Apple zaprezentuje na WWDC24 zupełnie nową Siri opartą o AI

Jak donosi „The New York Times”, Apple przygotowuje się do zaprezentowania poważnej modernizacji Siri podczas WWDC w czerwcu.

iAI - sztuczna inteligencja od Apple'a jeszcze w 2024 roku
iAI – sztuczna inteligencja od Apple’a jeszcze w 2024 roku (grafika nieoficjalna, stworzona na potrzeby tego wpisu)

Z doniesień wynika, że nowa wersja Siri będzie zasilana generatywną sztuczną inteligencją (AI), dzięki czemu będzie mogła prowadzić lepszą konwersację i rozumieć więcej typów żądań. Zamiast skupiać się na otwartych żądaniach, takich jak gadatliwy klon ChatGPT, Apple skorzysta z nowych podstaw, aby Siri lepiej radziła sobie z zadaniami, takimi jak ustawianie timerów, tworzenie przypomnień i nie tylko.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Apple też angażuje się na rzecz bezpieczeństwa w AISIC

Chociaż czekaliśmy, aż Apple stworzy Siri 2, przez coś, co w tej chwili wydaje się być dekadą, The New York Times podaje, że generatywna sztuczna inteligencja została określona w Apple jako „pewniak”, a firma podjęła decyzję o przeprowadzeniu Siri „przeszczepu mózgu” na początku 2023 roku

The Times z kolei informuje, że dyrektorzy Apple’a, Craig Federighi i John Giannandrea, dokładnie przetestowali ChatGPT i zdecydowali, że firma musi podjąć działania i zmienić sposób działania Siri, aby móc konkurować. Generatywna wersja Siri oparta na sztucznej inteligencji powinna pozwalać na bardziej skomplikowaną rozmowę, zrozumienie kontekstu i udzielanie odpowiedzi w bardziej rozsądny sposób. Obecna wersja Siri to w dużej mierze system jednorazowych pytań i odpowiedzi, który często błędnie rozumie intencje użytkownika.

Nowa Siri będzie mogła także m.in. podsumowywać przychodzące SMS-y i powiadomienia. Apple będzie się chwalić, że jego podejście jest bardziej prywatne niż oferty konkurencji, ponieważ większość żądań będzie przetwarzać całkowicie na urządzeniu, zamiast przekazywać polecenia do chmury.

Ale okaże się, jakie będą ograniczenia nowego systemu na urządzeniu. Nie jest również jasne, czy wszystkie urządzenia Apple’a będą w stanie obsługiwać duże modele językowe na urządzeniach, czy też nowa, inteligentniejsza Siri będzie ograniczona do urządzeń z wydajnymi chipami, takimi jak ten w najnowszym iPhonie lub właśnie ogłoszonym iPadzie Pro M4… co spowodowałoby, że produkty takie jak HomePod czy Apple Watch pozostałyby pozbawione wielkiej innowacji. Z raportu New York Times wynika, że Apple zwiększa ilość pamięci RAM w chipach zasilających nadchodzące modele iPhone’a 16, aby lepiej obsługiwać Siri i powiązane funkcje LLM.

Apple wskazało, że zastosuje podejście hybrydowe i już wypełnia centra danych własnymi chipami Apple Silicon, aby zwiększyć pojemność swoich serwerów AI. Pojawiły się również doniesienia o toczących się negocjacjach z Google’em w sprawie licencji na backend Gemini na niektóre funkcje.

Nowa Siri będzie jedną ze sztandarowych zmian pod systemem iOS 18, który ma zawierać w całym systemie nowe funkcje oparte na sztucznej inteligencji. Apple ogłosi iOS 18 i aktualizacje wszystkich swoich systemów operacyjnych podczas corocznej konferencji programistów WWDC 2024 w czerwcu. Oprócz skupienia się na sztucznej inteligencji, iOS 18 prawdopodobnie będzie zawierał aktualizacje ekranu głównego, poprawki projektowe i nowe funkcje w wielu podstawowych aplikacjach.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: 9TO5Mac