YouTube Music wyszuka utwór jeśli zaśpiewasz lub zanucisz!

Nowa funkcja aplikacji muzycznej YouTube Music umożliwia wyszukiwanie utworów, słuchając śpiewania lub nucenia.

Funkcja rozpoznawania utworów za pomocą śpiewania i nucenia w YouTube Music
Funkcja rozpoznawania utworów za pomocą śpiewania i nucenia w YouTube Music | fot. 9TO5Google

Serwis streamingowy YouTube Music wreszcie wprowadza funkcję, na którą wielu użytkowników z niecierpliwością czekało: możliwość wyszukiwania utworów poprzez ich zaśpiewanie lub zanucenie. Dodatek ten został dostrzeżony w najnowszej wersji aplikacji na Androida i ma zapewnić odnalezienie tej nieuchwytnej melodii, która utkwiła Ci w głowie – wystarczy ją zanucić lub zaśpiewać.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: YouTube Music pokazuję liczbę odtworzeń popularnych utworów

Jak donosi serwis 9to5Google, funkcja jest testowana od marca tego roku i obecnie trafia do użytkowników Androida. Po dotknięciu ikony lupy w prawym górnym rogu aplikacji użytkownicy zauważą nową ikonę słupkowych fal dźwiękowych obok znanej ikony mikrofonu umożliwiającej wyszukiwanie głosowe. Dotknięcie jej powoduje otwarcie strony wyszukiwania z zaproszeniem do „Odtwórz, zaśpiewaj lub zanuć piosenkę”.

Tego typu funkcja nie jest całkowicie nowa w ekosystemie Google’a, ponieważ została po raz pierwszy wprowadzona w wyszukiwarce Google w 2020 roku, a później zintegrowana z aplikacją YouTube w październiku ubiegłego roku. Technologia, która się za tym kryje, wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby dopasować inne dźwięki, do oryginalnych nagrań, umożliwiając szybką i dokładną identyfikację utworu.

W praktyce użytkownicy zgłaszali, że proces identyfikacji jest niezwykle szybki. Po rozpoznaniu utworu na pełnoekranowej stronie wyników wyświetlane są odpowiednie informacje, takie jak okładka, tytuł utworu, wykonawca, album, rok wydania, a nawet dostępność do pobrania lub dodanie do trybu offline. Dostępne są również wygodne skróty do odtwarzania utworu lub zapisywania go w bibliotece, a także standardowe rozszerzone menu z dodatkowymi opcjami.

Ta aktualizacja po stronie serwera jest obecnie dostępna w wersji 7.02 YouTube Music na Androida, ale nie została jeszcze wdrożona na urządzeniach z systemem iOS. Choć funkcja ta może wydawać się niektórym znana, ponieważ Muzyka Google Play oferowała podobną funkcję w przeszłości, jej włączenie do YouTube Music stanowi znaczący krok w kierunku poprawy komfortu użytkowania.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: 9TO5Google | PhoneArena