Ten film pokazuje, że koniec Lisy Apple’a to był dopiero początek

Historia o tysiącach niesprzedanych i zakopanych komputerów Lisa doprowadziło do ciekawej historii o sabotażu, Steve’ie Jobsie i nie tylko.

Lisa: Tajny pochówek Apple'a
Lisa: Tajny pochówek Apple’a

Nie wszystkie ikony świecą najjaśniejszym światłem. Na przykład komputer Lisa firmy Apple jest najbardziej charakterystyczną porażką firmy, produktem pokonanym przez Maca. Na podstawie artykułu prasowego opublikowanego w 1989 roku, szczegółowo opisującego masowe pogrzebanie tysięcy komputerów Lisa, serwis The Verge przygotował dość zwięzły ale treściwy film dokumentalny o upadku Lisy i o tym, jak 2700 niesprzedanych komputerów trafiło na wysypisko śmieci w Logan w stanie Utah.

Może Cię zainteresować też: Film „Tetris” łączy prawdziwą historię z thrillerem retro

Lisa była obciążona problemami sprzętowymi i ekstremalnie wysoką ceną ustaloną na 10.000 USD. Sam komputer był jednak zapowiedzią tego, co miało nadejść – pierwszym tego rodzaju komputera, który był „przyjazny dla użytkownika” od razu po wyjęciu z pudełka.

Lisa posiadała system oparty o okna, mysz, ikony i nie tylko — okragły rok przed wprowadzeniem na rynek oryginalnego Maca. Jak zacytował doświadczony dziennikarz technologiczny Steven Levy, „Lisa był pierwszym komputerem, przy którym nie trzeba było zmagać się z obszerną instrukcją obsługi komputera ani nawet zatrudniać konsultanta”.

Według pracowników składowiska odnalezienie Lis nie było możliwe, ponieważ minęło zbyt dużo czasu od ich zdeponowania na miejscu. Co ciekawe, jak głosi historia, komputery rzekomo zostały przejechane przez buldożery jeszcze przed ich zakopaniem, co jeszcze bardziej utrudniło sprawę.

W dokumencie zobaczymy wywiady z różnymi osobami związanymi z „pogrzebaniem” komputerów Lisa, w tym z reporterem i fotoedytorem, który skatalogował tę historię w 1989 roku. Kolejnym elementem układanki jest człowiek o imieniu Bob Cook, który pracował dla Sun Remarketing i został sprzedawcą Apple’a.

Komputer Lisa firmy Apple
Komputer Lisa firmy Apple

W połowie lat 80. Cook dostrzegł okazję do sprzedaży starych komputerów, współpracując nawet z Apple przy wysyłaniu starych zapasów, w tym około 7000 sztuk komputerów Lisa.

Cook nie poprzestał jednak na ich sprzedaży. W rzeczywistości próbował je ulepszyć, mówiąc, że wydał ponad 200.000 USD na badania i rozwój, aby spróbować ulepszyć te komputery.

Zmodernizował sprzęt, starając się, aby obudowana Lisa była komputerem potężniejszym niż inne współczesne wydania. Oprogramowanie zyskało na popularności dzięki pakietowi MacWorks, dzięki czemu Lisa mogła uruchamiać bardziej nowoczesne oprogramowanie Maca.

Steve Jobs siedzący przed komputerem Lisa firmy Apple
Steve Jobs i komputer Lisa firmy Apple

Chociaż nie ma w tym nic odkrywczego, szczególnie dla ludzi osadzonych w ekosystemie Apple od dziesięcioleci, dokument nadal warto obejrzeć. W przekonujący sposób opowiada historię 40-letniego komputera, który zmienił świat, nawet jeśli nikt wtedy tego nie zauważył.

Obejrzyj trwający 30 minut dokument pt. „Lisa: Steve Jobs’ sabotage and Apple’s secret burial” (pol. „Lisa: sabotaż Steve’a Jobsa i tajny pogrzeb Apple’a”):

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: The Verge | Apple Insider