„Fellow Travelers” o gejowskiej miłości w trudnych czasach

Nominowany do Oscara scenarzysta Ron Nyswaner stworzył ten serial dla Showtime na podstawie powieści Thomasa Mallona.

Kadr z serialu „Fellow Travelers” (2023, Showtime) Matt Bomer i Jonathan Bailey
Kadr z serialu „Fellow Travelers” (2023, Showtime) Matt Bomer i Jonathan Bailey

Aktorzy Jonathan Bailey (Bridgertonowie) i Matt Bomer (Białe kołnierzyki), którzy grają główne role w serialu Fellow Travelers nawiązują epicki romans w skomplikowanych społecznie i politycznie czasach. Akcja serialu rozpoczyna się w 1952 roku, kiedy Dwight D. Eisenhower zostaje wybrany na prezydenta. Matt Bomer wciela się w przystojnego, charyzmatycznego Hawkinsa Fullera, który prowadzi zakulisową karierę polityczną w czasach McCarthy’ego w Waszyngtonie.

Zobacz też: Dokument o drag i burlesce w Polsce: „Nago. Głośno. Dumnie.”

Hawkins unika emocjonalnych uwikłań – dopóki nie spotyka Tima Laughlina (Jonathan Bailey), młodego człowieka przepełnionego idealizmem i bardzo religijnego Rozpoczynają romans, gdy Joseph McCarthy i Roy Cohn wypowiadają wojnę „wywrotowcom i dewiantom seksualnym”, rozpoczynając jeden z najciemniejszych okresów w historii Ameryki XX wieku.

Przez cztery dekady ukazane w serii, widzowie będą śledzili historię pięciorga głównych bohaterów– Hawka, Tima, Marcusa (Jelani Alladin), Lucy (Allison Williams) i Franka (Noah J. Ricketts) – w czasach, gdy ich drogi krzyżowały się podczas protestów w czasie wojny w Wietnamie w latach 60., napędzanych narkotykami disco hedonizmem lat 70. i kryzysem związanym z AIDS w lat 80. — zawsze stawiając czoła przeszkodom na świecie i w samych sobie.

Fellow Travelers został stworzony przez nominowanego do Oscara Rona Nyswanera (Filadelfia, Homeland) i jest oparty na romantycznym thrillerze politycznym Thomasa Mallona.

Showrunner Nyswaner i główna gwiazda Bomer są producentami wykonawczymi z Robbiem Rogersem. Daniel Minahan jest producentem wykonawczym i reżyserem pierwszych dwóch odcinków. Serial jest koprodukcją Fremantle i Showtime.

Aktor Bailey powiedział dla Vanity Fair, że czekał na rolę taką jak w Fellow Travelers: „Moja odpowiedź zawsze brzmiała: «Cóż, chciałbym zagrać obszerną gejowską historię miłosną», ale z doświadczenia wiem, że nigdy ich tak naprawdę nie widziałem” – powiedział Bailey. „Albo gdyby była, nie widziałem aktorów takich jak ja i Matt grających te role”.

Bohater Bridgertonów dodał: „Nuansem skomplikowanego, niestabilnego queerowego związku jest równowaga sił – i to jest niesamowite w przypadku Tima i Hawka. Każda scena seksu to skrupulatne badanie władzy. Z wielką ciekawością zobaczę, jak ludzie na to zareagują. Dla mnie bycie queer oznacza również, jako dwóch mężczyzn, negocjowanie oddania swojego ciała drugiej osobie. To jest coś, co zawsze chciałem zobaczyć właściwie zrobione, ponieważ wiem, jak niezwykłe jest doświadczanie tego”.

Serial Fellow Travelers pojawi się wkrótce w Paramount+. Nie znamy polskiej daty premiery serialu, ale z pewnością będzie go można zobaczyć w serwisie SkyShowtime. Showtime zapowiedziało światową premierę na 27 października 2023 roku. W Polsce 1. odcinek zostanie udostępniony 19 listopada 2023 roku, a kolejne odcinki będą pojawiać się na platformie co tydzień.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Showtime | IndieWire