Skarby i Legendy Dolnego Śląska do odkrycia na Google Arts & Culture

Legendy Dolnego Śląska to pierwsza polska kolekcja poświęcona w całości temu wyjątkowemu regionowi. Stworzona dzięki współpracy z 22 partnerami jest już dostępna dla internautów i internautek na całym świecie.

Legendy Dolnego Śląska – Google Arts & Culture

Serwis Google Arts & Culture, we współpracy z 21 dolnośląskimi instytucjami kultury oraz organizacją UNESCO, udostępnia nową kolekcję online. Projekt Legendy Dolnego Śląska to wirtualna podróż w poszukiwaniu skarbów, w którą mogą się wybrać użytkownicy i użytkowniczki z całego świata. Uroczysta premiera projektu miała miejsce w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, jednym z najważniejszych muzeów w Polsce. Kolekcja zawiera ponad 100 wystaw oraz tysiące eksponatów, a  dzięki Street View internauci wybiorą się na wirtualny spacer po ponad 70 miejscach, w tym po Muzeum Narodowym, Teatrze Muzycznym Capitol lub Błędnych Skałach.

Nowa kolekcja to wielowątkowa opowieść, która została podzielona na 4 rozdziały pozwalające odkryć przyrodę regionu, jego liczne zamki, wyjątkowe miasta oraz legendy. To one prowadzą miłośników podróży i tajemnic przez Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie, spowity mgłą zamek Karpniki, Ostrów Tumski i największą budowlę sakralną na świecie pochodzącą z XVII wieku, czyli Ewangelicki Kościół Pokoju w Jaworze.

Wystawa Legendy Dolnego Śląska powstała z potrzeby ukazania atrakcyjności i różnorodności tego regionu w całkowicie odmienny i innowacyjny sposób – rosła pod okiem kuratorów z 21 dolnośląskich instytucji partnerskich, dzięki czemu udało się zachować najwyższą jakość merytoryczną prezentowanych treści. Dolny Śląsk jest pierwszym polskim regionem, który doczekał się własnej kolekcji na Google Arts & Culture. Rok temu dołączył tam Kraków i stał się pierwszym polskim miastem obecnym na platformie. 

Odkrywanie dzikiej przyrody

Dolny Śląsk to raj dla miłośników krajobrazów i przepięknych widoków, na które składają się między innymi wyjątkowe formacje skalne: Błędne Skały i Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych. Popularnym celem turystycznym jest również Góra Ślęża – zbudowana głównie z granitu i porośnięta bujnymi lasami, była w przeszłości ośrodkiem kultu solarnego. Nie można zapomnieć o Jaskini Niedźwiedziej, największej jaskini Sudetów i z całą pewnością jednej z najpiękniejszych w Polsce.

Amatorów ornitologii przyciągają z kolei rozlewiska Doliny Baryczy i Stawy Milickie, gdzie można zaobserwować nawet 270 gatunków ptaków. Dla znacznej części z nich (ok. 160) jest to miejsce gniazdowania, reszta odwiedza je jedynie przelotem. Według ornitologów tutejszy świat wodnych ptaków to ponad 2/3 naszej krajowej populacji! Na dolnośląskim szlaku warto też odwiedzić zagadkową sztolnię w Górach Złotych. Jej tajemnicza atmosfera, kolory oraz wąskie, ręcznie drążone korytarze sprawiają, że odwiedzający nazywają ją najpiękniejszą sztolnią w Górach Złotych.

Zwiedzanie nawiedzonych zamków

Szacuje się, że na Dolnym Śląsku znajduje się około 600 zamków, pałaców i warowni – najwięcej w Polsce.  Każdy z dolnośląskich zamków ma swoją historię, a niektóre nawet mroczne tajemnice. Czerwony Upiór i Czarna Prababka nawiedzają zamek Grodziec, z kolei po wejściu do zamku Książ natychmiast czuje się chłód – miłośnicy duchów twierdzą, że panuje tu niewytłumaczalne zimno. Na wirtualnych zwiedzających czekają także ruiny zamku Chojnik położonego w Karkonoszach. Ta średniowieczna twierdza przyciąga turystów między innymi legendą o Kunegundzie, która skoczyła z zamkowej wieży, a jej duch podobno do dziś nawiedza ruiny.

