Zobacz w zwolnionym tempie, jak robot układa kostkę Rubika w mgnieniu oka

Robot, który zwykle produkuje silniki do urządzeń, pobił światowy rekord prędkości w ułożeniu kostki Rubika.

Robot Mitsubishi Electric TOKUFASTbot ustanowił rekord w szybkości układania kostki Rubika
Robot Mitsubishi Electric TOKUFASTbot ustanowił rekord w szybkości układania kostki Rubika

Robot Mitsubishi Electric TOKUFASTbot, który zwykle składa przewody w silnikach urządzeń takich jak klimatyzatory, ułożył kostkę Rubika z zawrotną szybkością, ustanawiając przy tym nowy rekord Guinnessa. Dla tych, którzy nie są na tyle dojrzali, aby wiedzieć, czym jest Kostka Rubika, przypominamy, że jest to fizyczna (nie komputerowa) łamigłówka 3D, która stała się hitem na początku lat 80.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: GoCube, czyli nowe życie Kostki Rubika z Bluetoothem

Kostka jest ułożona prawidłowo, gdy każda z sześciu ścian sześcianu ma elementy tego samego koloru. Na początku XXI wieku popularność kostek Rubika ponownie wzrosła, a turnieje „speedcubingu” zostały wznowione. Rekord człowieka w ułożeniu kostki Rubika wynosi 3,13 sekundy i został ustanowiony przez mistrza USA w kostce Maxa Parka w 2023 roku.

Ułożenie układanki przez robota Mitsubishi Electric zajęło 0,305 sekundy, co stanowi o 0,075 sekundy lepszy wynik od istniejącego rekordu ustanowionego przez robota MIT w 2018 roku. Jak pokazuje poniższy film, jest to sytuacja, w której można mrugnąć okiem i przegapić tę sytuację, biorąc pod uwagę, że średnia mrugnięcie okiem trwa od 100 do 400 milisekund.

Mitsubishi Electric uznany w Księdze Rekordów Guinnessa za najszybszy robot układający kostkę Rubika

W uznaniu wysiłków japońskiej firmy Księga Rekordów Guinnessa przyznała jej rekord w kategorii „najszybszego robota, który ułożył obracającą się kostkę”.

Robot TOKUI Fast Accurate Synchronized Motion Testing (TOKUFASTbot) pobił rekord dzięki swojemu mechanizmowi obrotowemu – może wykonać obrót o 90 stopni w 0,9 milisekundy – który opiera się na reagujących na sygnał serwomotorach Mitsubishi Electric i zastrzeżonym algorytmie sztucznej inteligencji rozpoznawania kolorów.

Jak wyjaśnił Yuji Yoshimura, starszy dyrektor generalny Centrum Inżynierii Produkcji Komponentów Mitsubishi Electric, „codzienna praca” robota TOKUFASTbot polega na ulepszaniu produkcji silników do urządzeń takich jak klimatyzatory i wentylatory.

Od czasu założenia naszego Centrum Inżynierii Produkcji Komponentów w 2016 roku opracowujemy i produkujemy zaawansowane technologicznie silniki, półprzewodniki mocy i powiązane produkty. Aby zademonstrować nasze możliwości techniczne w zakresie uzyskiwania szybkich i precyzyjnych uzwojeń, które są kluczem do zwiększenia produktywności i wydajności silników stosowanych w wielu naszych produktach, nasi młodzi inżynierowie dobrowolnie pracowali nad ustanowieniem rekordu świata, czego efektem jest nagroda Guinnessa – Tytuł Rekordu Świata, który zmotywował naszych inżynierów do dalszego rozwijania swoich umiejętności technicznych. Będziemy nadal podejmować ekscytujące wyzwania, korzystając z technologii, którą rozwinęliśmy podczas rozwoju silników, aby wspierać globalną produkcję.

– powiedział Yuji Yoshimura

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Mitsubishi Electric Corporation, The Asahi Shimbun