Apple ustępuje miejsca Samsungowi w globalnych dostawach smartfonów za 1Q 2024 r.

Apple nie jest już liderem światowego rynku smartfonów w 1. kwartale 2024 roku, chociaż iPhone rzeczywiście skorzystał na tym, że klienci kupowali więcej modeli premium.

Sezon zakupów świątecznych jest ważny dla wielu firm, w tym dla firmy Apple. Jednak w kolejnym kwartale sprzedaż premierowa i świąteczna zaczyna spadać, co najwyraźniej wskazują badania przeprowadzone przez serwis Counterpoint. Według najnowszego raportu firmy Mobile Market Monitor za pierwszy kwartał 2024 roku Apple zajmowało drugie miejsce pod względem globalnych dostaw smartfonów. Apple podobno zapewnił sobie 17% udziału w rynku, ustępując jedynie Samsungowi, który maił 20% udziału.

Dla Counterpoint była to „detronizacja” Aple’a, ale w rzeczywistości tak nie jest. Tak naprawdę jest to typowy poświąteczny spadek sprzedaży, który zdarza się każdego roku. Apple rozpoczyna sprzedaż z hukiem, ale w końcu początkowa gorączka sprzedażowa maleje. To znaczy, dopóki Apple nie wypuści jesienią nowych iPhone’ów, jak to zawsze ma miejsce.

Poniższy wykres słupkowy pokazuje udziały marek w rynku smartfonów w 1Q 2024 roku: Samsung 20%, Apple 17%, Xiaomi 14%, Oppo 8%, Vivo 7%, Honor 6%.

Globalne dostawy smartfonów w pierwszym kwartale 2024 r. | Wykres słupkowy pokazujący udziały marek w rynku smartfonów w 1Q 2024 roku: Samsung 20%, Apple 17%, Xiaomi 14%, Oppo 8%, Vivo 7%, Honor 6%.
Globalne dostawy smartfonów w pierwszym kwartale 2024 r. | źródło Counterpoint

Pozycja Apple’a przewyższa innych producentów skupionych na Chinach, w tym Xiaomi z 14%, Oppo z 8% i Vivo z 7%.

Ogółem globalne dostawy w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosły o 6% rok do roku, do łącznie 296,9 mln sztuk. Rynek również spadł w ujęciu kwartalnym o 8%.

W ujęciu regionalnym Apple nadal jest liderem w Ameryce Północnej z udziałem 52% w porównaniu z 31% udziału Samsunga, choć firma Counterpoint wcześniej twierdziła, że ​​rynek słabnie. W Europie Samsung miał 32% udziałów w stosunku do 25% Apple’a. W Azji Apple miał 14%, tuż za liderem Xiaomi z 15% udziałem. W krajach LATAM Apple znalazło się na czwartej pozycji z 6% w porównaniu do 31% Samsunga i uzyskało 5% w MEA w porównaniu z 22% Samsunga.

Pomimo utraty pozycji pierwszego miejsca w dostawach globalnych, Counterpoint oferuje Apple wytchnienie, ponieważ cieszy się wyższą średnią ceną sprzedaży za urządzenie. Chociaż szacunkowa wartość ASP nie została ujawniona, uważa się, że jest to spowodowane zwiększoną sprzedażą modeli Pro, co zwiększa kwotę, którą konsumenci są skłonni zapłacić.

Na początku maja Counterpoint podał bardziej szczegółowe informacje na temat globalnej sprzedaży smartfonów w tym kwartale. W tamtym czasie najpopularniejszym smartfonem był iPhone 15 Pro Max z udziałem 4,4%, a za nim plasowały się iPhone 15, iPhone 15 Pro i iPhone 14.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Counterpoint – Mobile Market Monitor | Apple Insider