Dostawy komputerów PC w 2023 roku spadły poniżej 250 milionów

Według szacunków, wysyłki komputerów PC na świecie w 2023 roku znowu zmalały do mniej niż ćwierć miliarda sztuk!

Sprzedaż komputerów PC na świecie (dostawy) w latach 2008-2023 w mln sztuk

Dzięki setkom milionów ludzi pracujących, nauczających lub uczących się z domu w czasie pandemii COVID-19 światowy przemysł komputerów osobistych przeżył w tym czasie renesans. Po latach spadków lub w najlepszym razie stagnacji branża odbiła się, odnotowując dwucyfrowy wzrost dostaw w latach 2020 i 2021. Ponad 340 milionów komputerów stacjonarnych dostarczonych w 2021 roku było najlepszym wynikiem od 2012 roku, kiedy rozpoczął się upadek branży.

➔ CZYTAJ TEż: Zmalały dostawy komputerów w 1Q 2022 roku

Ponieważ ludzie wyposażyli już swoje miejsca pracy w domu lub wrócili do biur, popyt w 2022 roku malał, a inflacja i niepewność geopolityczna również w tym nie pomagały. Według Gartnera globalne dostawy komputerów osobistych spadły o 16 procent rok do roku, pozostając jednak powyżej poziomu sprzed pandemii.

Nie można tego jednak powiedzieć o 2023 roku. Wraz z dalszym spadkiem o 15 procent i wysłaniem zaledwie 242 milionów sztuk, rynek osiągnął najniższy poziom od 15 lat. Jak stwierdziła analityk Gartnera Mikako Kitagawa w komunikacie prasowym dołączonym do danych dotyczących dostaw za 2023 rok, ożywienie gospodarcze w ciągu najbliższych kilku miesięcy może być nierównomierne ze względu na „przewidywaną podwyżkę cen komponentów […], a także niepewność geopolityczną i gospodarczą”.

Już przed pandemią Covid-19 dodatni trend w dostawach komputerów PC był widoczny, ponieważ zakończenie wsparcia dla systemu Windows 7 zapoczątkowało cykl wymiany, kończąc w 2019 roku siedem lat ujemnego wzrostu. Jednak bez pandemii tendencja ta nie byłaby możliwa.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Gartner | Statista