Ikea dodaje monitorowanie energii do swojej aplikacji Home Smart

Nowa funkcja Energy Insights monitoruje zużycie energii w czasie rzeczywistym, ale tylko w Szwecji. Jednak Ikea wprowadza na rynek swoją pierwszą na świecie inteligentną wtyczkę monitorującą zużycie energii.

Ikea Home Smart - Energy Insights

Zarządzanie energią to duża zaleta inteligentnego domu, a coraz więcej firm zaczyna oferować łatwiejsze sposoby monitorowania i kontrolowania zużycia energii w domu za pośrednictwem aplikacji na telefonie. Następny poziom to inteligentne sposoby automatyzacji procesu, które pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze bez konieczności zastanawiania się nad tym.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: IKEA Home smart obsługuje teraz wiele bramek DIRIGERA

Szwedzki gigant meblowy Ikea właśnie zrobił mały krok w kierunku zapewnienia tego użytkownikom platformy inteligentnego domu Home Smart. W tym tygodniu uruchomiła funkcję Energy Insights umożliwiającą monitorowanie zużycia energii w domu i ogłosiła, że w październiku pojawi się jej pierwsza inteligentna wtyczka do monitorowania energii – Inspelning.

Ikea twierdzi, że Inspelning może monitorować zużycie energii „dowolnego urządzenia”. Wymaga inteligentnego koncentratora Dirigera firmy Ikea i w momencie premiery będzie dostępna na całym świecie. Ikea oferuje obecnie inteligentną wtyczkę Tradfri (na całym świecie) i inteligentną wtyczkę Tretakt (tylko w UE / Wielkiej Brytanii), ale żadna z nich nie ma możliwości monitorowania energii.

Nowa funkcja Energy Insights jest w chwili premiery dostępna wyłącznie w Szwecji, a Ikea nazywa ją „projektem pilotażowym”, a wnioski z niej posłużą do zbadania, w jaki sposób można ją rozszerzyć i udostępnić na innych rynkach.

Według Ikei Energy Insights będzie oferować dane w czasie rzeczywistym na temat zużycia energii i cen spotowych energii elektrycznej oraz porównywać zużycie energii w Twoim domu z podobnymi gospodarstwami domowymi. W ten sposób możesz dostosować sposób i czas korzystania z bardziej energochłonnych urządzeń, aby zaoszczędzić pieniądze i zmniejszyć zużycie energii.

Firma twierdzi, że planuje „w przyszłości” udostępniać Energy Insights praktyczne wskazówki dotyczące oszczędzania energii, a także spersonalizowane rekomendacje dotyczące produktów i usług dostępnych w Ikei, które pomagają zmniejszyć zużycie energii.

Energy Insights może działać bez inteligentnych urządzeń monitorujących energię. Jeśli podasz aplikacji szczegółowe informacje o swoim domu, otrzymasz dane i porównania oparte na ogólnych informacjach o zużyciu energii i spotowych cenach energii elektrycznej. Możesz także uzyskać więcej informacji, jeśli zezwolisz aplikacji na dostęp do danych dotyczących energii z Twojego inteligentnego licznika.

Ikea Home Smart - Energy Insights
Ikea Home Smart – Energy Insights

Na początku tego roku Ikea dodała obsługę wersji beta Matter, nowego standardu inteligentnego domu, którego zadaniem jest poprawa interoperacyjności między podłączonymi urządzeniami. W zeszłym tygodniu Matter dodał do swojej specyfikacji funkcje monitorowania energii, co oznacza, że produkty z funkcjami monitorowania energii (takie jak inteligentna wtyczka Inspelning) będą mogły łączyć się z innymi ekosystemami Matter za pośrednictwem centrum Dirigera firmy Ikea i udostępniać swoje dane.

Chociaż żadna z platform inteligentnego domu nie oferuje obecnie monitorowania energii za pośrednictwem Matter, wiele z nich oferuje funkcje zapewniające wgląd w zużycie energii w domu. Prawdopodobnie zaobserwujemy duży wzrost liczby tego typu funkcji, a także większe wsparcie dla zarządzania energią w inteligentnym domu. Monitorowanie energii w połączeniu ze zautomatyzowanym, inteligentnym zarządzaniem zużyciem energii przez dom ma ogromny potencjał, aby pomóc nam zarówno zmniejszyć zużycie energii, jak i zaoszczędzić pieniądze.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Ikea Newsroom