Trudna walka z paleniem papierosów trwa, na ratunek technologia?

W środę 31 maja 2023 roku przypada już 36. Światowy Dzień bez Papierosa – a walka z paleniem wciąż jest nie lada wyzwaniem!

31 maja - Światowy Dzień bez Papierosa
31 maja – Światowy Dzień bez Papierosa | fot. Depositphotos

Zainicjowany w 1987 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) Światowy Dzień bez Papierosa obchodzony jest obecnie co roku – 31 maja (rezolucja WHA42.19) – w tym roku już po raz 36. – zobacz oficjalną stronę tegorocznego wydarzenia. Co ciekawe, dwadzieścia lat temu na świecie było 1,1 mld palaczy papierosów – w 2023 roku jest ich tyle samo, co jest bardzo smutną nowiną dla organizacji walczących z tym nałogiem.

Przeczytaj także: Czy nowe technologie mogą pomóc rzucić palenie?

W Polsce papierosy pali prawie co trzeci obywatel – zgodnie z najnowszym raportem Polskiej Akademii Nauk (kwiecień 2023) odsetek palaczy wzrósł do blisko 29%. Palenie papierosów generuje gigantyczne straty zdrowotne i budżetowe. Według ostatniego raportu Polskiej Akademii Nauk straty te sięgają 57 mld dolarów rocznie, z czego 7 mld dolarów to koszty leczenia palaczy, a 50 mld dolarów – straty dla gospodarki.

Produkty technologiczne mają pomóc Ci rzucić palenie

Obecnie na świecie dominują dwie główne strategie w walce z paleniem papierosów. Pierwsza z nich, znana jako „strategia końca gry” (end game), polega na dążeniu do całkowitej abstynencji od wyrobów nikotynowych poprzez narzucanie zakazów i ograniczeń znana również jako „rzuć albo umieraj”(quit or die). Druga strategia, zwana „redukcją szkód” (harm reduction), koncentruje się na minimalizowaniu negatywnych skutków zdrowotnych palenia papierosów u osób, które bez sukcesów próbują rozstać się z tym nałogiem. W przypadku, tego drugiego, wyróżniającego się zdecydowanie wyższą efektywnością podejścia, coraz częściej z pomocą palaczom przychodzą nowe technologie.  

To właśnie inteligentne gadżety, aplikacje i nowatorskie wyroby tytoniowe należą do gamy produktów, które mają pomóc palaczom rzucić palenie lub przynajmniej zmniejszyć szkody, które wywołują klasyczne papierosy. Ale należy pamiętać, że to wciąż rozwiązania, które nie są neutralne dla zdrowia!

Wynalazcy z USA zaprojektowali Nicotrax – urządzenie, które ma pomóc rzucić palenie. Jest to inteligentna papierośnica. Niezorientowanym należy się wyjaśnienie – papierośnica to często używane kilkadziesiąt lat temu pudełko wielokrotnego użytku do noszenia papierosów . Tym razem jest to papierośnica w wersji smart. Produkt ten finansowany jest przez społeczność crowdfuncingową i ma wbudowane czujniki, które monitorują palenie papierosów. Wysyła dane do połączonej z urządzeniem aplikacji na smartfonie, która tworzy plan rzucenia palenia dostosowany do przyzwyczajeń i zachowań użytkownika. Według twórców, ma to być znacznie skuteczniejsze niż przyklejane na ramię plastry czy gumy nikotynowe, ponieważ monitoruje czynniki, które sprawiają, że sięgamy po papierosa i wzmacniają uzależnienie.

Z kolei QuitBit, który także finansowany jest ze środków społecznościowych – to zapalniczka z cyfrowym wyświetlaczem, która informuje na bieżąco o tym, jak często zapalasz papierosa. Do tego pozwala ustawić limity, aby można było ją użyć tylko o określonych porach. Podobnie jak Nicotrax, działa wraz z aplikacją mobilną, która ma pomóc w wyznaczaniu celów.

