Ukierunkowana broń energetyczna RFDEW ma zastąpić rakiety warte miliony dolarów

Wprowadzana jest nowa broń wykorzystująca energię ukierunkowaną, która ma wzmocnić brytyjskie zdolności obronne, a przy koszcie 13 centów za strzał jest równie skuteczna, ale o wiele tańszq niż wielomilionowe rakiety, które ma zastąpić.

RFDEW - ukierunkowana broń energetyczna (rząd Wielkiej Brytanii)
RFDEW – ukierunkowana broń energetyczna (rząd Wielkiej Brytanii)

Ukierunkowana broń energetyczna (RFDEW, z ang. Radio Frequency Directed Energy Weapon) sterowana za pomocą częstotliwości radiowych (RFDEW) stanowi część polityki rządu brytyjskiego mającej na celu reagowanie na zmieniającą się sytuację geopolityczną, nadając obronności kraju bardziej charakter wojenny, ponieważ zwiększa wydatki do 2,5% PKB do 2030 roku. Ta zmiana polityki również obejmuje szybkie śledzenie wprowadzenia laserów i innej ukierunkowanej broni energetycznej.

➔ ZOBACZ TEŻ: Lekka zbroja z nanorurek lepsza niż z kevlaru

Ta druga jest niezwykle ważna, ponieważ, cóż, zniszczenie drona kosztującego kilka tysięcy dolarów rakietą kosztującą miliony dolarów na pocisk jest nieopłacalne ekonomicznie – patrz na przykład pocisk Sea Viper o wartości 1,3–2,5 miliona dolarów, którego użyto do zniszczenia jak podaje Navy Lookout, drona o wartości 20.000 dolarów. Ponadto zapasy rakiet są zwykle dość małe i roje tanich dronów mogą z łatwością je wyczerpać.

Broń energetyczna rozwiązuje te problemy, ponieważ chociaż sama broń kosztuje, to w ujęciu strzał po strzale jest zdumiewająco tania. A ponieważ wystrzeliwują energię, a nie solidne pociski, może potencjalnie wystrzelić nieskończoną liczbę razy, o ile energia się utrzyma.

RFDEW to niezależna broń energetyczna, którą może obsługiwać jedna osoba i która może wykrywać, śledzić i zwalczać wiele zagrożeń w zasięgu do kilometra (0,62 mili). Można ją również zainstalować na wszystkim, od okrętu wojennego po tył ciężarówki. Głównym celem będą drony lub elektronika samolotów, niszcząc je impulsem promieniowania elektromagnetycznego.

Opracowywany w ramach projektu Ealing RFDEW ma zostać przetestowany przez 7. Grupę Obrony Powietrznej wraz z bronią laserową DragonFire we wrześniu tego roku. Wyniki zostaną wykorzystane do oceny systemów i określenia możliwych ulepszeń.

RFDEW - ukierunkowana broń energetyczna na ciężarówce (rząd Wielkiej Brytanii)
RFDEW – ukierunkowana broń energetyczna na ciężarówce (rząd Wielkiej Brytanii)

Już teraz jesteśmy siłą, z którą należy się liczyć w nauce i technologii, a rozwój taki jak RFDEW nie tylko sprawia, że nasz personel jest bardziej śmiercionośny i lepiej chroniony na polu bitwy, ale także utrzymuje Wielką Brytanię na pozycji światowego lidera w zakresie innowacyjnego sprzętu wojskowego. W miarę zwiększania naszych wydatków na obronę w nadchodzących latach, nasza strategia dotycząca dronów obronnych zapewni, że znajdziemy się na czele tej ewolucji w zakresie prowadzenia wojen.

– powiedział minister ds. zamówień obronnych Wielkiej Brytanii James Cartlidge

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Rząd Wielkiej Brytanii | New Atlas