Generatywna AI w wyszukiwarce Google wyszuka za nas

Dzięki rozszerzonemu AI Overview, większym możliwościom planowania i badania oraz uporządkowanym przez AI wynikom wyszukiwania, autorski model Gemini wyręczy nas w wyszukiwania informacji.

Generatywna AI w wyszukiwarce Google wyszuka za nas

Przez ostatnie 25 lat, w obliczu wielu zmian technologicznych, Google wciąż przeprojektowywało wyszukiwarkę i rozszerzało jej możliwości. Starannie dopracowywano podstawowe systemy jakości informacji, aby pomagać użytkownikom znaleźć to, co najlepsze w sieci. Zbudowano ogromne, nieustannie uzupełnianą bazę wiedzy z miliardami danych na temat ludzi, miejsc i nie tylko – wszystko po to, aby zapewniać w mgnieniu oka dostęp do informacji, którym można zaufać.

Teraz, dzięki generatywnej sztucznej inteligencji, wyszukiwarka Google oferuje jeszcze więcej możliwości. Możemy zapytać o wszystko, co chodzi nam po głowie, o cokolwiek, co musimy zrobić – od burzy mózgów po realizację – a Google pomoże w wyszukiwaniu, planowaniu i szukaniu nowych pomysłów.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Gra GenDino w Chromie była uroczym początkiem Google I/O 2024

Jest to możliwe dzięki nowemu modelowi Gemini dostosowanemu do wyszukiwarki Google. Łączy on zaawansowane możliwości Gemini – w tym wieloetapowe rozumowanie, planowanie i multimodalność – z najlepszymi w swojej klasie systemami wyszukiwania Google’a.

Szybkie odpowiedzi dzięki streszczeniom wygenerowanym przez AI

Czasami potrzeba szybkiej odpowiedzi, ale nie ma czasu na przeglądanie wszystkich dostępnych informacji. Wyszukiwarka wykona tę pracę za nas dzięki streszczeniom wygenerowanym przez AI.

W ramach eksperymentu w Search Labs użytkownicy korzystali już ze streszczeń wygenerowanych przez AI miliardy razy. Spodobało im się, że mogą uzyskać zarówno szybkie podsumowanie tematu, jak i linki pozwalające zdobyć dodatkowe informacje. Eksperyment pokazał, że dzięki streszczeniom wygenerowanym przez AI użytkownicy częściej korzystają z wyszukiwarki i są bardziej zadowoleni z uzyskiwanych wyników.

Google udostępnia teraz streszczenia wygenerowane przez AI wszystkim użytkownikom w Stanach Zjednoczonych, a wkrótce w kolejnych krajach. W ciągu tygodnia setki milionów użytkowników uzyskają dostęp do streszczeń wygenerowanych przez AI, a do końca roku liczba ta powinna osiągnąć miliard.

Dzięki streszczeniom wygenerowanym przez AI użytkownicy odwiedzają bardziej zróżnicowane witryny. Linki zawarte w przeglądach AI uzyskują także więcej kliknięć, niż gdyby strona pojawiła się jako tradycyjny wpis internetowy dla tego zapytania. Rozszerzając to doświadczenie, Google będzie nadal koncentrować się na wysyłaniu wartościowego ruchu do wydawców i twórców. Reklamy będą jak zawsze pojawiać się w przeznaczonych na nie miejscach na całej stronie, z wyraźnym oznakowaniem umożliwiającym odróżnienie wyników bezpłatnych od sponsorowanych.

Możliwość dostosowania streszczeń wygenerowanych przez AI

Już niedługo Google udostępni możliwość dostosowania streszczeń wygenerowanych przez AI przy użyciu opcji upraszczania języka i zwiększania szczegółowości opisów. Funkcja ta może okazać się szczególnie przydatna, jeśli dany temat jest dla nas nowy lub będziemy chcieli uprościć opis, aby zaspokoić ciekawość swojego dziecka.

Zadawanie skomplikowanych pytań

Dzięki zdolności wieloetapowego rozumowania Gemini streszczenia wygenerowane przez AI pomogą w uzyskiwaniu odpowiedzi na coraz bardziej skomplikowane pytania. Zamiast rozbijać problem na wiele wyszukiwań, możemy zadawać naprawdę złożone pytania, uwzględniając w nich od razu wszystkie niuanse i zastrzeżenia.