Legendy Dolnego Śląska – Google Arts & Culture

Dodatkowo dzięki Street View od teraz można przespacerować się po zamku w Karpnikach czy Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Do dyspozycji będzie również ekspozycja Kopalni Złota w Złotym Stoku: To jest bardzo wzruszający moment. Dzielenie się swoim kawałkiem Dolnego Śląska, jakim jest nasza Kopalnia Złota, z całym światem naprawdę jest ekscytujące – mówi Elżbieta Szumska, właścicielka Kopalni Złota.

Miłośnikom układanek na pewno spodoba się eksperyment Google Arts & Culture – Puzzle Party. Wspólnie z rodziną, przyjaciółmi lub solo można wybrać jeden z zamków Dolnego Śląska i ułożyć przedstawiające go puzzle. Na ułożenie czekają między innymi mistyczny pejzaż zamku Karpniki we mgle, drzeworyt kolorowany Sala legnickiego zamku z ekspozycją kolekcji Minutoliego Mittelalter czy zamek Książ z drona.

Obserwowanie tętniących życiem miast

Wrocław – zdaniem niektórych najpiękniejsze polskie miasto – w 2016 roku nosił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Jest również stolicą kulturalną Dolnego Śląska. To tutaj można odwiedzić kultowe miejsca: Galerię Neonów, Narodowe Forum Muzyki, Teatr Pantomimy czy Teatr Muzyczny Capitol:

Cieszymy się, że dzięki Google Arts & Culture, możemy zaprezentować historię i teraźniejszość Teatru Muzycznego Capitol. Ponad 10 lat temu zakończyła się przebudowa Capitolu, od tego czasu możemy prezentować publiczności premiery w miejscu pięknym i nowoczesnym, z wykorzystaniem zaplecza technicznego wysokiej klasy. Otworzyliśmy teatr po przebudowie spektaklem „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. „To się nie zdarza, żeby cokolwiek było tak, jak już było” – takie słowa padają w dziele Bułhakowa, ale każdy, kto odwiedzi wrocławski Capitol, doświadczy, że może też być o wiele wspanialej niż kiedyś.

– mówi dyrektor Teatru Muzycznego Capitol Naczelny Hubert Zasina

Tutaj również mieści się jedno z największych i najważniejszych muzeów sztuki w Polsce – Muzeum Narodowe we Wrocławiu, składające się z 4 oddziałów, w tym z muzeum Panoramy Racławickiej, w którym znajduje się szerokie na 114 metrów i wysokie na 15 metrów monumentalne dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka. 

Trudno wskazać bardziej spektakularne działania promocyjne, które służyłyby Dolnemu Śląskowi jak te, które podjęło się Google Arts & Culture we współpracy z 21 dolnośląskimi instytucjami kultury. Fakt, iż nowy projekt on-line Legendy Dolnego Śląska ma swoją premierę w Muzeum Narodowym we Wrocławiu jest także ogromnie wymowny. To tutaj, w czterech Oddziałach muzealnych, prezentowane jest całe bogactwo naszego regionu, najcenniejsze skarby artystyczne i  najwartościowsze pamiątki. Muzeum Narodowe we Wrocławiu jest bowiem oknem Dolnego Śląska na świat, jego wizytówką i chlubą

–  zaznaczadr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Stolica Dolnego Śląska to również miejskie krasnale, które po raz pierwszy pojawiły się na ulicach Wrocławia w 2005 roku – dziś jest ich już ponad 600. Warto zatrzymać się przy obiektach UNESCO: tętniącej życiem Hali Stulecia i zabytkowych Kościołach Pokoju w Jaworze i Świdnicy. Celem turystycznych wypraw jest również dusznicki młyn papierniczy. To jedyny zachowany tego typu obiekt w Polsce, który skrywa w sobie prawie 500 lat historii, i w którym od 1562 r. papier wytwarzany jest zgodnie ze średniowiecznymi metodami.

