6 powodów, dla których warto skonfigurować Chmurę rodzinną od Apple

Jeżeli korzystasz z usługi chmury rodzinnej firmy Apple, zwróć uwagę na to, co udostępniasz innym członkom grupy rodzinnej.

Chmura rodzinna Apple

Jeśli masz rodzinę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzielicie ze sobą dom, meble, samochód i nie tylko. Możesz jednak nie zwracać tak dużej uwagi na to, co udostępniasz w swoim cyfrowym życiu, nawet jeśli Twoje cyfrowe zdjęcia i zakupy są równie cenne. Na szczęście usługa chmury rodzinnej firmy Apple (Apple Family Sharing) ułatwia kontrolowane udostępnianie zdjęć, filmów, aplikacji i nie tylko.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak współdzielić konto Apple TV+ z rodziną i znajomymi?

Aby udostępnić w ramach Chmury rodzinnej w iCloud, wystarczy szybka konfiguracja. Oto sześć najważniejszych korzyści płynących z jej stosowania.

Udostępniaj zdjęcia, filmy, aplikacje i nie tylko dzięki Chmurze rodzinnej

Wprowadzona w 2014 roku i regularnie dodawana do nowych, potężnych funkcji funkcja Chmury rodzinnej firmy Apple ułatwia udostępnianie zdjęć, aplikacji i innych plików nawet pięciu innym osobom. Jedna osoba pełni rolę organizatora, zapraszając pozostałych członków rodziny (i zakłada konta dla dzieci do 13 roku życia).

Aby skonfigurować Chmurę rodzinną, po prostu otwórz Ustawienia, dotknij swojego imienia u góry i naciśnij Chmura rodzinna. Stamtąd możesz dodać identyfikator Apple ID innej osoby do grupy. Jeśli konfigurujesz konto dla dziecka bez Apple ID, wybierz opcję Utwórz konto dla dziecka.

Konfigurowanie Chmury rodzinnej na urządzeniach Apple jest niezwykle łatwe, a funkcja ta zapewnia szeroką gamę korzyści.

Najważniejsze funkcje w Chmurze rodzinnej firmy Apple
Najważniejsze funkcje w Chmurze rodzinnej firmy Apple

Najważniejsze zalety Chmury rodzinnej firmy Apple:

Biblioteka zdjęć rodzinnych

Każdy członek Twojej rodziny ma inny podzbiór zdjęć z rodzinnych wydarzeń i wycieczek. Niektórzy ludzie robią zdjęcia, nie dzieląc się nimi z innymi. Jeden z członków rodziny może sam podjąć się przesłania wszystkich swoich zdjęć, ale prawdopodobnie nie ma wszystkich zdjęć pozostałych osób. Skonfigurowanie udostępnionej biblioteki zdjęć może rozwiązać ten problem. Najlepsze jest to, że udostępnianie zdjęć odbywa się inteligentnie i automatycznie.

Chmura rodzinna Apple: konfigurowanie
Chmura rodzinna Apple: konfigurowanie

Domyślnie, gdy robisz zdjęcia w domu, Twoje zdjęcia zostaną dodane do udostępnionej biblioteki. Zostaną także dodane, gdy będziesz poza domem, a Twoje telefony znajdą się blisko siebie — system zakłada, że jest to rodzaj wydarzenia rodzinnego, którym warto się podzielić.

W aplikacji Aparat zawsze możesz włączyć lub wyłączyć tę funkcję, dotykając żółtej ikony Rodzina.

W aplikacji Zdjęcia możesz łatwo przenosić zdjęcia do biblioteki udostępnionej lub z powrotem do biblioteki osobistej. Na karcie Dla Ciebie otrzymasz także rekomendacje dotyczące zdjęć, które Twoim zdaniem Twój iPhone powinien umieścić w folderze udostępnionym.

Każdy otrzymuje miejsce w iCloud

Tworzenie kopii zapasowych urządzeń w iCloud pomoże Ci spać spokojnie w nocy — zwłaszcza jeśli niektórzy członkowie Twojej rodziny nie są zbyt zaznajomieni w posługiwaniu się swoimi urządzeniami. Kopia zapasowa w iCloud oznacza, że wszystkie iPhone’y zostaną przywrócone i skonfigurowane dokładnie tak, jak poprzednie urządzenie w noc poprzedzającą ich utratę.

Chmura rodzinna Apple: dodawanie członków grupy rodzinnej
Chmura rodzinna Apple: dodawanie członków grupy rodzinnej

Na szczęście tworzenie kopii zapasowych w iCloud nie oznacza, że wszyscy członkowie rodziny muszą płacić za własne miejsce na dane. Dzięki usłudze Chmury rodzinnej jedna osoba może dzielić się opłaconą przestrzenią dyskową ze wszystkimi, oszczędzając pieniądze. Aktywuj tę funkcję w aplikacje UstawieniaRodzinaSubskrypcjeiCloud+.

