Zremasterowani „Idioci” von Triera od 7 lipca w MUBI!

Kontrowersyjny film „Idioci” Larsa von Triera znów ożywa w odnowionym formacie — zobacz nowy zwiastun!

Kadr z filmu „Idioci” Larsa von triera
Kadr z filmu „Idioci” Larsa von triera

Manifest Dogmy 95 Von Triera wywołał wielkie kontrowersje, kiedy zadebiutował w Cannes w 1998 roku — teraz MUBI ponownie wypuszcza film z okazji jego 25-lecia. Lars von Trier założył ruch Dogmy 95 wraz z Thomasem Vinterbergiem w latach 90. jako okrojone, czyste podejście do kręcenia filmów — przynajmniej pod względem wizualnym, ponieważ nigdy nie ma nic czystego w filmach reżysera Przełamując fale, Antychryst czy Dom, który zbudował Jack.

Ale w rzeczywistości von Trier nakręcił tylko jeden film, który spełniał kryteria Dogmy 95: w tym wszystkie zdjęcia zrobione w plenerze, bez przyniesionych rekwizytów i scenografii, tylko diegetyczny dźwięk i naturalne światło, bez napisów dla filmowca. Tym filmem był właśnie duński komediodramat Idioci (tyt. oryg. Idioterne, ang. The Idiots) z 1998 roku, który po premierze na Festiwalu Filmowym w Cannes wywołał burzę zaciekle podzielonych reakcji na fabularyzowane podejście do niepełnosprawności.

Teraz niezależny dystrybutor filmów i platforma streamingowa MUBI ponownie wypuszcza film, odrestaurowany i nieoszlifowany, 16 czerwca 2023 roku pojawi się w kinach Metrograph, zanim trafi do serwisu streamingowego od 7 lipca 2023 roku. Obejrzyj zwiastun odnowionej wersji, która po raz pierwszy udostępnił serwis IndieWire.

Obchodzący w tym roku dwudziestopięciolecie film został ocenzurowany po premierze ze względu na zawartość graficzną, w tym scenę seksu grupowego na ekranie.

Idioci z Jensem Albinusem, Anne Louise Hassing, Troels Lyby, Nikolajem Lie Kaasem i Louise Mieritz w rolach głównych był nominowany do Złotej Palmy. Von Trier nie zdobył nagrody, ale zabrał ją do domu w 2000 roku za Tańcząc w ciemnościach (tyt. Dancer in the Dark) z Björk Guðmundsdóttir i Catherine Deneuve w rolach głównych.

Idioci są jest częścią projektu wprowadzania odnowionych filmów von Triera na MUBI, który jest także domem dla najnowszego sezonu jego serialu telewizyjnego Królestwo (tyt. oryg The Kingdom). W kwietniu na MUBI miało premierę odrestaurowane Dogville (z Nicole Kidman) von Triera. Von Trier powiedział niedawno, że prawdopodobnie ograniczy kręcenie filmów, ponieważ będzie musiał poradzić sobie ze zdiagnozowaną chorobą Parkinsona.


➔ Gdzie oglądać film „Idioci” online na VOD?

JustWatch logo small

Obejrzyj poniższy zwiastun reedycji „Idiotów”:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: IndieWire | MUBI
wpis zawiera linki afiliacyjne do serwisów streamingowych