W ciągu dekady roboty AI mają przeszczepiać ludzkie głowy?

Startup BrainBridge zakłada, że w ciągu 10 lat możliwe będzie przeprowadzenie całkowitego przeszczepu głowy przez wyspecjalizowane roboty chirurgiczne.

BrainBridge - koncept przeszczepu głowy przez roboty AI
BrainBridge – koncept przeszczepu głowy przez roboty AI

Brzmi to bardziej jak scena otwierająca horror science fiction klasy B, ale operacje przeszczepu głowy przeprowadzane w całości przez chirurgów-robotów mają być rzeczywistością w ciągu najbliższej dekady, jeśli wierzyć startupowi BrainBridge. To pomysł Hashema Al-Ghailiego, mieszkającego w Berlinie biologa molekularnego (z tytułem jedynie magistra), który stał się filmowcem, producentem, autorem i popularyzatorem nauki, którego być może pamiętacie z 2022 roku, kiedy zaproponował futurystyczne, raczej dystopijne dziecko ze sztucznej macicy – fabryka produkcyjna ludzi o nazwie EctoLife.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Wstrzykiwany hydrożel leczy bóle pleców!

Jego najnowsze przedsięwzięcie o nazwie BrainBridge, planuje wykorzystanie szybkich systemów robotycznych do zachowania stanu mózgu podczas przeszczepiania głowy do zgodnego ciała dawcy. Czy nie oznacza to zatem przeszczepu ciała? Domyślamy się, że najpierw należy rozważyć kilka bardziej istotnych pytań…

Uważam, że dobrym pomysłem będzie jednak opatrzenie tego koncepcyjnego filmu ostrzeżeniem dotyczącym treści…

Wykonując ruch, który sprawia, że Neuralink wygląda jak masaż skóry głowy, Al-Ghaili chce przeprowadzić operacje całej głowy i twarzy, aby dać osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności nowe życie. Operacja będzie miałaby być sterowana przez algorytmy sztucznej inteligencji (AI), które będą kierować wieloma ramionami robotów w celu usunięcia głowy i przymocowania jej do nowego tułowia, ponownie łącząc rdzeń kręgowy, nerwy i naczynia krwionośne. Do ponownego połączenia przerwanych neuronów wykorzystany miałby zostać opatentowany klej chemiczny i glikol polietylenowy.

Nazywając całą koncepcję chwytliwą marką „BrainBridge”, Al-Ghaili wyobraża sobie, że proces ten będzie przebiegał jak linia montażowa, w której jeden robot chirurgicznie usunie całą głowę biorcy, a drugi zrobi to samo z głową dawcy. Następnie mobilna platforma przesunie głowę biorcy w stronę ciała zdrowego dawcy i zszyje ze sobą te dwie różne części.

Jestem podekscytowany możliwością ogłoszenia BrainBridge, pierwszej na świecie koncepcji systemu przeszczepu głowy, która integruje zaawansowaną robotykę i sztuczną inteligencję w celu przeprowadzenia kompletnych procedur przeszczepiania głowy i twarzy. Ten najnowocześniejszy system daje nową nadzieję pacjentom cierpiącym na nieuleczalne schorzenia, takie jak rak w czwartym stadium, paraliż i choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera i Parkinsona.

– ogłosił Al-Ghaili w mediach społecznościowych

Al-Ghaili po raz pierwszy wspomniał o swoim nowym, odważnym projekcie naukowym pod koniec zeszłego roku i stwierdził, że ośmioletni plan działania prowadzący do pierwszej operacji daje mu czas na rekrutację „najlepszych talentów, które pozwolą przezwyciężyć obecne wyzwania” w medycynie, takie jak trudności w leczeniu schorzeń kręgosłupa. Powiedział, że chce, aby firma BrainBridge zaczęła od udanych operacji rdzenia kręgowego, a następnie zajęła się przeszczepami głowy/ciała.

Jednakże społeczność nauk medycznych zachowała raczej powściągliwość i ciszę w odpowiedzi na twarde uruchomienie BrainBridge.

BrainBridge - koncept przeszczepu głowy przez roboty AI
BrainBridge – koncept przeszczepu głowy przez roboty AI

Film wydaje się być nauką czysto spekulatywną, ponieważ nie jest poparty żadnymi recenzowanymi artykułami naukowymi, ale z pewnością przyciąga wzrok. Al-Ghaili, który ma zwyczaj kręcenia wirusowych filmów wideo, nakręcił już wcześniej film o hipotetycznej fabryce sztucznych macicy, w której będą hodowane przyszłe dzieci, co zmyliło co najmniej jednego komentatora politycznego, myśląc, że obiekt ten istnieje naprawdę.

To nie pierwszy raz, kiedy zaproponowano przeszczep głowy, a kontrowersyjny włoski lekarz Sergio Canavero nie dotrzymał obietnicy, że operacja ta odbędzie się już w 2017 roku. Najdalej dotarło do zamiany części ciała dwóch zwłok.

Mimo to należy przyznać Al-Ghailiemu uznanie za jego pomysłowy plan zdobycia przewagi w eksperymentalnej dziedzinie przeszczepów.

BrainBridge będzie w stanie przeprowadzić przeszczep twarzy i skóry głowy, aby przywrócić funkcjonalność i estetyczny wygląd. Młodsze tkanki dawcy zmniejszają ryzyko odrzucenia i poprawiają wygląd dzięki starannemu szyciu i opiece pooperacyjnej, aby ułatwić gojenie i zminimalizować blizny.

– czytamy na szczegółowej stronie internetowej startupu

Podobnie jak kriogenika, pozostała głównie domeną wariatów i oszustów. Jasne, nastąpił postęp w robotyce i sztucznej inteligencji, ale chirurdzy nie mogą nawet jeszcze w sposób niezawodny przeszczepiać genetycznie zmodyfikowanych narządów świń do ciał ludzkich.

I to bez wchodzenia w bioetykę takiej procedury, nawet gdyby była ona wykonalna. Operacja umożliwiłaby osiągnięcie czegoś bliskiego nieśmiertelności, ale wymagałaby także dostarczenia zdrowych, ale pozbawionych mózgu młodych ciał dla dobra zamożnych pacjentów i możemy sobie tylko wyobrazić, dokąd by to doprowadziło.

Witryna podkreśla, że BrainBridge jest „w fazie koncepcyjnej”, więc nie masz szczęścia, jeśli chcesz dodać swoje nazwisko do listy oczekujących na to rozwiązanie. Aha, i jeśli przegapiłeś film promocyjny fabryki dzieci EctoLife pełen gorączkowych marzeń, weź oddech i zobacz poniżej.

EctoLife: pierwsza na świecie sztuczna macica:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: BrainBridge | New Atlas | Futurism