Do grona tego typu urządzeń można zaliczyć też e-papierosy i podgrzewacze tytoniu. Są one dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy pomimo chęci nie są w stanie rozstać się z paleniem. Użytkownicy takich urządzeń, które nie wydzielają substancji smolistych, zdecydowanie mniej szkodzą sobie i otoczeniu, ale wciąż dostarczają do organizmu uzależniającej nikotyny. Jednak jak twierdzi Międzynarodowa Agencja WHO ds. Badań nad Rakiem (IARC) – nikotyna, choć toksyczna, nie jest rakotwórcza i stanowi mniejsze zagrożenie, niż inne substancje w dymie papierosowym.

W wielu krajach instytucje rządowe zaczynają stosować tego typu produkty w celu ograniczenia negatywnych efektów palenia. Niedawno świat obiegła wiadomość, że w ramach programu “swap to stop” (zamień by przestać) rząd Wielkiej Brytanii rozda palaczom milion e-papierosów. Co ważne w przypadku mniej zasobnych palaczy, których jest bardzo wielu, urządzenia tego typu stają się coraz tańsze. Kilka lat temu podgrzewacze kosztowały w okolicach 300 zł, a teraz ich cena spadła poniżej 50 zł (LIL Solid Ez).  

Aplikacje mobilne pomagające rzucić palenie

W sklepach z aplikacjami mobilnymi na iOS-a i Androida mamy dostęp do bardzo wielu narzędzi, które mają pomóc w zmianie nawyków i ograniczenie palenia. Aplikacje oferują systemy nagród, wyznaczania celów, śledzenia statystyk, sumują kwoty wydane na papierosy (ile zaoszczędzilibyśmy, gdybyśmy nie palili) oraz wiele informacji przydatnych w walce z nałogiem.

W gronie dostępnych aplikacji do rzucania palenia wyróżnia się ostatnio Quit Sense. Jest ona promowana jako pierwsza na świecie aplikacja wykorzystująca sztuczną inteligencję do rzucania palenia. Quit Sense wykrywa, kiedy palacz znajduje się w miejscu, w którym będzie miał ochotę zapalić. Następnie aplikacja zapewnia pomoc w walce z bodźcem, który wyzwala chęć zapalenia w tej konkretnej sytuacji.

Jak wyjaśnia Dr Chloë Siegele-Brown z Uniwersytetu Cambridge i twórczyni aplikacji: Quit Sense to aplikacja AI na smartfony, która uczy się o czasie, miejscach i bodźcach związanych z paleniem na podstawie poprzednich sytuacji tego typu i na tej podstawie decyduje kiedy i jakie wiadomości wyświetlać użytkownikom w celu zwalczenia potrzeby palenia.

Wszystko to po to, aby palacze mieli większą motywację w ograniczeniu palenia, a potem całkowicie pożegnali się z papierosami.

Podsumowując, jeden z największych problemów społecznych i zdrowotnych w naszym kraju, nie doczekał się do tej pory ogólnopolskiego programu, który realnie pomógłby go zwalczać. Mamy tylko 3 poradnie antynikotynowe w Polsce na 8 milionów palaczy – i tak zmuszeni jesteśmy do samodzielności.

Możemy skorzystać z tego, co oferują nam technologie, czyli różnego typu gadżety, aplikacje czy urządzenia ograniczające szkodliwość zdrowotną palenia. Oczywiście zawsze najlepszym rozwiązaniem jest rozstać się z nałogiem palenia natychmiast i raz na zawsze.

Pobierz oficjalną publikację: WHO: Światowy Dzień bez Tytoniu 2023: uprawiaj żywność, nie tytoń
(oryg. World No Tobacco Day 2023: grow food, not tobacco)

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródła: WHO | PAN| Sky News
zdjęcie wykorzystane w nagłówku wpisu pochodzi z Depositphotos