Legendy Dolnego Śląska – Google Arts & Culture
Legendy Dolnego Śląska – Google Arts & Culture

Wystawa Legendy Dolnego Śląska prezentuje również skarby Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, powszechnie znany jako Ossolineum – jednej z największych i najstarszych instytucji kultury i nauki w Polsce:

Projekt jest doskonałą okazją, by pokazać różnorodność ossolińskich kolekcji: zbiorów muzealnych, książek, rękopisów, plakatów, fotografii, map. Przygotowane przez nas prezentacje opowiadają o średniowiecznym srebrnym skarbie z Małkowic, o mapach obrazujących prace Dolnoślązaków w XVIII wieku, o słynnej wrocławskiej oficynie wydawniczej Kornów, o pisarzach i poetach, którzy po II wojnie światowej osiedlili się we Wrocławiu, o plakatach, które towarzyszyły Świętu Wrocławia, o wybitnym grafiku Eugeniuszu Gecie Stankiewiczu.

mówi Joanna Grześkowiak-Stepowicz z Działu Informacji Naukowej, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Poznawanie miejscowych legend

Kultura Dolnego Śląska jest również źródłem wielu lokalnych legend: o starożytnym Złotym Elfie, miasteczku Złoty Stok czy Górze Zmorowej. W Polsce smoki kojarzą się przede wszystkim z Krakowem i Smokiem Wawelskim, lecz Wrocław również ma swoje magiczne stworzenie. W przeszłości potężny smok zamieszkiwał tamtejsze leśne tereny nazywane dziś Lasem Strachocińskim. Kolejną regionalną legendą jest opowieść o Karkonoskim Duchu Gór, Liczyrzepie. Legenda jest także jednym z powodów, dla których Ewangelicki Kościół w Jaworze jest prawdziwym świadectwem bogatego dziedzictwa Dolnego Śląska. Głosi ona, że anioł, który wspiera kielich ambony, jest naturalnej wielkości – z tego względu turyści z całego świata przyjeżdżają, aby zobaczyć, jak duże są anioły.

Czarownice, krasnale oraz kultowy wrocławski latarnik są nieodłączną częścią opowieści o Dolnym Śląsku – poznamy ich bliżej dzięki Kieszonkowej Galerii, do której internauci mogą wejść jak do magicznego mikrokosmosu. Galerię można oglądać w rzeczywistości rozszerzonej na urządzeniu mobilnym w aplikacji Google Arts & Culture lub w 3D na komputerze na platformie. 

Kolekcja Legendy Dolnego Śląska powstała we współpracy z 22 partnerami, którymi są: 

 • Ewangelicki Kościół Pokoju w Jaworze
 • Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ
 • Hala Stulecia we Wrocławiu
 • Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie
 • Kopalnia Złota w Złotym Stoku
 • Muzeum Architektury we Wrocławiu
 • Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
 • Muzeum Miejskie Wrocławia
 • Muzeum Miedzi w Legnicy
 • Muzeum Narodowe we Wrocławiu wraz z Oddziałami: Muzeum Etnograficznym, Muzeum „Panorama Racławicka” i Pawilonem Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
 • Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
 • Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu
 • Pałac Goszcz
 • Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim
 • Park Narodowy Gór Stołowych
 • Stawy Milickie
 • Student Artworks Foundation
 • Teatr Muzyczny Capitol
 • UNESCO World Heritage
 • Wrocławski Teatr Pantomimy imienia Henryka Tomaszewskiego
 • Zakład Narodowy im. Ossolińskich
 • Zamek Karpniki

Teraz Dolny Śląsk i związane z nim legendy są na wyciągnięcie ręki dzięki wystawie Legendy Dolnego Śląska na stronie Google Arts & Culture lub w aplikacji na Androida lub iOS. 

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: