I/O 24: Poznaj AI od Google’a na Androidzie

Wyposażając system operacyjny Android w sztuczną inteligencję, Google zmieniło to, jak można wchodzić w interakcje ze swoim telefonem.

AI firmy Google na Androidzie (I/O 2024)

Jesteśmy w przełomowym momencie, kiedy najnowsze osiągnięcia w dziedzinie sztucznej inteligencji zmieniają sposób, w jaki możemy korzystać z naszych telefonów. Dzięki AI od Google wbudowanej w Androida miliony użytkowników tego systemu operacyjnego może teraz wchodzić w interakcje ze swoimi urządzeniami w zupełnie nowy sposób. Podczas I/O 2024 Google zaprezentowało aktualizacje, dzięki którym będzie można korzystać ze sztucznej inteligencji od Google’a na Androidzie.

Funkcja „Zaznacz, aby wyszukać” pomoże uczniom w pracy domowej

Dzięki funkcji „Zaznacz, aby wyszukać”, wbudowanej bezpośrednio w system operacyjny, możecie za pomocą prostego gestu wyszukać dowolną rzecz, którą widzicie na swoim telefonie – bez przerywania dotychczasowych zajęć i bez włączania do tego osobnej aplikacji. Od premiery na wydarzeniu Samsung Unpacked wzbogacono funkcję „Zaznacz, aby wyszukać” o nowe możliwości, na przykład tłumaczenie pełnoekranowe, oraz rozszerzono ich dostępność na większej liczbie urządzeń Pixel i Samsung.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Generatywna AI w wyszukiwarce Google wyszuka za nas

Od teraz funkcja „Zaznacz, aby wyszukać” może pomagać uczniom w pracy domowej – bezpośrednio na telefonach i tabletach. Gdy uczeń zaznaczy część polecenia, która sprawia mu trudność, otrzyma w odpowiedzi szczegółową instrukcję, jak rozwiązać problem (na przykład zadanie tekstowe z dziedziny fizyki lub matematyki) bez wychodzenia z arkusza informacyjnego czy z konspektu.

Jeszcze w tym roku funkcja „Zaznacz, aby wyszukać” będzie w stanie rozwiązać nawet bardziej skomplikowane zadania obejmujące formuły symboliczne, diagramy, wykresy i wiele innych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu LearnLM – nowej rodziny modeli dopasowanych do uczenia się.

Funkcja „Zaznacz, aby wyszukać” jest już dostępna na ponad 100 milionach urządzeń. Dzięki planom rozszerzenia jej dostępności do końca roku ta liczba może się podwoić.

Gemini będzie jeszcze lepiej rozumieć kontekst, aby pomagać w realizacji zadań

Gemini na Androidzie to nowy rodzaj asystenta, który pomaga zwiększać kreatywność i wydajność za pomocą generatywnej AI. Narzędzie to zostało zintegrowane z systemem operacyjnym i coraz lepiej rozumie to, z jakiej aplikacji korzystacie, oraz kontekst tego, co znajduje się na Waszych ekranach.

Wkrótce Google udostępni użytkownikom nakładkę Gemini, która będzie widoczna na górze ekranu dowolnej aplikacji, aby móc korzystać z Gemini na jeszcze więcej sposobów. Na przykład będzie można przeciągnąć i upuścić wygenerowane obrazy w Gmailu, Wiadomościach Google i innych aplikacjach lub „zapytać ten film”, by znaleźć dokładne informacje w filmie na YouTubie. Użytkownicy wersji Gemini Advanced będą mogli także użyć funkcji „Zapytaj ten PDF”, żeby szybko otrzymać odpowiedzi bez konieczności przewijania wielu stron dokumentu. Ta aktualizacja w ciągu kilku kolejnych miesięcy zostanie udostępniona na setkach milionów urządzeń.

Android 15 I/O 2024

Google zamierza dalej ulepszać Gemini, aby zapewniać użytkownikom bardziej dynamiczne sugestie związane z tym, co znajduje się na ich ekranach.

Pełnia multimodalnych możliwości dzięki Gemini Nano

Android to pierwszy system operacyjny na urządzenia mobilne, który ma wbudowany model podstawowy. Gemini Nano zapewnia szybkie i bezproblemowe funkcjonowanie oraz dba o całkowitą prywatność informacji użytkowników. Jeszcze w tym roku Gemini Nano zostanie udostępniony na Pixelu i będzie miał pełnię multimodalnych możliwości, co oznacza, że oprócz przetwarzania wpisywanego tekstu, Wasze telefony będą rozumieć więcej informacji w kontekście, takim jak widoki, dźwięki czy język mówiony.

Czytelniejsze opisy dzięki funkcji TalkBack

W tym roku multimodalne możliwości Gemini Nano zostaną wdrożone w funkcji Talkback, dzięki czemu osoby niewidome i niedowidzące będą mogły poznać pełniejsze i bardziej zrozumiałe opisy tego, co dzieje się na obrazie. Użytkownicy Talkbacka każdego dnia natrafiają średnio na 90 obrazów bez etykiety. Ta aktualizacja pomoże uzupełnić brakujące informacje – niezależnie od tego, czy chodzi o więcej szczegółów o tym, co znajduje się na zdjęciu wysłanym przez rodzinę lub przyjaciół, czy o informacje o stylu i kroju ubrań podczas zakupów online. Ponieważ Gemini Nano jest wbudowany na urządzeniu, opisy te pojawiają się szybko, a nawet działają, gdy nie ma dostępu do internetu.

Alerty o podejrzeniu oszustwa podczas połączeń telefonicznych

Według najnowszego raportu w ciągu ostatnich 12 miesięcy osoby na całym świecie padły ofiarą oszustw opiewających na kwotę ponad biliona dolarów. Google testuje nową funkcję, która za pomocą Gemini Nano wykrywa wzorce rozmów typowych dla oszustów i informuje o tym w czasie rzeczywistym podczas połączenia.

Na przykład użytkownik otrzyma alert, jeśli „przedstawiciel banku” poprosi go o pilne przesłanie pieniędzy, dokonanie płatności kartą podarunkową lub o podanie swoich danych osobowych, takich jak kody PIN lub hasła – czego pracownicy banków zazwyczaj nie robią. Taka ochrona odbywa się w całości na urządzeniu, więc rozmowa użytkownika pozostaje prywatna. Więcej informacji na temat tej funkcji przekażemy pod koniec tego roku.

Wkrótce kolejne nowości na Androidzie

To dopiero początek starań Google’a związanych z tym, jak wbudowana sztuczna inteligencja na urządzeniu może wpływać na możliwości telefonu. AI od Google’a będzie nadal rozwijana i wdrażana we wszystkich funkcjach na smartfonach Pixel, Samsung i innych.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: informacja prasowa Google Polska | The Keyword – Experience Google AI in even more ways on Android