AltStore PAL – zewnętrzny sklep z aplikacjami na iPhone’a już dostępny w Europie

Korzystanie z AltStore PAL kosztuje 1,50 euro (plus podatek) rocznie i został uruchomiony wraz z bezpłatnym emulatorem Nintendo o nazwie Delta i menedżerem schowka o nazwie Clip.

AltStore PAL za 1,50 euro rocznie w Europie

Po niedawnych testach beta zewnętrzny sklep z aplikacjami na iOS-a AltStore PAL jest już dostępny w Unii Europejskiej dzięki przestrzeganiu przez firmę Apple regionalnej ustawy o rynkach cyfrowych (DMA). Sklep wymaga wykupienia rocznej subskrypcji o wartości 1,50 EUR (plus podatek) na pokrycie opłaty Apple’a za technologię podstawową (CTF) i za instalację samego sklepu z aplikacjami. Można go pobrać na stronie altstore.io.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Sklep Setapp z aplikacjami na iOS-a wystartuje w kwietniu

Instalacja sklepu AltStore PAL wymaga przejrzenia wielu niezdarnie zaimplementowanych przez Apple’a arkuszy strachu, które podwójnie i potrójnie sprawdzają Twoją chęć instalowania aplikacji spoza sklepu App Store firmy Apple. Ale przy wytrwałości i wystarczającej liczbie kliknięć w końcu się instaluje.

Na nowy rynek aplikacji wchodzą dwie aplikacje opracowane przez Rileya Testuta: Delta – emulator umożliwiający granie w gry NES, SNES, Nintendo 64, Game Boy, Game Boy Advance i Nintendo DS; oraz Clip – menedżer schowka zabroniony przez Apple’a. Sklep jest dziełem Testuta i jego partnera biznesowego Shane’a Gilla.

Delta debiutuje dziś także w sklepie Apple App Store dla wszystkich spoza Europy. To dobra wiadomość dla każdego, kto w weekend utknął w klęsce iGBA.

Ekrany ze sklepu z aplikacjami AltStore PAL
Ekrany ze sklepu z aplikacjami AltStore PAL | zrzuty od iDownloadBlog

AltStore PAL integruje swój rynek z Patreonem w celu zarabiania i będzie wspierać programistów, którzy chcą dystrybuować aplikacje w wersji beta w nagrodę za finansowanie ze źródeł społecznościowych, co nie jest dozwolone w App Storze. Delta może bezpłatnie pomóc w zrekompensowaniu podatku CTF, ale pobranie Clipa wymaga comiesięcznego wsparcia na Patreonie w wysokości co najmniej 1 euro (plus podatek).

Delta obsługuje rozgrywkę poziomą i kontrolery zewnętrzne

Żadna aplikacja nie jest zupełnie nowa, ani tak naprawdę sklep z aplikacjami, w którym są uruchamiane. AltStore istnieje od 2019 roku na iOS-ie, ale do tej pory jego instalacja obejmowała obejście, które w zasadzie oszukiwało iPhone’a, myśląc, że jesteś twórcą aplikacji, korzystając z towarzyszącego oprogramowania o nazwie AltServer działającego na komputerze Mac lub PC. To trochę hackerskie, nawet jeśli technicznie nie wymaga jailbreakowania telefonu.

Teraz, dzięki DMA, Delta i Clip uzyskują legalne, poświadczone przez Apple’a wprowadzenie na rynek aplikacji AltStore PAL w UE.

Obie aplikacje podkreślają rodzaj oprogramowania, które może być dostępne na iPhone’ach teraz, gdy programiści nie muszą zawsze przechodzić przez surowe kryteria sklepu App Store, aby dostać się na urządzenia klientów. Jako emulator gier Delta znajduje się w legalnej szarej strefie, którą Apple dopiero niedawno zdecydował się wspierać. Tymczasem Clip musi zastosować kilka obejść, aby działać w tle przez czas nieokreślony, a według Testuta wszystkie te obejścia „są sprzeczne z zasadami App Store’a”.

➔ CZYTAJ TEż: Sklepy z aplikacjami na iPhone’a innych firm będą działać tylko przez 30 dni, jeśli opuścisz UE

Prawdopodobnie są ku temu dobre powody — musisz wiedzieć, że aby skorzystać z apki musisz zaufać Clipowi, że zobaczy wszystko, co skopiujesz i wkleisz na telefonie — ale musisz to rozważyć samodzielnie, zamiast polegać na firmie Apple, która sprawdza to za użytkowników.

„Delta” - emulator gier retro
„Delta” – emulator gier retro

Testut twierdzi, że AltStore PAL jest również otwarty na zgłoszenia od zewnętrznych programistów. W odróżnieniu od scentralizowanego sklepu App Store firmy Apple plan zakłada, że aplikacje AltStore PAL będą hostowane przez programistów na ich własnych serwerach, a użytkownicy będą musieli dodawać dodatkowe „źródła” do rynku aplikacji, aby pobierać oprogramowanie stworzone przez innych programistów.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: The Verge