Każdy dostaje też dostęp do subskrypcji (w większości)

Chmura rodzinna wpływa nie tylko na miejsce w iCloud. Niektóre inne subskrybowane usługi Apple, takie jak Apple Arcade, Apple TV+, Apple Fitness+ i Apple News+, również będą udostępniane automatycznie.

Chmura rodzinna Apple: udostępnianie subskrypcji i zakupów
Chmura rodzinna Apple: udostępnianie subskrypcji i zakupów

Aby móc korzystać udostępniania subskrypcji Apple Music wymaga niestety aktualizacji do płatnego planu rodzinnego lub pakietu Apple One w wersji rodzinnej. To ograniczenie prawdopodobnie wynika z wytwórni płytowych i opłat licencyjnych. Mimo to plan rodzinny Apple Music nadal kosztuje mniej niż dwie oddzielne subskrypcje.

Udostępnianie lokalizacji

Ustalenie, gdzie są członkowie Twojej rodziny, wysyłając do nich SMS-y i mając nadzieję na szybką odpowiedź, często jest trudne. Właśnie w tym miejscu pojawia się udostępnianie lokalizacji, jedna z najpotężniejszych funkcji Chmury rodzinnej. To jeden z największych dostępnych generatorów oszczędzania czasu i spokoju ducha. Możesz i powinieneś włączyć tę opcję w UstawieniachRodzinaUdostępnianie lokalizacji.

Po włączeniu udostępniania lokalizacji będziesz mógł zobaczyć lokalizację członków rodziny w aplikacji Znajdź, bezpośrednio z iMessage lub dodając widżet do ekranu głównego swojego iPhone’a.

Chmura rodzinna Apple: udostępnianie lokalizacji
Chmura rodzinna Apple: udostępnianie lokalizacji

Udostępnianie lokalizacji umożliwia także lokalizowanie Phone’ów członków rodziny. W aplikacji Znajdź dotknij zakładki Urządzenia, wybierz odpowiednie urządzenie i naciśnij Odtwórz dźwięk. Jest znacznie głośniejszy niż dźwięk „pinguj mój telefon z Apple Watcha”. Będziesz także mógł sprawdzić poziom naładowania urządzenia członka rodziny. Ta funkcja doskonale nadaje się do lokalizowania zagubionego sprzętu Apple’a, a także zagubionych członków rodziny.

Chmura rodzinna oferuje kontrolę rodzicielską

Chmura rodzinna daje rodzicom wiele możliwości zarządzania sposobem, w jaki ich dzieci korzystają z urządzeń Apple’a. Na przykład skonfigurowanie w ich imieniu iPhone’a lub iPada jest niezwykle łatwe i możesz ograniczyć czas korzystania z komputera, dostęp do internetu i kontakty. Ponadto skonfigurowanie funkcji Poproś o zakup to świetny sposób, aby Twoje dziecko mogło robić zakupy w App Storze bez konieczności dodawania karty kredytowej do swojego konta. Możesz także zatwierdzać lub odrzucać zakupy, dzięki czemu masz pełną kontrolę.

Jeśli iPhone lub iPad to za dużo, możesz wyposażyć dziecko w Apple Watcha, jeśli chcesz zobaczyć jego lokalizację, wysłać mu okazjonalnie wiadomość iMessage lub zadzwonić na zegarek.

Stopień kontroli, jaką sprawujesz nad cyfrowym życiem swoich dzieci, to bardzo osobista kwestia, za którą ktoś zawsze będzie Cię oceniał, niezależnie od tego, co zrobisz. Usługa Chmury rodzinnej pozwala podejmować te krytyczne decyzje dla Ciebie i Twoich dzieci.

Udostępniaj aplikacje i zakupy w aplikacjach

Jeśli kilka osób w Twojej rodzinie gra w nową, popularną grę lub wszyscy lubicie korzystać z płatnych aplikacji, być może nie będzie konieczne kupowanie tej aplikacji dla wszystkich członków rodziny osobno. Niektóre aplikacje i gry umożliwiają wspólne zakupy wszystkim członkom Twojej grupy rodzinnej za pośrednictwem Chmury rodzinnej.

Jeśli włączysz tę funkcję w UstawieniaRodzinaUdostępnianie zakupów, Twoje aplikacje i zakupy w aplikacjach będą udostępniane wszystkim członkom Twojej rodziny (zakładając, że twórcy aplikacji zezwalają na to). W sklepie App Store poszukaj etykiety „Obsługuje udostępnianie rodzinne” w sekcji informacji o aplikacji.

Funkcja Chmury rodzinnej firmy Apple ułatwia wszystkim posiadanie tych samych zdjęć, sprawdzanie, gdzie wszyscy jesteście, kontrolowanie dzieci, tworzenie kopii zapasowych urządzeń i dostęp do wszystkich usług, multimediów i aplikacji.

Konfiguracja Chmury rodzinnej jest bezpłatna. Więcej dowiesz się na stronie internetowej pomocy firmy Apple oraz na stronie udostępniania funkcji.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple | Cult of Mac