5 funkcji iMessage, które powinno mieć RCS

Wiadomości RCS wypełniają lukę w stosunku do iMessage, ale nadal brakuje im niektórych kluczowych funkcji, które powinny mieć.

Apple przyjmie standard RCS i użytkownicy iPhone'ów i smartfonów z Androidem będą mogli łatwiej się komunikować
Apple przyjmie standard RCS i użytkownicy iPhone’ów i smartfonów z Androidem będą mogli łatwiej się komunikować

Chociaż dyskusja o wyższości iMessage nad RCS może nigdy się nie zakończyć, specjalnie tworzone reklamy i kampanie Google’a w końcu przyniosły efekt pod koniec zeszłego roku, kiedy Apple ogłosiło, że wprowadzi przesyłanie wiadomości RCS na iPhone’ach. Oczekuje się, że Apple doda obsługę wiadomości RCS na iPhone’ach wraz z nadchodzącą aktualizacją systemu iOS 18. Jednak pomimo wysiłków Google’a mających na celu wprowadzenie do RCS wielu nowych funkcji — na przykład nowej funkcji efektów ekranowych — to iMessage pozostaje bardzo dobrze zaimplementowaną platformą do wysyłania wiadomości. Oto kilka funkcji iMessage, które chcielibyśmy zobaczyć także w RCS.

1. Edycja i cofanie wysyłanie wiadomości – wszyscy robimy literówki, prawda?

  Każdy z nas znalazł się w sytuacji, w której wysłał ważną wiadomość z literówką lub wysłał do kogoś niewłaściwą wiadomość, co może wywrzeć złe wrażenie. Jedną z najlepszych funkcji, które Apple dodało do iMessage pod systemem iOS 16, jest możliwość edytowania i odwoływania wysłanych wiadomości, która nadal nie jest dostępna dla RCS od Google’a.

  Chociaż pojawiają się doniesienia, że edycja wiadomości powoli pojawia się w RCS (nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia), nie ma możliwości wycofania wysłanej wiadomości. Aplikacje do wysyłania SMS-ów, takie jak iMessage, WhatsApp i Telegram, mają tę funkcję i mamy nadzieję, że Google wkrótce ją doda.

  2. Odpowiedzi w wątkach – cytowane odpowiedzi są OK, ale potrzebujemy też odpowiedzi w wątkach

  Jedną z funkcji, które użytkownicy cenią sobie w iMessage, są odpowiedzi w wierszach. Pomaga to organizować wiadomości na określone tematy w jednym wątku i ułatwia nadrabianie zaległości w czatach grupowych. Chociaż cytowane odpowiedzi są także pomocne, można zacytować tylko jedną wiadomość na raz. Odpowiedzi wbudowane zapewniają kontekst, pokazując poprzednie wiadomości na ten sam temat.

  ➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak udostępnić łącze do strony z cytowanym tekstem na iPhonie?

  3. Ulepszona synchronizacja urządzeń – czytanie wiadomości RCS w internecie jest przydatne, ale potrzebujemy prawdziwej synchronizacji między urządzeniami

  Niezawodna synchronizacja między urządzeniami to kolejna ważna zaleta iMessage. Niezależnie od tego, które urządzenie Apple’a wybierzesz, jeśli zalogujesz się na ten sam Apple ID co na swoim głównym urządzeniu, wszędzie będziesz mieć takie same możliwości korzystania z iMessage.

  Możesz wysyłać, odbierać i korzystać ze wszystkich funkcji iMessage na wszystkich swoich urządzeniach. Ekosystem Apple’a bardzo dobrze radzi sobie z synchronizacją urządzeń, a teraz aplikacje takie jak Telegram, a nawet WhatsApp, ostatnio to nadrobiły.

  Z drugiej strony obsługa wielu urządzeń dla RCS jest nadal nieco ułomna. Google twierdzi, że jeśli zalogujesz się na to samo konto Google’a na innych urządzeniach z Androidem, możesz uzyskać dostęp do wiadomości RCS na wszystkich urządzeniach, ale nie do końca się to sprawdza – nie wszystkie urządzenia się synchronizują. W przypadku laptopów i komputerów dostępna jest w internecie usługa Wiadomości Google, która działa dobrze, ale nie jest tak płynna jak iMessage, ponieważ nie ma aplikacji (chyba że używasz ChromeOS). Dobrze by było, aby Google popracowało nad lepszą synchronizacją wiadomości RCS między urządzeniami.

  4. Obsługa gier i aplikacji innych firm

  Chociaż iMessage ma wiele funkcji, istnieje mnóstwo aplikacji i gier, które możesz zainstalować bezpośrednio w iMessage. Na przykład Mapy Google mają wbudowaną wtyczkę do iMessage, dzięki czemu możesz udostępniać swoją lokalizację bez opuszczania aplikacji.

  Podobnie GamePigeon to popularna aplikacja, która pozwala grać w gry zręcznościowe w iMessage ze znajomymi, co daje mnóstwo frajdy — szczególnie podczas nudnych wykładów i jazdy metrem. Pomimo otwartego charakteru Androida i miliona aplikacji w sklepie Google Play programiści nie mają możliwości zintegrowania swoich aplikacji z Wiadomościami Google’a. Google musi otworzyć RCS i umożliwić twórcom aplikacji i gier tworzenie integracji, aby korzystanie z nich było przyjemniejsze.

  5. Niewidzialne wiadomości – to sprawia, że rozmowy stają się ciekawsze

  Chociaż RCS otrzyma efekty ekranowe wraz z nadchodzącą aktualizacją, nadal brakuje w nim pewnych elementów, które sprawią, że pisanie SMS-ów będzie przyjemnością. iMessage ma wiele takich funkcji, jak efekt trzaskania, który dostarcza wiadomość z mocnym skutkiem, oraz efekt echa, który rozprzestrzenia kopie wiadomości na ekranie.

  ➔ ZOBACZ TEŻ: Kwantowe bezpieczeństwo (PQ3) wiadomości iMessage!

  Jedną z funkcji, którą Google mogłoby wprowadzić do RCS, jest niewidzialna wiadomość. Dzięki temu możesz wysłać wiadomość z ukrytą treścią, a odbiorca musi przesunąć palcem, aby ją odsłonić. Dodaje to elementu ciekawości i jest fajnym sposobem na pisanie SMS-ów, zwłaszcza gdy masz dla kogoś niespodziankę.

  Google musi ulepszyć RCS, zanim Apple wprowadzi go na iPhone’y

  Apple ma wkrótce wprowadzić RCS na iPhone’y, dlatego Google musi ulepszyć i dodać więcej funkcji, aby przyciągnąć użytkowników Apple’a. Chociaż Google wprowadza już wiele zmian w RCS i regularnie dodaje funkcje, nadal usługa wymaga dalszych ulepszeń.

  Mimo wielu niedociągnięć wprowadzenie RCS na iPhone’y będzie już wielkim krokiem i z pewnością zaletą będzie to, że użytkownicy iPhone’ów i smartfonów z Androidem znacznie lepiej będą mogli ze sobą rozmawiać przez tradycyjną aplikację Wiadomości.

  ➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

  źródło: Android Police