Chrome na iOS-a z paskiem adresu na dole

Dwa lata po tym, jak Apple wprowadziło podobną kontrowersyjną zmianę w wyglądzie przeglądarki Safari, Google poszedł w te ślady i wprowadził to samo w Chromie.

Możliwość dostosowania położenia paska adresu URL w przeglądarce mobilnej Chrome na iPhonie (iOS)
Możliwość dostosowania położenia paska adresu URL w przeglądarce mobilnej Chrome na iPhonie (iOS)

Przeglądarka mobilna Google Chrome na iOS-a oficjalnie otrzymuje opcję przenoszenia paska adresu z góry ekranu na dół. Wczesne oznaki tej funkcji dostrzeżono w tegorocznej wersji beta przeglądarki, ale od tego tygodnia będzie ona już powszechnie dostępna dla wszystkich. Niektórzy mają dostęp do tej funkcji bez konieczności aktualizowania przeglądarki.

Przeczytaj też: 5 powodów, dla których warto używać Safari zamiast Chrome’a

Jest to opcjonalna zmiana i sądząc po doniesieniach użytkowników aplikacji Chrome pod systemem iOS, domyślnym nadal jest pasek adresu umiejscowiony na górze ekranu. Jeśli jednak chcesz przenieść go na dół, możesz to zrobić za pomocą opcji „Pasek adresu” w menu Ustawienia lub naciskając długo sam pasek i dotykając „przesuń pasek adresu na dół”.

Google oficjalnie dodaje tę opcję kilka lat po tym, jak Apple wprowadziło podobną funkcję we własnej przeglądarce Safari pod systemem iOS 15. Chociaż początkowo zmiana ta była kontrowersyjna dla niektórych użytkowników, niektórzy ją bardzo polubili.

Coś w tym jest, że nie trzeba wyciągać kciuków do góry ekranu, aby wpisać adres URL lub (częściej) hasło wyszukiwane w Google’u, jest to faktycznie znacznie wygodniejsze. Jeśli w przeszłości odrzuciłeś tę funkcję, radzę spróbować jeszcze raz przez kilka tygodni, aby sprawdzić, czy nie sprawdzi się lepiej?

Zrzut ekranu przeglądarki Chrome z opcją przenoszenia menu paska adresu URl z góry na dół
Zrzut ekranu przeglądarki Chrome z opcją przenoszenia menu paska adresu URl z góry na dół

Chociaż Google już wcześniej eksperymentował z umożliwieniem użytkownikom Chrome’a przesuwanie paska adresu na Androidzie, dzisiejsza zapowiedź dotyczy wyłącznie wersji przeglądarki na iOS-a.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google | The Verge