Dokument o drag i burlesce w Polsce: „Nago. Głośno. Dumnie.”

W serwisie HBO Max można obejrzeć ciekawy serial dokumentalny „Nago. Głośno. Dumnie.” o polskiej kulturze drag queens i burlesce.

„Nago. Głośno. Dumnie.” serial dokumentalny HBO Max (2023)
„Nago. Głośno. Dumnie.” serial dokumentalny HBO Max (2023)

Serial dokumentalny Nago. Głośno. Dumnie. przedstawia z zupełnie innej perspektywy między innymi drag queens i aktywistów działających na rzecz równości i akceptacji, rzucając światło na polską scenę burleski LGBTQ+. Całość została podzielona na pięć około 30-minutowych odcinków , w których poznajemy legendarną Kim Lee, Betty Q, Twoją Starą, Pin up Candy, Red Juliette, Kali Katharsis, Gąsia, Bunny de Lish i Hieemeras. Wszystkie historie sią przeplatają, a bohaterowie pokazywani są od prywatnej strony – poznajemy część ich zawodowego i prywatnego życia, poza ich performerską działalnością. Dzięki temu poznajemy historię konkretnej osoby, a nie tylko scenicznej maski.

Może Cię zainteresować także: „Pray Away” obnaża podłość tzw. „terapii konwersyjnej”

Serial został wyreżyserowany przez Dellfinę Dellert oraz Agnieszkę Mazanek, które w interesujący sposób ujęły nie wszystkim znany kawałek polskiej kultury drag queens i burleski. Osoby niezaznajomione z tematem mogą dowiedzieć się na czym polega bycie drag queen czy performeką burleski.

Oprócz pokazania niełatwego tematu w sposób całkowicie ludzki i rzetelny, serial ujawnia intencje osób i wielkie zaangażowanie w to co robią. Cała opowieść nie jest ideologiczną propagandą, to rzecz o ludziach, którzy na przykład prowadzą normalne życie, pracując osiem godzin dziennie w korporacji, a w swoim wolnym czasie dzielą się swoją pasją.

To dokument o innym stylu bycia, który należy zrozumieć i zaakceptować – ta produkcja ma nam w tym pomóc. Ma pokazać, że są mężczyźni, którzy rozwijają swoją kobiecość w nieco inny sposób. W całej serii nie ma pretensjonalności, złych emocji – bohaterowie dzielą się swoją radością z tego co dają światu – swojej publiczności – przy okazji realizując swoje potrzeby. Pokazują, że są normalnymi ludźmi, takimi jak każdy z nas – nie boją się pokazywać swojego ciała – wykorzystują je jako atut w swoich występach.

Produkcja praktycznie pozbawiona jest politycznych wstawek – choć nie brakuje wstawek dotyczących walki o prawa kobiet, czy społeczności LGBTQ+.

Serial Nago. Głośno. Dumnie. z pewnością pokazuje w bardzo delikatny i prosty sposób, to że drag queen i performerki burleski to normalni ludzie mający swoje pasje, których nie boją się skrywać i chętnie się nimi dzielą.

Opisy odcinków serialu Nago. Głośno. Dumnie.:

  • odcinek 1. Kim Lee, Betty Q i Gąsiu opowiadają, jak warszawska scena burleski wpłynęła na kształtowanie się poglądów opinii publicznej na ważne tematy.
  • odcinek 2. Kim Lee i Gąsiu dzielą się swoimi mądrościami i doświadczeniem, Paweł bada swoją osobowość drag queen, a Twoja Stara prowadzi marsz na rzecz równości.
  • odcinek 3. Performerki burleski – Red Juliette, Bunny de Lish, Betty Q i Pin Up Candy – pracują nad przesuwaniem granic zarówno na scenie, jak i poza nią.
  • odcinek 4. Twoja Stara prowadzi marsz poparcia dla społeczności transpłciowej w Polsce. Kali Katharsis stara się rzucić wyzwanie oczekiwaniom społeczeństwa.
  • odcinek 5. The show must go on – nawet gdy społeczność opłakuje druzgocącą stratę. Paweł przedstawia w końcu światu swoje wcielenie drag queen.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: HBO Max Polska