Co oznacza procent (%) opadów w aplikacji Pogoda?

Sprawdzając prognozę pogody na smartfonie warto wiedzieć, co oznacza procent opadów podawany w aplikacjach pogodowych.

Aplikacja Pogoda pod systemem iOS 17 (iPhone)
Aplikacja Pogoda pod systemem iOS 17 (iPhone)

W aplikacji Pogoda na Androida lub iPhone’a możesz sprawdzać bieżące warunki pogodowe w dowolnej lub swojej bieżącej lokalizacji. Dostępna jest także między innymi prognoza godzinowa i dziesięciodniowa oraz alerty pogodowe. Należy pamiętać, że aplikacja Pogoda określa dokładną pogodę dla bieżącego położenia, używając usług lokalizacji, wiec warto upewnić się, że usługi lokalizacji są włączone. Włączając dostęp do lokalizacji, zwiększysz dokładność prognozy pogody w swoim bieżącym położeniu.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: 4 bezpłatne aplikacje z radarem pogodowym na smartfona

W aplikacjach pogodowych podawanych jest bardzo wiele parametrów pogodowych. Po otworzeniu aplikacji Pogoda na smartfonie wyświetlane są szczegóły dotyczące pogody, w tym prognoza godzinowa, przedstawiająca między innymi prognozę godzinową temperatur, prawdopodobieństwo opadów oraz najniższą i najwyższą temperaturę.

Choć większość oznaczeń jest intuicyjna i ogólnie zrozumiała, to prawdopodobieństwo opadów to jedna z danych, która różnie interpretowana jest przez użytkowników i właśnie ten parametr przysparza najwięcej trudności. Aby go dokładnie zrozumieć, należy wiedzieć jak jest on obliczany.

Prawdopodobieństwo wystąpienia opadów – jak czytać?

Według wytycznych Narodowej Służby Pogodowej Stanów Zjednoczonych, prawdopodobieństwo wystąpienia opadów wyliczane jest według prostego wzoru PoP = C ✕ A, gdzie:

  • PoP (Probability of Precipitation) to prawdopodobieństwo opadów
  • C oznacza pewność meteorologa, że w danej lokalizacji i w określonym czasie spadnie co najmniej 0,01 mm opadów deszczu lub śniegu
  • A oznacza przewidywany obszar, na którym wystąpią opady
Aplikacja Pogoda na iPhonie

Jednak w zależności od tego jak wyglądają składowe podstawione do tego wzoru, PoP może wynosić tyle samo, choć przewidywania meteorologiczne mogą być zupełnie różne, na przykład:

  1. PoP = 50% – czyli prawdopodobieństwo opadów wynosi 50 proc. jeśli:
    • meteorolog ma 100 proc. pewność, że wielka ulewa obejmie 50 proc. powierzchni danego miasta
  2. PoP = 50% – czyli prawdopodobieństwo opadów wynosi 50 proc. jeśli:
    • meteorolog ma 50 proc. pewności, że malutki deszcz wystąpi na 100 proc. powierzchni miasta

Wyniki są takie same, choć to czy będzie padało akurat w Twojej dzielnicy, niekoniecznie jest pewne. Ten wzór jest stosowany przez amerykańską agencję, a różne serwisy mogą mieć inne metodologie obliczania prawdopodobieństwa wystąpienia opadów.

Wykres: Możliwe opady w aplikacji Pogoda firmy Apple
Wykres: Możliwe opady w aplikacji Pogoda firmy Apple

W każdym razie, gdy widzisz w aplikacji pogodowej, że występuje prawdopodobieństwo opadów, warto przygotować się na opady.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple | Your Weather UK