Zremasterowani „Idioci” von Triera od 7 lipca w MUBI!

Kontrowersyjny film „Idioci” Larsa von Triera znów ożywa w odnowionym formacie — zobacz nowy zwiastun!

Kadr z filmu „Idioci” Larsa von triera
Kadr z filmu „Idioci” Larsa von triera

Manifest Dogmy 95 Von Triera wywołał wielkie kontrowersje, kiedy zadebiutował w Cannes w 1998 roku — teraz MUBI ponownie wypuszcza film z okazji jego 25-lecia. Lars von Trier założył ruch Dogmy 95 wraz z Thomasem Vinterbergiem w latach 90. jako okrojone, czyste podejście do kręcenia filmów — przynajmniej pod względem wizualnym, ponieważ nigdy nie ma nic czystego w filmach reżysera Przełamując fale, Antychryst czy Dom, który zbudował Jack.

Ale w rzeczywistości von Trier nakręcił tylko jeden film, który spełniał kryteria Dogmy 95: w tym wszystkie zdjęcia zrobione w plenerze, bez przyniesionych rekwizytów i scenografii, tylko diegetyczny dźwięk i naturalne światło, bez napisów dla filmowca. Tym filmem był właśnie duński komediodramat Idioci (tyt. oryg. Idioterne, ang. The Idiots) z 1998 roku, który po premierze na Festiwalu Filmowym w Cannes wywołał burzę zaciekle podzielonych reakcji na fabularyzowane podejście do niepełnosprawności.

Teraz niezależny dystrybutor filmów i platforma streamingowa MUBI ponownie wypuszcza film, odrestaurowany i nieoszlifowany, 16 czerwca 2023 roku pojawi się w kinach Metrograph, zanim trafi do serwisu streamingowego od 7 lipca 2023 roku. Obejrzyj zwiastun odnowionej wersji, która po raz pierwszy udostępnił serwis IndieWire.

Obchodzący w tym roku dwudziestopięciolecie film został ocenzurowany po premierze ze względu na zawartość graficzną, w tym scenę seksu grupowego na ekranie.

Idioci z Jensem Albinusem, Anne Louise Hassing, Troels Lyby, Nikolajem Lie Kaasem i Louise Mieritz w rolach głównych był nominowany do Złotej Palmy. Von Trier nie zdobył nagrody, ale zabrał ją do domu w 2000 roku za Tańcząc w ciemnościach (tyt. Dancer in the Dark) z Björk Guðmundsdóttir i Catherine Deneuve w rolach głównych.

Idioci są jest częścią projektu wprowadzania odnowionych filmów von Triera na MUBI, który jest także domem dla najnowszego sezonu jego serialu telewizyjnego Królestwo (tyt. oryg The Kingdom). W kwietniu na MUBI miało premierę odrestaurowane Dogville (z Nicole Kidman) von Triera. Von Trier powiedział niedawno, że prawdopodobnie ograniczy kręcenie filmów, ponieważ będzie musiał poradzić sobie ze zdiagnozowaną chorobą Parkinsona.

Obejrzyj poniższy zwiastun reedycji „Idiotów”:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: IndieWire | MUBI