„Przepis na morderstwo: Sprawa Césara Romána” – kim jest „król cachopo”?

Kucharz, dziennikarz, tajny agent, weteran wojenny… i morderca. Kim naprawdę jest „król cachopo”? Oto pierwszy wywiad, jakiego udzielił w więzieniu.

Przepis na morderstwo: Sprawa Césara Romána (serial, Netflix, 2024)

Serial dokumentalny Przepis na morderstwo: Sprawa Césara Romána (tyt. oryg. El Rey del Cachopo, ang. Cooking Up Murder: Uncovering the Story of César Román) opowiada o sprawie morderstwa z udziałem hiszpańskiego kucharza Césara Romána, który zrobił karierę dzięki licznym kłamstwom i fałszywym tożsamościom. To nie tak odległa historia, która miała miejsce naprawdę, a wydarzenia są tak nieprawdopodobne i makabryczne, że mogłyby być scenariuszem mrocznego kryminału.

➔ ZOBACZ TEŻ: „Co zrobiła Jennifer” wspiął się na szczyty list Netflixa

Składający się z 3 odcinków dokument przedstawiający ponure morderstwo Heidi Paz w 2018 roku i skazanie za to zabójstwo uznanego szefa kuchni Césara Romána. Za pomocą materiałów informacyjnych, rekonstrukcji i wywiadów twórcy serialu próbują skonstruować obraz Romána, który w 2016 roku zyskał sławę jako „Król Cachopo”, gdy w konkursie jego wersja asturyjskiego dania na kanapkę została uznana za najlepszą w Hiszpanii. Seria zawiera wywiad wideo, którego Román udzielił zza krat, gdzie odsiaduje karę 15 lat więzienia za morderstwo Paz, choć nadal utrzymuje, że jest niewinny.

Historia toczy się pomiędzy 2016 rokiem (kiedy Román zasłynął ze swojego cachopo) a 2018 rokiem, kiedy to w walizce pod schodami budynku w Madrycie znaleziono rozczłonkowane ciało pokryte białym proszkiem. Román był człowiekiem niskiego wzrostu, ale bardzo pewnym siebie i twierdził, że zrobił wszystko, od służby w wojsku po prowadzenie ściśle tajnego szpiegostwa.

Jego imperium restauracyjne rozrosło się wykładniczo po tym, jak uwagę zwrócił na swoje cachopo, ale wkrótce przestał płacić pracownikom i dostawcom, a restauracje zamykano w krótkich odstępach czasu. W tym samym czasie spotykał się z Paz – kelnerką z Hondurasu w jednej ze swoich restauracji. Po jej zniknięciu i odnalezieniu torsu policja nie chciała powiedzieć matce Paz, że mogli natrafić na ciało jej córki, pozostawiając ją zdezorientowaną i zrozpaczoną. W międzyczasie Román zniknął z życia publicznego, zmieniając wizerunek i podejmując pracę jako kucharz w restauracji w Saragossie.

César Román – El Rey del Cachopo
César Román – El Rey del Cachopo

Pod wieloma względami Przepis na morderstwo: Sprawa Césara Romána to całkiem prosty dokument kryminalny – przedstawia sprawę i zaangażowane w nią osoby oraz rozmowy z nimi, w tym z osobą skazaną za morderstwo. Narracja nie przebiega w sposób linearny, ale bada okres, w którym Román zyskał sławę w 2016 roku przez morderstwo z 2018 roku oraz aresztowanie i proces Romána – jest tak krótki, że przewijanie tam i z powrotem nie jest aż tak rozpraszające.

Producenci serialu true crime Przepis na morderstwo: Sprawa Césara Romána wykonali dobrą robotę, pokazując, jak skomplikowana jest w rzeczywistości historia, którą Román dla siebie stworzył. W rekonstrukcjach gra go wielu aktorów, a także maleńkie malowane figurki przedstawiające różne aspekty jego życia, o których mówił Román. W pierwszym odcinku mają tendencję do oceniania, czy to, co mówi, jest wiarygodne, czy nie. W tym momencie są bardziej zainteresowani budowaniem historii o tym, jak ten nieznany dotąd szef kuchni tak szybko stał się sławny.

Jak zwykle ofierze, Heidi Paz, należy poświęcić tyle samo, jeśli nie więcej uwagi, co Románowi, zwłaszcza że widzimy, jak spekuluje, że jej ciemna strona dogoniła ją, gdy na krótko przed zniknięciem była wplątana w kokainową historię. Zakłada się, że została wyeliminowana przez kartele, a nie przez Romána. Ale pozwalając mu wyrazić swój pogląd na to, co jej się przydarzyło, twórcy filmu wyrządzają Paz i jej matce krzywdę.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Netflix | Decider