Jak dodać kod GA4 do stron AMP?

Już można zaimplementować kod Google Analytics 4 (GA4) do przyspieszonych stron mobilnych AMP – sprawdź, jak to zrobić?

Google Analytics 4 (GA4) na stronach AMP - ikony GA i AMP na ekranie smartfona

Usługa Google Analytics 4 (GA4), która oficjalnie działa jako domyślna od 1 lipca 2023 roku, obsługuje także przyspieszone strony mobilne (AMP), umożliwia to gromadzenie danych w nowej usłudze, ale wciąż są pewne ograniczenia. Prosta aktualizacja kodu na stronach AMP umożliwia przepływ danych do GA4. Należy pamiętać, że strony AMP wymagają osobnego tagu i mają pewne ograniczenia w GA4, takie jak brak trybu zgody czy śledzenie e-commerce.

Zobacz też: Jak wyłączyć reklamy AdSense w pojedynczych wpisach?

Interfejs API identyfikatora klienta AMP usprawnia śledzenie użytkowników w różnych kontekstach między stronami AMP a Twoją witryną.

Chociaż strony AMP są podobne do tych w HTML-u i działają w dowolnej przeglądarce, nie obsługują gtag.js używanego w Google Analytics – dla stron AMP jest przewidziany osobny tag.

Identyfikacja użytkownika dla AMP jest również inna. W GA4 identyfikatory użytkowników są generowane losowo i przechowywane w pamięci lokalnej lub plikach cookie. Identyfikator użytkownika jest resetowany, gdy użytkownik wyczyści pliki cookie i pamięć lokalną. Oznacza to, że maskowanie adresów IP jest niepotrzebne dla AMP, ponieważ nie są one rejestrowane ani przechowywane w GA4.

Wymagania

Aby zbierać dane, musisz zaimplementować tag AMP Analytics. AMP Analytics gromadzi dane strony, dane użytkownika, dane przeglądania, dane przeglądarki, dane interakcji i dane zdarzeń.

Ponadto Google wymaga, aby wszystkie strony internetowe informowały użytkowników, w jaki sposób dane są gromadzone i wykorzystywane w GA4, oraz zapewniały opcję rezygnacji – tzw. informacja w popupie o wykorzystywanych plikach coockies i skryptach.

Element <amp-analytics> jest rozszerzonym komponentem AMP i jest wyraźnie włączony jako custom-element w tagu skryptu.

<script async custom-element="amp-analytics" src="https://cdn.ampproject.org/v0/amp-analytics-0.1.js"></script>

Ograniczenia

GA4 ma pewne ograniczenia dotyczące śledzenia stron AMP. Usługa nie obsługuje ustawień trybu uzyskiwania zgody, konfiguracji dynamicznej, zdarzeń e-commerce ani dodatkowych ulepszeń dostępnych w standardowym Google Analytics. Według Google’a z czasem zostanie dodanych więcej funkcji dla AMP.

Jak dodać identyfikator pomiaru GA4 do stron AMP?

Aby utworzyć podstawową instalację Google Analytics na stronie AMP, skopiuj ten fragment kodu i zastąp <GA_MEASUREMENT_ID> swoim identyfikatorem tagu Google. 

Kod GA4 w sekcji head strony AMO

<script async custom-element="amp-analytics" src="https://cdn.ampproject.org/v0/amp-analytics-0.1.js"></script>
<amp-analytics type="gtag" data-credentials="include">
<script type="application/json">
{
  "vars" : {
    "gtag_id": "<GA_MEASUREMENT_ID>",
    "config" : {
      "<GA_MEASUREMENT_ID>": { "groups": "default" }
    }
  }
}
</script>
</amp-analytics>

Znajdowanie identyfikatora pomiaru Google <GA_MEASUREMENT_ID> w GA4

Aby znaleźć identyfikator tagu Google, który zwykle zaczyna się od „G-”, wykonaj te czynności:

  1. Zaloguj się na konto Google Analytics.
  2. Kliknij Administracja.
  3. U góry kolumny Usługa wybierz swoją usługę.
  4. W kolumnie Usługa kliknij Strumienie danych.Nie widzisz opcji Strumienie danych w kolumnie Usługa? To oznacza, że masz usługę w Universal Analytics, a nie usługę w GA4.
  5. Kliknij strumień danych.
  6. W sekcji Tag Google na dole strony Szczegóły strumienia danych z internetu kliknij Skonfiguruj ustawienia tagów.
  7. Z sekcji Twój tag Google na stronie Tag Google skopiuj identyfikator, który zaczyna się od „G-” lub „AW-”.

Interfejs Google AMP Client ID API i analiza pamięci podręcznej

Warto zauważyć, że Google niedawno wprowadził interfejs Google AMP Client ID API, aby lepiej śledzić użytkowników na stronach AMP.

Do tej pory, jeśli użytkownik wchodził w interakcję z Twoimi treściami zarówno w Twojej witrynie, jak i za pośrednictwem przeglądarek Google, takich jak przeglądarka Google AMP lub wyszukiwarka Google, pojawiał się w Twoich statystykach jako dwaj osobni użytkownicy, ponieważ treść była wyświetlana w dwóch różnych kontekstach.

Google AMP Client ID API umożliwia powiązanie spójnego identyfikatora z jednym użytkownikiem w tych kontekstach, aby uzyskać pełny obraz jego zaangażowania w treści AMP niezależnie od tego, gdzie są one wyświetlane.

Następne kroki

Możesz skonfigurować Google Analytics tak, aby śledził interakcję użytkowników z Twoimi stronami AMP w pamięci podręcznej Google’a w porównaniu z Twoją witryną.

Aby to zrobić, dodaj następujący kod do tagu Analytics na swoich stronach AMP:

vars: {
'ampHost': '${ampdocHost}'
}

W swojej usłudze Google Analytics 4 skonfiguruj parametr niestandardowy o nazwie „ampHost”, aby śledzić, gdzie wyświetlana jest strona AMP. Ponownie uruchom swoje strony AMP, aby zmiany zaczęły działać..

Gdy wykonasz te czynności, GA4 będzie śledzić, czy każda odsłona strony AMP pochodzi z Twojej domeny, czy z pamięci podręcznej Google AMP, i przesyła te informacje do Twoich raportów w ramach parametru niestandardowego „ampHost”. Może to zapewnić wgląd w zaangażowanie użytkowników w różnych kontekstach, w których wyświetlana jest Twoja strona AMP.

Więcej informacji o GA4 i AMP znajdziesz w oficjalnym dokumencie pomocy Google.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Pomoc Google Analytics – Dodawanie Analytics do stron AMP | Search Engine Journal