Filmy dokumentalne o niezwykłych kobietach: Nancy Wake i Noor Inayat Khan

Nowości w serwisie Vodylla – filmy: „Wróg III Rzeszy. Historia Noor Inayat Khan” oraz „Nancy Wake.Ścigana przez Gestapo”.

Od 14 maja 2024 roku na platformie streamingowej Vodylla.pl można oglądać dwa filmy dokumentalne poświęcone niezwykłym kobietom działającym w okresie II wojny światowej we francuskim ruchu oporu. Różniło je pochodzenie, wychowanie i życiowe doświadczenia. Łączyła odwaga i wierność przekonaniom, za co zapłaciły wielką cenę.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Film dokumentalny „Zapomniane zdjęcia z I wojny światowej” w serwisie Vodylla

„Wróg III Rzeszy. Historia Noor Inayat Khan” i „Nancy Wake. Ścigana przez Gestapo”. Polecamy nie tylko miłośnikom historii.

Nancy Wake. Ścigana przez Gestapo 

„Uważałam, że dobry Niemiec to martwy Niemiec, a im bardziej martwy, tym lepiej” – mówiła Nancy Wake w ostatnich latach swojego życia.

Gestapo nazywało ją „Weiße Maus” (Białą myszą) i umieściło na liście najbardziej poszukiwanych członków La Résistance. 

Nancy Wake
Nancy Wake

Nancy Wake urodziła się w Nowej Zelandii. W wieku 16 lat uciekła z domu i ruszyła w świat. W latach 30. mieszkała w Paryżu, gdzie poślubiła przedsiębiorcę Henriego Edmonda Fiocca, potem – w Marsylii, korzystając z przywilejów, jakie daje bogactwo. Po upadku Francji zaangażowała się w działania francuskiego ruchu oporu. W 1943 musiała uciekać do Wielkiej Brytanii. Przeszkolona przez brytyjski wywiad powróciła do Francji, gdzie koordynowała działania oddziałów La Résistance przed operacją Overlord.

Wróg III Rzeszy. Historia Noor Inayat Khan

Choć Noor Inayat Khan urodziła się w Moskwie jako córka sufickiego mistyka i Amerykanki. Młodość spędziła w Anglii i Francji, gdzie po ukończeniu psychologii na Sorbonie, zajęła się literaturą dla dzieci. Aż przyszła wojna…  

W 1940 r. uciekła do Anglii. Nie po to jednak, by bezpiecznie przetrwać wojnę. Po przeszkoleniu przez brytyjski wywiad w czerwcu 1943 roku została zrzucona jako pierwsza kobieta do okupowanej Francji. Była pacyfistką i z powodu swoich przekonań odmówiła zabrania   jakiejkolwiek broni czy nawet samobójczej pigułki z cyjankiem.

Noor Inayat Khan
Noor Inayat Khan

Mimo dekonspiracji siatki pozostała w Paryżu, zapewniając francuskiemu podziemiu łączność z aliantami. Aresztowana i torturowana nigdy nie przekazała żadnych informacji na temat swoich towarzyszy broni. Zginęła w Dachau nie doczekawszy upadku III Rzeszy. Pośmiertnie uhonorowano ją najwyższymi brytyjskimi i francuskimi odznaczeniami.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Vodylla