygrać 27 mistrzostw MLB, ale nazwę zespołu odkryto w 170.241 naruszeniach bezpieczeństwa danych.

Niebezpieczne hasła 2024: GRY
Niebezpieczne hasła 2024: GRY
Niebezpieczne hasła 2024: MUZYCY I ZESPOŁY ROCKOWE
Niebezpieczne hasła 2024: MUZYCY I ZESPOŁY ROCKOWE
Niebezpieczne hasła 2024: SPORT
Niebezpieczne hasła 2024: SPORT

Jak utworzyć bezpieczne hasło?

Jeśli chcesz utworzyć bezpieczne hasło, utwórz takie, które ma co najmniej 14 znaków. Używaj także kombinacji wielkich i małych liter oraz znaków specjalnych. 14-znakowe hasło składające się wyłącznie z cyfr można złamać w niecałą godzinę. Nie używaj także daty w swoim haśle, zwłaszcza daty urodzin, rocznicy ślubu ani żadnej innej daty, którą można łatwo wyszukać. Nie używaj także danych osobowych jako hasła, takich jak imię obecnego lub wcześniej posiadanego zwierzaka.

Co zaskakujące, jedna na pięć osób używa słowa „password” jako hasła. Nie rób tego oczywiście i nie używaj słowa, które można znaleźć w słowniku. Takie hasło jest podatne na „atak słownikowy”, w ramach którego oprogramowanie uruchamia całą gamę słów od A do Z, aby dostać się na Twoje konto.

Nigdy nie zapisuj swojego hasła i nigdy nie udostępniaj go nikomu. Hasła należy zmieniać co trzy miesiące.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Mailsuite | PhoneArena