Może na przykład szukamy nowego studia jogi lub pilatesu – takiego, które jest popularne wśród mieszkańców, dogodnie zlokalizowane, a także oferuje zniżki dla nowych członków. Już niedługo w ramach jednego wyszukiwania będziemy w stanie zadać pytanie w stylu „znajdź najlepsze studia jogi lub pilatesu w Warszawie oraz pokaż szczegóły dotyczące ich ofert początkowych i czasu dojazdu z placu Zbawiciela”.

Te możliwości wieloetapowego rozumowania pojawią się wkrótce w streszczeniach wygenerowanych przez AI w Search Labs dla zapytań w języku angielskim w Stanach Zjednoczonych.

Plan na przyszłość

Oprócz znajdowania prawidłowych odpowiedzi na złożone pytania czy też poszukiwanych informacji, wyszukiwarka będzie również w stanie pomagać w planowaniu.

Dzięki możliwościom planowania bezpośrednio w Wyszukiwarce, możecie uzyskać pomoc w tworzeniu planów na wszystko, czego potrzebujecie – począwszy od posiłków i wakacji. Odpowiedzią na pytanie w rodzaju „stwórz 3-dniowy plan łatwych w przygotowaniu posiłków dla grupy” będzie wybór przepisów z całej sieci, stanowiący dobry punkt wyjścia do dalszych poszukiwań.

Jeśli chcemy coś zmienić, możemy po prostu poprosić wyszukiwarkę o wprowadzenie niezbędnych poprawek, takich jak zamiana obiadu na danie wegetariańskie. Wyszukiwarka z łatwością dostosuje plan posiłków, a potrzebne składniki można szybko wyeksportować do listy zakupów w Dokumentach lub Gmailu.

Planowanie posiłków i podróży jest już dostępne w języku angielskim w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze w tym roku pojawią się możliwości dostosowywania i więcej kategorii, takich jak imprezy, randki i treningi

Poznajcie zorganizowaną przez AI stronę wyników

Kiedy szukasz świeżych pomysłów, znalezienie inspiracji, a potem rozważenie wszystkich opcji może być wymagające. Już niedługo wyszukiwarka zacznie pomagać w tym procesie dzięki generatywnej sztucznej inteligencji, która przeprowadzi z użytkownikiem burzę mózgów i zorganizuje stronę wyników tak, aby ułatwić odkrywanie nowych pomysłów.

Pomocne wyniki zostaną skategoryzowane pod unikalnymi, generowanymi przez sztuczną inteligencję nagłówkami, obejmującymi szeroki zakres perspektyw i typów treści

Nową, zorganizowaną przez sztuczną inteligencję stronę wyników zaczniemy widzieć już wkrótce przy wyszukiwaniu inspiracji dotyczących m.in. filmów, muzyki, książek, hoteli i zakupów w języku angielskim w Stanach Zjednoczonych.

Nakręć film, zapytaj AI

Wyszukiwanie to coś więcej niż tylko słowa w polu tekstowym. Często mamy w głowach pytania dotyczące rzeczy, które widzimy wokół siebie… w tym obiektów w ruchu.

Dzięki postępom w interpretacji wideo Google wyniosło wyszukiwanie wizualne na zupełnie nowy poziom, otwierając możliwość zadawania pytań za pomocą filmów.

Przykładowo gramofon kupiony przez nas w sklepie ze starociaminie działa po włączeniu, a metalowy element z igłą porusza się w nieoczekiwany sposób. Wyszukiwanie za pomocą wideo oszczędza czas i wysiłek związany ze znalezieniem odpowiednich słów do opisania tego problemu, a my otrzymujemy przygotowane przez AI streszczenie podsumowujące działania i zasoby potrzebne do rozwiązania problemu.

Funkcja ta będzie wkrótce dostępna dla użytkowników Search Labs w języku angielskim w Stanach Zjednoczonych, a z czasem zostanie rozszerzona na więcej regionów.

To tylko krótkie spojrzenie na to, jak przekształca się wyszukiwarka Google – łącząc to, co najlepsze w jej obecnej wersji, z aktywnymi możliwościami Gemini. Wkrótce Google będzie wyszukiwać, upraszczać, badać, planować, przeprowadzać burze mózgów i wiele więcej.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google I/O 2024