YouTube Music pokazuję liczbę odtworzeń popularnych utworów

W muzycznym serwisie streamingowym YouTube Music zaczyna pojawiać się nowy element z liczbą odtworzeń popularnych utworów.

Licznik odtworzeń w YouTube Music
Licznik odtworzeń w YouTube Music

Być może YouTube Music nie dla wszystkich jest to najlepsza usługa strumieniowego przesyłania muzyki, ale trzeba przyznać, że YouTube Music przeszedł długą drogę od startu w 2018 roku. W Polsce serwis zadebiutował dopiero rok później, w maju 2029 roku, w raz z usługą YouTube Premium. Google ciężko pracowało, starając się nadążyć za Spotify i Apple Music, dodając w ostatnich miesiącach przydatne nowe funkcje, takie jak teksty w czasie rzeczywistym i pełne napisy do utworów. Teraz jedna z mile widzianych funkcji w końcu trafia do YouTube Music – przy utworach zaczyna pojawiać się całkowita liczba odtworzeń.

Nowy licznik odtworzeń nie tylko informuje o tym, ile razy słuchałeś utworu — pokazują one całkowitą liczbę odtworzeń utworu przez wszystkich użytkowników na platformie YouTube Music. Podobnie jak w przypadku Spotify, liczbę odtworzeń widzisz tylko wtedy, gdy otwierasz stronę docelową wykonawcy — i tylko wtedy, gdy utwory wymienione są w sekcji Najpopularniejsze utwory (Top songs) będą wyświetlać te informacje. Dotknięcie przycisku Pokaż wszystkie (More), aby wyświetlić pozostałe najpopularniejsze utwory artysty, niestety nie pokazuje liczby odtworzeń, więc tylko dane dostępne są dla pięć najlepszych utworów danego artysty.

Niektórzy użytkownicy Reddita zauważyli nowe liczby odtworzeń zarówno w aplikacji na Androida, jak i odtwarzaczu internetowym. Widoczne są także w wersji 6.03.51 aplikacji YouTube Music w USA. Ale znając podejście Google do tego typu funkcji, prawdopodobnie zmiana po stronie serwera jest testowana na pewnym odsetku kont, zanim zostanie udostępniona wszystkim użytkownikom w nadchodzących tygodniach.

Co ciekawe, liczniki odtworzeń pokazują, że sekcja Najpopularniejsze utwory na stronie docelowej wykonawcy nie zawsze pokazuje najpopularniejsze utwory wykonawcy w kolejności liczby odtworzeń. Na przykład pierwszym utworem wymienionym na liście najlepszych piosenek Outkast jest Ms. Jackson z 592 milionami odtworzeń, ale ich najczęściej odtwarzany utwór – Hey Ya!, zajmuje drugie miejsce, mimo że ma 708 milionów odtworzeń.

Z jednej strony jest to tylko kolejna kropla w morzu potrzeb dostosowania YouTube Music do funkcji Spotify, ale z drugiej jest to bardzo mile widziana funkcja, która pomaga nowym słuchaczom odkrywać najpopularniejsze utwory danego artysty. Przynajmniej ludzie nie będą już musieli wymuszać wyświetlania liczników odtworzeń przy pomocy rozszerzeń z przeglądarki Chrome.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Android Police