„Kobieta na krańcu świata” wraca z 14. sezonem już od 3 września!

Program Martyny Wojciechowskiej „Kobieta na krańcu świata” wraca z nowym sezonem po przerwie na antenę.

„Kobieta na krańcu świata” Martyna Wojciechowska (TVN)
„Kobieta na krańcu świata” Martyna Wojciechowska | fot. TVN

Przez ostatnie miesiące Martyna Wojciechowska wraz z ekipą podróżowała na krańce świata w poszukiwaniu kobiet, które inspirują, opowiadają o tym, co dziś jest najważniejsze i najbardziej aktualne. Na realizację niektórych z tematów prowadząca czekała wiele lat, ale w życiu na dobre rzeczy warto czekać…  W 14. już sezonie programu podróżniczego Kobieta na krańcu świata Martyna spotka się z najstarszą i najmłodszą bohaterką w historii programu. Widzowie zobaczą odcinki z ośmiu krajów, nagrywane na pięciu kontynentach, ale nie o rekordy i liczbę przebytych kilometrów chodzi. Najważniejsze będzie spotkanie z drugim człowiekiem, wspólnie spędzony czas, intymna rozmowa. I prawda o świecie.

W 2016 roku o Anji Ringgren Loven usłyszał cały świat. Wszystko to za sprawą jednego zdjęcia. Jest na nim uwieczniona wstrząsająca scena: kobieta poi wodą skrajnie wycieńczonego, bliskiego śmierci dwulatka w nigeryjskiej wiosce. Chłopiec został oskarżony o czary i wypędzony z domu. Błąkał się przez długi czas, zanim nadeszła pomoc. 

W Nigerii wiara w magię stanowi nieodłączną część życia. Tak tłumaczy się wszelkie nieszczęścia i wypadki. Dla żyjących w ubóstwie i pozbawionych szansy na edukację taka wymówka to też pretekst, żeby pozbyć się z domu kolejnej osoby do wyżywienia.

W XXI wieku ludzie oskarżają dzieci o czary, maluchy są zastraszane, bite i gwałcone, co ma ich zmusić do przyznania się do tego, że opętały ich złe moce. Są poddawane egzorcyzmom przez lokalnych pastorów chrześcijańskich kościołów albo pojone trującymi miksturami przez „uzdrowicieli”. Są wyganiane z domów i pozostawiane na śmierć głodową albo brutalnie zabijane.

Anja od lat działa w Nigerii, jest założycielką organizacji „Land of Hope”, która ratuje i daje bezpieczne schronienie dzieciom oskarżonym o czary.

„Gdyby odwaga miała imię” to tytuł pierwszego odcinka nowego sezonu programu Kobieta na krańcu świata. Na to spotkanie Martyna czekała ponad 7 lat. Zobaczcie, jak teraz wygląda codzienność tej wyjątkowej kobiety, które swoje serce zostawiła w Afryce i która podarowała nowe życie chłopcu, o imieniu Hope. To była jedna z najważniejszych wypraw w historii programu. Niezapomniana podróż na kraniec człowieczeństwa, gdzie słowo magia ma okrutne znaczenie.

Emisja pierwszego odcinka nowej serii już w niedzielę 3 września 2023 roku o godzinie 11:30 na antenie telewizji TVN lub online w serwisie VOD Player.pl.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: TVN