BirdNET teraz z mapami występowania ptaków BirdWeather

Aplikacja do rozpoznawania głosów ptaków BirdNET posiada teraz aktualizowaną na żywo interaktywną mapę rozpoznanych gatunków BirdWeather.

BirdWeather Map w aplikacji BirdNET

Aplikacja mobilna BirdNET została stworzona przez grupę badaczy z Centrum Bioakustyki Konserwatorskiej im. K. Lisy Yang w Cornell Lab of Ornithology oraz Katedry Informatyki Mediów na Politechnice w Chemnitz. Ich badania skupiają się głównie na wykrywaniu i klasyfikacji ptasich dźwięków za pomocą uczenia maszynowego. Aplikacja jest świetnym narzędziem, która pomaga naukowcom i zwykłym pasjonatom ptaków w rozpoznawaniu i monitorowaniu gatunków ptaków, występujących na danym obszarze.

BirdNET to także platforma badawcza, której celem jest rozpoznawanie ptaków na dużą skalę po dźwięku – czyli po wydawanych przez nich odgłosów i śpiewie. Aplikacja pozwala na nagrywanie i identyfikację śpiewu ptaków. Wystarczy rozpocząć nagrywanie, naciskając przycisk mikrofonu. Wizualizacje zarejestrowanych dźwięków można zobaczyć w widoku spektrogramu. Można wybrać także inne źródło dźwiękowe, niż tylko mikrofon smartfona.

Serwery BirdNET w Chemnitz w Niemczech analizują zarejestrowane nagrania w celu identyfikacji gatunków ptaków, dlatego zaznaczone nagranie jest przesyłane z urządzenia na zewnętrzne serwery. Można ubiegać się o autorstwo swoich nagrań w zakładce „Zgłoś roszczenie”. Przesłane nagrania są wykorzystywane wyłącznie do celów badawczych, ale zanim prześlesz nagranie do analizy zwróć uwagę, czy na nagraniu nie ma prywatnych rozmów, lub takich które mogą ujawniać poufne informacje. Przesyłając nagranie automatycznie zgadzasz, że twoje nagrania są licencjonowane na podstawie CC BY-SA 4.0.

Aplikacja prosi także o zezwolenie na udostępnienie lokalizacji, ponieważ na danym obszarze może występować tylko niewielka część z wielu stek gatunków ptaków, które BirdNET może zidentyfikować.

Jak działa BirdNET i jak rozpoznaje dźwięki?

Za pomocą aplikacji na Androida i iOS-a można szybko sprawdzić na żywo, jaki ptak ćwierka nam za oknem i jakie obserwacje zostały zarejestrowane w ostatnim czasie w naszej okolicy lub dowolnym miejscu na świecie.

Jak działa BirdNET?
Jak działa BirdNET?

BirdNET to sztuczna sieć nauronowa przeszkolona do identyfikowania wielu setek różnych gatunków ptaków. Do wyszkolenia sieci wykorzystano ponad 5 mln próbek dźwięków ptaków. Sieć dzieli twoje nagranie na jednosekundowe fragmenty i dokonuje dopasowania dla każdego fragmentu. Każda prognoza zawiera wartości prawdopodobieństwa dla każdego gatunku ptaka. Gatunek z najwyższym prawdopodobieństwem we wszystkich częściach jest gatunkiem, który najprawdopodobniej będzie obecny w zapisie.

Automatyczne rozpoznawanie dźwięków ptaków to skomplikowane przedsięwzięcie, dlatego kilka korekt może pomóc uzyskać lepsze nagrania, a tym samym lepsze wyniki. Dlatego do analizy staraj się wybierać najlepsze i najwyraźniejsze fragmenty nagrań, bez dodatkowych dźwięków samochodów, silnego wiatru, hałasu i głosów ludzi.

W zakładce Odkryj swoją okolicę możesz dowiedzieć się także, który gatunek BirdNET może wykryć, biorąc pod uwagę określoną porę roku i lokalizację.

Do profesjonalnego rozpoznawania próbek i tworzenia bazy do uczenia się sztucznej inteligencji wykorzystywane są różne systemy sprzętowe i operacyjne, takie jak mikrokontrolery Arduino, Raspberry Pi, smartfony, przeglądarki internetowe, stacje robocze, a nawet usługi w chmurze.

BirdNET to obywatelska platforma naukowa, a także oprogramowanie do analizy niezwykle dużych zbiorów audio z całego świata. Celem BirdNET jest dostarczanie innowacyjnych narzędzi zarówno działaczom na rzecz ochrony przyrody, biologom, jak i obserwatorom ptaków.

Interaktywna mapa BirdWeather w aplikacji BirdNET

W wersji 1.0.8 aplikacji BirdNET, z kwietnia 2024 roku, dodano integrację z BirdWeather – aktualizowaną w czasie rzeczywistym biblioteką rozpoznanych odgłosów ptaków. Dane i statystyki są aktualizowane na bieżąco i wizualizowane na interaktywnej mapie BirdWeather. Dzięki niej możemy sprawdzić, kiedy i o której godzinie ostatnio ktoś rozpoznał dany gatunek w danej lokalizacji.

Interaktywna mapa BirdWeather w aplikacji BirdNET
Interaktywna mapa BirdWeather w aplikacji BirdNET

Ikonki na mapce, oprócz zaznaczenia lokalizacji prezentują zdjęcie rozpoznanego gatunku, nazwę pataka (w tym nazwę łacińską), datę i czas rejestracji odgłosu. Możemy także zobaczyć ranking najczęściej rozpoznanych ptaków – czyli z największą liczbą rozpoznań. Klikając na szczegóły otrzymujemy wykresy – w tym rozpoznania miedzy innymi z ostatnich 24 godzin, próbkę audio odgłosu ptaka oraz szczegółowe informacje na temat ptaka z Wikipedii.

Interaktywna mapa rozpoznanych głosów ptaków w Warszawie – BirdWeather w BirdNET
Interaktywna mapa rozpoznanych głosów ptaków w Warszawie – BirdWeather w BirdNET

Mapę BirdWeather i statystyki można przeglądać w aplikacji przechodząc do Menu i wybierając pozycję BirdWeather a także w internecie pod adresem app.birdweather.com oraz na stronie aplikacji birdnet.cornell.edu/map – tutaj znajdziesz też statystyki dotyczące rozpoznawania gatunków ptaków po ich odgłosach przez użytkowników aplikacji.

Mapa BirdWeather w aplikacji BirdNEt – Europa
Mapa BirdWeather w aplikacji BirdNEt – Europa

Aplikacje BirdNET może porać każdy za darmo ze sklepów App STore i Google Play. W apce nie ma ukrytych dodatkowych opłat ani reklam.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: BirdNET