„Planeta małp – kamień milowy science fiction” za darmo na arte.tv

Film dokumentalny o powstaniu kultowego filmu sci-fi w historii kina oraz jego znaczeniu społecznym, kulturowym a nawet politycznym.

Planeta małp - kamień milowy science fiction (arte.tv)
Planeta małp – kamień milowy science fiction (arte.tv)

Amerykańska ekranizacja francuskiej powieści Planeta małp z 1968 roku, opublikowanej pięć lat wcześniej, to prawdziwy klasyk science fiction. Z czterema sequelami, serialem telewizyjnym, filmem animowanym i czteroczęściową serią reboot, ta franczyza jest jedną z najważniejszych sag w globalnej kulturze popularnej.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Zwiastun filmu „Królestwo Planety Małp” zapowiada świat postludzki

Film dokumentalny Planeta małp – kamień milowy science fiction zabiera widzów w podróż przez historię legendarnego filmu Planeta małp z 1968 roku. Jak powstała ta kultowa adaptacja powieści Pierre’a Boulle’a? Twórcy filmu podjęli ryzyko, które mogło zakończyć się fiaskiem, ale dzięki determinacji i zaangażowaniu aktorów oraz ekipy filmowej, udało im się stworzyć coś wyjątkowego.

Film ukazuje również polityczne i społeczne konteksty, w jakich powstała Planeta małp. Rod Serling i Michael Wilson, scenarzyści filmu, wnieśli do historii wymiar filozoficzny, który podważał hipokryzję amerykańskiego społeczeństwa lat 60. oraz rasizm. Dodatkowo obraz małp stojących w miejscu ludzi jest często interpretowany jako alegoria segregacji rasowej i walki o równość praw obywatelskich.

W dokumencie poznajemy także trudności, jakie napotkano podczas produkcji, takie jak wyzwania związane z charakteryzacją aktorów oraz stworzenie wiarygodnego świata małp. Jednak pomimo tych trudności, film Planeta małp odniósł niebywały sukces, stając się ikoną popkultury, której wpływ na współczesne kino jest odczuwalny do dzisiaj.

Planeta małp – kamień milowy science fiction nie tylko opowiada historię powstania jednego z najbardziej znaczących filmów w historii kina science fiction, ale również analizuje jego znaczenie społeczne, polityczne i kulturowe, które przekraczało granice kina i wpływało na dyskusje społeczne swojej epoki.

Film dokumentalny możesz obejrzeć bezpłatnie w serwisie streamingowym ARTE.tv lub w aplikacji mobilnej serwisu.

Francuski film dokumentalny pod tyt. oryg. La planète des singes”, une odyssée de l’espèce został wyreżyserowany przez Antoine’a Coursata w 2023 roku. Trwa 53 minuty i dostępny będzie do obejrzenia w serwisie Arte.tv do 9 czerwca 2024 roku.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: arte.tv