W Chromie łatwo skopiujesz klatkę z wideo na YouTubie

Nowa funkcja Chrome’a ułatwia przechwytywanie klatek z filmów na YouTubie w pełnej rozdzielczości – bez dodatkowych narzędzi!

„Kopiuj klatkę wideo” z YouTube'a w Chromie
„Kopiuj klatkę wideo” z YouTube’a w Chromie

Kopiowanie ujęć z wideo jest dostępne nie tylko w przeglądarce Google Chrome — możesz to zrobić w Edge, Arc i innych aktualnych przeglądarkach opartych na Chromium. Google ogłosiło nową funkcję zrzucania kadrów z filmów w wysokiej rozdzielczości we wpisie na blogu Google Keyword skierowanym do studentów. Funkcja „Kopiuj klatkę wideo”, wbudowana w przeglądarkę Chrome, umożliwia przechwytywanie wysokiej jakości klatek ze źródłowego wideo bez nakładania elementów playera i napisów na YouTubie.

Sprawdź też: Google udostępnia wersja zapoznawczą Chrome Web Store

Wystarczy tylko kliknąć wideo prawym przyciskiem myszy po wstrzymaniu odtwarzania i wybraniu „Kopiuj klatkę wideo Nowy” (ang. Copy Video Frame) — ta opcja jest widoczna nie menu kontekstowym playera tylko przeglądarki, więc na ekranie playera należy kliknąć drugi raz prawym klawiszem myszy, aby pojawiła się ta opcja!

Funkcja „Kopiuj klatkę wideo” może nie działać na wszystkich filmach i we wszystkich serwisach — właściwie, o ile wiem, działa głównie tylko na YouTubie — ale działa w wielu przeglądarkach opartych na Chromium, nie tylko w Chromie.

Google oferuje to jako narzędzie umożliwiające studentom pobieranie notatek z filmów z wykładów, co oczywiście! Po kilku minutach zabawy z nową funkcją mogę potwierdzić, że oferuje ona znacznie wyższą jakość zrzutów ekranu niż moje dwie poprzednie techniki: wykonanie zrzutu ekranu lub przycisk „zrzut ekranu” w specjalnym programie.

Oto najciekawsze spostrzeżenia na temat nowej funkcji kopiowania klatki wideo w Chromie:

  • Działa w serwisie YouTube — i filmach w Zdjęciach Google, które korzystają z odtwarzacza YouTube — ale musisz dwukrotnie kliknąć prawym przyciskiem myszy, aby przejść do menu wyświetlanego prawym przyciskiem myszy przeglądarki zamiast do menu YouTube.
  • Klatki skopiowane z YouTube’a mają rozdzielczość strumieniowego przesyłania wideo, a nie rozdzielczość faktycznie wyświetlaną na ekranie. Kiedy użyjesz narzędzia do przechwytywania ekranu w przypadku filmu YouTube przesyłanego strumieniowo w rozdzielczości 4K, ale odtwarzanego w oknie o rozdzielczości około 2560 x 1440 px, obraz zostanie przechwycony w rozdzielczości około 2560 x 1440 px, z nienaruszonymi elementami sterującymi i napisami oraz dziwnie matowymi kolorami. Funkcja kopiowania klatki wideo w Chromie zapewnia klatkę w pełnej rozdzielczości 4K i cieplejszych kolorach.
Porównanie jakości przechwyconego kadru z filmu na Youtubie: z lewej standardowy zrzut ekranu, z prawej przy użyciu funkcji „Kopiuj klatkę wideo”
Porównanie jakości przechwyconego kadru z filmu na Youtubie: z lewej standardowy zrzut ekranu, z prawej przy użyciu funkcji „Kopiuj klatkę wideo”
  • Funkcja działa w najnowszych wersjach Arc i Microsoft Edge, które są oparte na Chromium.
  • Tak naprawdę jest to kopiowanie, a nie zapisywanie, więc świetnie nadaje się do wklejania zrzutów ekranu do notatek – jak wyraźnie wskazuje Google w swoim poście na blogu – ale zapisywanie obrazów wymaga dodatkowego kroku.
  • Nie działa na Instagramie, TikToku, Vimeo, JW Playerze ani gdziekolwiek, gdzie menu wyświetlane prawym przyciskiem myszy jest wyłączone. Właściwie, poza YouTube’em, nie jestem pewien, gdzie jeszcze to działa.

Nie testowałem każdego odtwarzacza wideo dostępnego w internecie, więc jeśli znajdziesz inne serwisy z playerami, których działa ta funkcja, daj nam znać w komentarzach.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google | The Verge