Lisa Jackson z Apple’a uznana przez TIME najbardziej wpływową liderką klimatyczną

Szefowa ds. ochrony środowiska w firmie Apple – Lisa Jackson została uznana przez magazyn TIME z jedną z najbardziej wpływowych liderek klimatycznych 2023 roku.

Lisa Jackson - Vice President: Environment, Policy and Social Initiatives
Lisa Jackson – Vice President: Environment, Policy and Social Initiatives | fot. Apple Event September 12 2023

Wiceprezeska firmy Apple ds. środowiska, polityki i inicjatyw społecznych Lisa Jackson została uznana przez magazyn TIME za jedną z najbardziej wpływowych liderek klimatycznych 2023 roku. Dołączyła do innych wpływowych osobistości znajdujących się na tegorocznej liście klimatycznej TIME100. Zanim zaczęła prace w Apple Jackson pełniła funkcję administratora amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) za prezydentury Baracka Obamy. Lisa Jackson dołączyła do Apple’a w 2013 roku, aby koordynować praktyki firmy w zakresie ochrony środowiska i podlegała bezpośrednio dyrektorowi generalnemu Apple’a Timowi Cookowi.

Przeczytaj także: Skecz Apple’a z Matką Naturą zrobił swoje!

W 2015 roku awansowała na stanowisko wiceprezes ds. środowiska, polityki i inicjatyw społecznych (Vice President — Environment, Policy and Social Initiatives) – stanowisko to piastuje do dziś. Od tego czasu Jackson stała się jeszcze bardziej wyrazistą postacią w Apple’u, pojawiając się na wielu specjalnych wydarzeniach firmy, aby mówić głośno o tym, co firma robi, aby chronić środowisko.

TIME opublikował ekskluzywny wywiad z Lisą Jackson w ramach jej nominacji do tytułu jednego z najbardziej wpływowych liderów klimatycznych roku. Mówiła o celu Apple’a, jakim jest uczynienie wszystkich produktów neutralnymi pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 roku, i zachęcała inne firmy, aby zrobiły to samo, stosując się do „prostego planu”.

Plan, o którym mówi, obejmuje redukcję emisji z trzech głównych źródeł: energii elektrycznej, materiałów i transportu. „Firmy mogą przewodzić postępowi klimatycznemu, ograniczając emisję gazów cieplarnianych w całym łańcuchu. […] Aby zaradzić pozostałym emisjom, przedsiębiorstwa mogą inwestować w społeczności, które znajdują się na pierwszej linii frontu kryzysu klimatycznego, poprzez usuwanie dwutlenku węgla w oparciu o przyrodę”.

Jackson zauważa, że trudno jest uniknąć emisji związanych z transportem, ale opracowywane są obiecujące technologie, które mają ogromny potencjał rozwiązania tego problemu. We wrześniu Apple ogłosiło, że zacznie wysyłać więcej produktów drogą oceaniczną niż lotniczą, redukując emisję gazów cieplarnianych nawet o 95%.

Pochwaliła także ustawę Climate Corporate Data Accountability Act, która w tym roku weszła w życie w Kalifornii i nakłada na firmy obowiązek szczegółowego pomiaru i raportowania emisji gazów cieplarnianych. „Widzę ogromny potencjał dla innych stanów i rządów krajowych, aby pójść za przykładem Kalifornii i przyjąć podobne, zharmonizowane standardy” – powiedział Jackson.

Oprócz Lisy Jackson na liście TIME100 Climate 2023 znalazły się także Melinda Gates, Mafalda Duarte z Green Climate Fund, Nemonte Nenquimo z Amazon Frontlines i brazylijska minister środowiska Marina Silva. Pełną listę możesz sprawdzić na stronie magazynu.

Może Cię zainteresować również: Tim Cook w wywiadzie z Duą Lipą opowiada o swoim życiu osobistym i pracy w Apple

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: TIME | 9To5Mac