Opera współpracuje z Google Cloud, aby zasilić swoją przeglądarkę modelami AI Gemini

Opera zyskuje dostęp do modeli Gemini Google Cloud w sztucznej inteligencji przeglądarki Aria, a także do generowania obrazów i funkcji zamiany tekstu na głos – a wszystko to dzięki pogłębionej współpracy między firmami i integracji flagowych modeli Google.

Opera Gemini

Opera ogłosiła dziś współpracę z Google Cloud w celu zintegrowania modeli Gemini ze sztuczną inteligencją przeglądarki Aria. Arię zasila silnik AI Opera Multi-LLM Composer, który pozwala norweskiej firmie tworzyć dla użytkowników najlepsze doświadczenia dopasowane do ich potrzeb.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Opera z wbudowanym dostępem do LLM – lokalnych modeli AI

Wyjątkowość sztucznej inteligencji przeglądarki Opera Aria polega na tym, że nie wykorzystuje tylko jednego dostawcy lub LLM – silnik Composer AI Opery przetwarza mianowicie intencje użytkowników i może zdecydować, którego modelu użyć do danego zadania.

Model Google Gemini to nowoczesny, potężny i przyjazny dla użytkownika LLM, który jest jednocześnie najwydajniejszym ze wszystkich. Dzięki tej integracji Opera będzie teraz w stanie bardzo sprawnie dostarczać swoim użytkownikom najaktualniejsze informacje.

Opera wykorzystuje potencjał sztucznej inteligencji przeglądarek od ponad roku. Obecnie wszystkie jej flagowe przeglądarki i przeglądarka do gier, Opera GX, zapewniają dostęp do nowej sztucznej inteligencji przeglądarki. Poza tym Opera otworzyła niedawno na Islandii zasilany zieloną energią klaster danych AI z superkomputerami NVIDIA DGX, aby móc szybko rozszerzyć swój program AI i prowadzić wymagane obliczenia we własnym obiekcie.

Firma chce pozostać w forpoczcie innowacji i niedawno zapowiedziała także uruchomienie programu AI Feature Drops, który umożliwia wczesnym użytkownikom testowanie najnowszych, eksperymentalnych innowacji AI w wersji przeglądarki Opera One Developer.

Opera Gemini

Najnowszy program AI Feature Drop to owoc współpracy z Google Cloud: od dziś Aria w Opera One Developer daje możliwość bezpłatnego generowania obrazów dzięki wykorzystaniu modelu Imagen 2 w Vertex AI, dzięki czemu sztuczna inteligencja Opery będzie w stanie odczytywać odpowiedzi w sposób podobny do konwersacji. Jest to możliwe dzięki przełomowemu modelowi zamiany tekstu na dźwięk opracowanemu przez Google.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Opera